تا به حال این آرزو را داشته اید که ارنست همینگوی یا استفان کینگ نسل خود باشید؟ البته وبلاگ نویسی با نوشتن یک رمان یا یک مقاله برای مجلات، کاملاً متفاوت است. وبلاگ نویسان باهوش می دانند که مردم در برهه های زمانی متفاوت، به چیزهای مختلفی توجه دارند.

در حقیقت، تحقیقات انجام شده در شرکت مایکروسافت نشان داد که تکنولوژی، میانگین مدت توجه انسان ها را به ۸ ثانیه کاهش داده است که این مدت زمان، کم تر از میزان توجه ماهی قرمز است!

اجازه بدهید صادقانه صحبت کنم؛ تبدیل شدن به یک وبلاگ نویس حرفه ای، به هیچ وجه کار ساده ای نیست. اما اگر نکاتی که در این مقاله برایتان نام می بریم را به درستی اجرا کنید می توانید در کمتر از ۳۰ روز شروع به تولید محتوایی جذاب کنید. محتوایی که خواننده را وادار به تعامل و پاسخگویی می کند.

به یاد داشته باشید در وبلاگی نویسی، هدف نهایی انتقال ایده یا پیام به مخاطبین در کوتاه ترین زمان ممکن است. محتوای مجلات (یا روزنامه) معمولاً طول تعیین شده ای دارند، اما تعداد کلمات یک پُست وبلاگ می تواند در بازه ای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه و یا حتی بیشتر باشد.

صرف نظر از تعداد کلمات مطلب خود، باید مردم را به خواندن ترغیب کنید. خب مسلماً برای انجام این کار، لازم است در ابندا توجه مخاطب را جلب کنید.

وبلاگ نویسی فواید زیادی دارد. طبق آمارگیری سایت HubSpot نوشتن و انتشار روزانه مطالب در وبلاگ، در مقایسه با وبلاگ نویسی به صورت هفتگی، بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری برای کسب و کارتان در پی دارد.

تاثیر وبلاگ نویسی بر سود حاصل از سرمایه ROI

گرچه ممکن است وبلاگ نویسی به سرعت تبلیغات نتیجه بخش نباشد، اما مطمئن باشید که برای کسب و کارتان مشتری هایی بالقوه یا ثابت، در پی خواهد داشت. اگر آماده هستید، اجازه دهید در این مطلب ۵ روش حرفه ای وبلاگ نویسی را برایتان بیان کنیم. با استفاده مداوم از این ۵ روش می توانید طی ۳۰ روز به وبلاگ نویسی بهتر تبدیل شوید.

اما نخستین روش…

همیشه ایده های خود را بنویسید

وقتی ایده هایتان را می نویسید، به طور خودکار تمام تمرکز خود را به آن ها اختصاص خواهید داد. کمتر کسی از بین ما هنگامی که یک ایده را می نویسد، هم زمان به چیزی غیر از آن فکر می کند. در نتیجه قلم و کاغذ وسایل خوبی برای تمرکز گرایی هستند.

– مایکل لبوف

“نورجین چانکو” با نوشتن مداوم ایده هایش وبلاگ خود را احیا کرد. اندرو لینچ، موسس مجله ی Daily Practice نیز به همین شیوه مهارت وبلاگ نویسی خود را تقویت نمود. او در این باره میگوید:

در حقیقت، من خودم را یک ماشین ایده پرداز تصور می کنم. احساس می کنم بیش از آن چیزی که تصور می کنم خلاق هستم و اغلب برای بسیار از مشکلات، راه حل هایی جالب و جدید پیدا می کنم.

نوشتن ایده ها در وبلاگ نویسی

رویای نویسنده شدن را از ذهن خود دور کنید. تنها یک راه وجود دارد تا نویسنده شوید، و آن شروع کردن به نوشتن است.

چگونه می توانید شروع کنید؟

این کار را با نوشتن ایده هایی که به ذهنتان خطور می کند، شروع کنید. سعی کنید یادداشت نویسی را به یک عادت تبدیل کرده و با نصب یک نرم افزار یادداشت مانند Evernote در تلفن همراه خود، همواره این کار را انجام دهید.

مهم نیست در حال خوردن ناهار با دوستان باشید یا در حال انتظار برای ملاقات با دکتر، ایده ها همیشه به سراغمان می آیند. پس بهتر است سریع تر آن ها را یادداشت کنیم تا از یادمان نروند.

جیمز آلتوچر پیشنهاد می دهد که هر روز ۱۰ ایده که به ذهنتان خطور می کند را یادداشت کنید. این کار را به عنوان یک تمرین روزانه انجام دهید تا نویسنده یهتری شود. هم چنین با انجام این کار، هرگز کمبود ایده پیدا نخواهید کرد و دچار مشکل قفل شدن ذهن (Writer’s Block) نمی شوید.

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز، “نیل پاتل” در حالی که ۵ شرکت موفق را اداره می کند، توانسته است هفته ای ۸ مطلب برای وبلاگ های خود بنویسد. دلیل عمده اش این است که او سریعاً ایده هایش را روی کاغذ می آورد. برای مثال شما هم وقتی که به یک سمینار می روید می توانید از گوشی موبایلتان استفاده کنید. به این ترتیب نه تنها می توانید وبگردی کنید، بلکه می توانید ایده های جدید خود را نیز یادداشت کنید.

اهمیت یادداشت برداری در وبلاگ نویسی

بر اساس تحقیقات دانشگاهی انجام شده، انسان ها معمولاً چیزی که یادداشت می کنند را به خوبی به یاد می آورند. اگر موفق به نوشتن ایده های خود نشدید، ممکن است زمانی که به شدت به آنها نیاز دارید، آن ها را به یاد نیاورید.

عادت یادداشت برداری را در خود تقویت کنید. این تمرین روزانه را به تعویق نیاندازید، خودکارتان را برداشته و بعد از خواندن این مطلب، ایده های خود را بنویسید.

همین حالا این کار را بکنید.

با یک داستان شروع کنید

وقتی توانستید خود را به یادداشت برداری عادت دهید، زمان آن می رسد که به ویژگی ذاتی انسان، یعنی داستان نویسی، اهمیت ویژه ای دهید.

داستان گویی، اصل مهم وبلاگ نویسی

داستانت مقاله تان لازم نیست با “یکی بود یکی نبود …” آغاز شود. در تعریف ما از داستان نویسی، تنها بیان تفکرات، تجربیات، کارها و نتایج، در قالبی به یاد ماندنی و جالب، اهمیت دارد. برای این کار میتوان از کلمات، آواها یا حتی تصاویر (و ویدیو) استفاده کرد.

وقتی در پُست خود داستان می گویید، در واقع دارید به سوال خاصی پاسخ می دهید. به طور مثال، Dollar Shave Club، در محتوای ویدئویی داستان محور خود، به سوال ساده ای پاسخ می دهد “چرا بابت تکنولوژی اصلاح مویی که به آن نیاز ندارید، پول بیشتری پرداخت کنید؟”.

استفاده ار داستان در وبلاگ نویسی

وقتی بتوانید خواننده را از موضوع اول به موضوع بعدی هدایت کنید، به این معنی است که توانایی داستان سرایی در شما وجود دارد. وبلاگ نویسان خوب داستان نویسان خوبی هستند. در واقع اگر تا به حال مطلبی از یک وبلاگ خوانده باشید که شما را به هیجان آورده باشد، احتمالا به خاطر داستان خوب آن بوده است.

برای مثال، نمونه ای از داستان نویسی خوب در وبلاگ نویسی مقاله فوق العاده جان مارو، با عنوان : “چگونه کارتان را رها کرده، به بهشت بروید و برای تغییر دادن جهان حقوق بگیرید.” است که علاوه بر محتوا، تیتر بسیار جذابی هم دارد.

داستان سرایی در مطالب وبلاگ

این مطلب به طور کامل بیان کننده یک داستان بود. در این پُست جان نقل می کند که چگونه در آوریل سال ۲۰۰۶ با خودرویی که ۸۵ مایل بر ساعت سرعت داشته تصادف کرده و ۱۴ استخوانش شکسته می شود. در جان، طی ۳ ماه کارش را رها می کند، تمام اموالش را می فروشد و ناپدید می شود.

شما می توانید باقی داستان را خودتان بخوانید. محتوای داستان او می تواند هر کسی را به گریه وادار کند. حدس بزنید بعد از آن چه شد؟ این پُست نزدیک به ۵۰۰ دیدگاه، هزاران اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تعداد زیادی لینک را به خود اختصاص داد.

تاثیر داستان گویی بر وبلاگ نویسی

داستان ها به یاد ماندنی هستند و در ذهن می مانند. ما میتوانیم آن ها را برای هرکسی که تمایل به شنیدنش را دارد تعریف و بازگویی کنیم. داستان ها افراد را به خود جذب می کنند و شک و تردید را از بین می برند. علت این مسئله آن است که شما می توانید در نقل داستان، صحنه ای را به نمایش بگذارید که مردم خود را به جای شخصیت اصلی درگیر کرده و احساس کنند در همان موقعیت قرار دارند.

با آمیختن داستان به مطالب وبلاگتان به نویسنده ای ماهر تبدیل می شوید. لازم نیست حتما داستان از خودتان باشد. به طور مثال به تاثیر داستان “جان ماروُ” که من در این نوشته بازگو کردم توجه کنید.

در این جا نمونه خوب دیگری از داستان سرایی را بررسی می کنیم. “دنیل لاپورت”، پیرامون مدیریت و علاقه به پول:

هیچ وقت کسی به من یاد نداد که چگونه مدیریت مالی داشته باشم. نزدیکانم آدم هایی جوان و کاری بودند، در دبیرستان هم چیز خاصی یاد نگرفتم، و به دانشگاه نیز نرفتم. بنابراین من ماندم و کارت اعتباریم (که به طرز عجیبی در تولد نوزده سالگیم برایم پُست شد). آن هفته و آخر هفته ی بعدی اش، بی درنگ به خرید رفتم.

برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنم مطلب آناتومی یک پست خوب وبلاگ را مطالعه نمایید.

طرح کلی ای بسازید که دنبال کردنش راحت باشد

قبل از آنکه مطالب وبلاگ یا هر محتوایی پیرامون آن بنویسید، باید طرحی کلی ایجاد کنید که دنبال کردنش برای مخاطب آسان باشد. این کار اختیاری نیست، قدمی ضروری است. بعد از آن که موضوعی برای نوشتن از لیست ایده های خود (که در قدم اول ساخته اید) انتخاب کردید، یک طرح کلی بچینید.

این طرح باید شامل عنوان، موضوعات اصلی (که شما می خواهید به آن ها اشاره کنید) و نتیجه گیری باشد. برای اینکه فکرتان باز شود، پیشنهاد می کنم ابتدا مقدمه و نتیجه گیری را بنویسید، سپس لیستی از مطالبی که قصد دارید در متن خود پوشش دهید را تهیه کنید.

برای نمونه این یک طرح کلی رایج است:

عنوان:

۳ مرحله برای تبدیل بازدید کنندگان اتفاقی به خریداران

چرا مراجعه کنندگان سایت، کالاهای دیجیتال شما را نمی خرند؟

پاسخ دقیقا مقابل روی شماست: شما آن ها را پرورش نداده اید، در نتیجه به شما این اطمینان را ندارند تا پول خود را صرف خرید از شما کنند.

اما خبر خوب اینجاست که لازم نیست شرایط به این شکل بماند. می خواهم به شما نشان دهم چگونه بازدید کنندگان اتفاقی سایت خود را تبدیل به خریدار کنید. حتماً خوشتان خواهد آمد.

به خواندن ادامه دهید …

زیر عنوان

  1. ایمیل هایی که درخواست اطلاعات بیشتری می کنند را حفظ کنید.
  2. برنامه ای برای پرورش مشتری شروع کنید.
  3. محصولاتی با عرضه محدود (MVP) ارائه دهید.

نتیجه گیری

حال شما فرمولی ۳ مرحله ای دارید که به وسیله ی آن مطمئن خواهید بود بازدیدکنندگان اتفاقی سایت خود را به خریدار تبدیل می کنید که مشتاق خرید محصولات شما می باشند. اگر تا این زمان به وبلاگ خود فرم “به من اطلاع بده” اضافه نکرده اید، همین حالا این کار را انجام دهید. سپس ترافیک بیشتری به صفحه مورد نظرتان جذب کرده و فرایند پرورش مشتری را آغاز کنید.

یک طرح کلی، در آغاز فرایند نوشتن به شما کمک می کند. بدین شکل حتی قبل از رسیدن به قسمت بدنه محتوا می دانید چه چیزی باید در زیر عنوان خود داشته باشید. این کار تمرکز شما را دو چندان می کند. تمامی مطالب وبلاگ نوین، مثل “مطالعه موردی سئو کلاه سفید: چگونه رتبه یک گوگل را بدست آوریم” با یک طرح کلی آغاز شده اند.

مقدمه باید مخاطب را وادار به خواندن کُند. داشتن مهارت در مقدمه نویسی تضمین می کند که خوانندگانتان اگر به طور کامل مطلبتان را مطالعه نکنند، حداقل ۶۵% آن را مطالعه می کنند. برای متن خود، همان طور که خود ما در زیر عنوان انجام دادیم، از نشانه گذاری های بولت پوینت استفاده کنید. این بولت پوینت ها ایده ها و نکات اساسی محتوای شما را پوشش می دهند.

شما می توانید به صورت طبیعی، در زیر عنوان متن خود کلمه کلیدی قرار دهید. تلاش نکنید رتبۀ جستجو یا مجموع کلمات کلیدی وب سایت خود را دست کاری کنید. در قسمت نتیجه گیری، به سادگی چیزی که خوانندگانتان از مطالب شما یاد گرفته اند را تکرار کنید. مشاهده کنید من آخرین نوشته خود را چگونه نتیجه گیری کرده ام:

نتیجه گیری در مطالب ویلاگ

طبیعتاً همه ی خوانندگان مطلب شما را مو به مو مطالعه نخواهند کرد. کسانی که به طور سطحی مطلب شما را می خوانند به کمک نتیجه گیری شما است که متوجه موضوع محتوای شما می شوند. نگران بی نقص بودن طرح کلی خود نباشید. در هر حال این تنها یک طرح کلی است، حتی پیش نویس هم به حساب نمی آید. به وسیله ی طرح کلی خود می توانید به راحتی افکارتان را بیرون بریزید.

طرح های کلی باعث می شوند نوشته ی آینده خود را برنامه ریزی کنید.

– جرمی پورتر

بنابر تحقیقات مرکز نویسندگی دانشگاه هاروارد، یک طرح کلی خوب، فرآیند ویرایش را نیز برای نویسنده تسهیل کرده و احتمال نیاز به بازنویسی مجدد مطالب را کاهش می دهد.خواه شما وبلاگ نویسی تازه کار یا ماهر باشید، همواره با یک طرح کلی آغاز به کار کنید، به این ترتیب روند کارتان ساده تر می شود.

مطالب دیگر نویسندگان خوب را مطالعه کنید

نکته ی دیگر که ضرورت چندانی نیز ندارد این است که برای اینکه بتوانید وبلاگ نویس بهتری شوید باید مطالب وبلاگ نویسان خوب دیگر در داخل و خارج از صنعت خود را مطالعه کنید. پیشنهاد می کنیم در زمینه نویسندگی مطالعه کنید. به عنوان نمونه من کتاب هایی هم چون “در مبحث بهتر نوشتن: راهنمایی کلاسیک برای خلق محتوایی غیر داستانی” نوشته ی ویلیام زینسر و نیز “عناصر یک سبک” را در بین کتاب های مرتبط با نویسندگی، مطالعه کرده ام.

مطالعه دیگر نویسندگان

کتاب ها، مجلات و وبلاگ هایی که مطالعه می کنید، ممکن است به طور کامل به شغلتان (به عنوان مثال تولید مشتریان بالقوه) مرتبط نباشند، اما مغز شما را برای شروع به فعالیت و شکل دادن ایده هایی خلاقانه آماده می کنند.

حقیقت این است که اگر نوشته های خوب را نخوانید، هرگز متوجه نخواهید شد که چگونه باید خوب نوشت. من متوجه شده ام که با مطالعه ی کارهای برتر نویسندگان مختلف می توانم بیشتر بیاموزم تا اینکه منتظر باشم یکی از آنها مرا راهنمایی کند.

به یاد داشته باشید که کلمات قدرتمند هستند. حتی می توان گفت انسان ها از کلمات شکل گرفته اند. اگر می خواهید بدانید “سث گودین” به چه چیز هایی معتقد است و چه چیزی باعث می شود نوشته هایش خوب شوند، پیشنهاد می کنیم کتاب های پر فروش و وبلاگ بسیار محبوبش را بخوانید.

چگونه در 30 روز وبلاگ نویس حرفه ای شویم؟

اگر سبک نوشتاری خود را پیدا کنید بهتر است خواندن نوشته های محبوب را آغاز کنید و سعی کنید درباره نویسنده های مطرح مطالعه کنید. به مرور سبک نوشتاری خود را پیدا خواهید کرد، به خصوص اگر نوشتن را تمرین کنید.

زیاد مطالعه کنید و سعی کنید موضوع مطالبی که می خوانید متنوع باشد. کنفرانس های TED را تماشا کنید یا هر کنفرانسی از آدم های موفق. اینفوگرافیک نویسنده های بزرگ را مطالعه کرده و از آنها یادداشت برداری کنید. این کارها باعث می شود تا شما به نوشته هایی بهتر دست پیدا کنید.

سبک نوشتار خود را پیدا کنید

سعی کنید به سبک و ساختار نوشته های دیگر نویسندگان توجه کنید، سپس می توانید سیک نوشتاری منحصر به فردی برای خود ایجاد کنید.

سوال های مرتبط پیدا کنید و به آنها پاسخ دهید

می دانم که احتمالا از شنیدن این حرف خسته شدید، اما مطمئن باشید که ارزش تکرار کردن را دارد: نوشتن مداوم و مستمر یکی از ساده ترین راه ها برای تبدیل شدن به نویسنده ای بهتر است. اما سوال اینجاست، درباره ی چه چیزی باید بنویسید؟

به عنوان یک مبتدی، مطالبی بنویسید که پاسخی برای یک سری پرسش باشند. قبلاً به شما گفته ام که مطالعه کردن اولویت اول من به عنوان یک وبلاگ نویس است. همیشه پیش از اینکه پیرامون یک موضوع مطلبی بنویسم، دربارۀ آن موضوع تحقیق می کنم.

در فضای مجازی و دنیای حقیقی، سوال های بسیار زیاد با جواب های بسیار اندکی وجود دارند. این موضوع خبر خوبی برای شماست. با در نظر داشتن سطح رقابت موجود در فضای آنلاین، می توانید با پاسخ به پرسش ها در وبلاگ خود نویسنده بهتری شوید و مخاطبان ثابتی برای خود دست و پا کنید.

به نظر شما وب سایتی مانند Quora چرا اینقدر محبوب است؟ به این دلیل است که مردم به دنبال پاسخ سوالات خود هستند. اگر نمی دانید درباره ی چه چیزی بنویسید، به شما پیشنهاد می کنم دنبال سوالات مربوط به زمینه کاری یا صنعت خود باشید و برای آن ها پاسخی ارائه دهید. به طور مثال “برایان دین” موسس سایت Backlinko در پاسخ دادن به سوالات کاربرانش بسیار توانمند است.

نحوۀ کار او چگونه است؟ او به سایت Quora مراجعه می کند و سوالات موجود پیرامون SEO را پیدا می کند، سپس وقت زیادی را صرف پیدا کردن پاسخ دادن به این سوالات می کند. در نهایت، او مطلب مُفَصل و کاملی را به کاربران خود ارائه می دهد. به این ترتیب او اکنون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین وبلاگ نویسان سئو شناخته می شود.

چگونه در 30 روز وبلاگ نویس حرفه ای شویم؟

۸۵% از مطالب وبلاگ ها بر اساس سوالات مخاطبان نگارش می شوند. به آن ها نگاهی بیاندازید:

چگونه در 30 روز وبلاگ نویس حرفه ای شویم؟

اصلاٌ نگران ارائه یک جواب مشخص و صحیح برای پرسش پیش رویتان نباشید. برای پیدا کردن مطالبی در خصوص سوال مورد نظرتان، در گوگل جست و جو کنید. بعد از پیدا کردن اطلاعاتی که به نوعی پاسخی ارائه می دهد، آن را بسط دهید. عنوان بهتری برایش انتخاب کنید، طرحی کلی پیاده کنید و اطمینان پیدا کنید که متن شما و نکات آن به پرسش پاسخ دهند. سعی کنید چند مطلب خوب را پیدا کنید و آنها را با یکدیگر ادغام نمایید. به این ترتیب می توانید پُست کاملی را در وبلاگ خود منتشر کنید.

جمع بندی

برای اینکه ظرف ۳۰ روز وبلاگ نویس حرفه ای شوید به شرایط خاصی نیاز ندارید. در اغلب مواقع این شرط در مقابل شما قرار دارد: زمان. زمان کالایی با ارزش است. وقتی زمانی کافی برای مطالعه اختصاص می دهید، مطمئنا تبدیل به نویسنده ای با اعتماد به نفس بیشتر خواهید شد، نویسنده ای که مطالبش مخاطبان را به خود جذب می کند.

تجربه نشان داده است، وقتی مشغول به نوشتن مطلبی هستید، نباید وقتتان را برای راضی نگه داشتن تک تک خواننده ها هدر دهید. این کار برایتان رضایت بخش نخواهد بود. جدای از این ها، هیچ وقت نمی توانید همه را راضی نگه دارید و هیچ لزومی هم ندارد این کار را انجام دهید.

در عوض سعی کنید با نوشتن مطالبی بر اساس آزمایشات و نتایج اثبات شده، دیدتان خود نسبت به جهان پیرامونتان را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید. مقصود از نوشته خود را بدانید تا نتیجه بهتری در محتوای خود داشته باشید.

کدام یک از نکات نویسندگی بالا را پیاده کرده و چه نتیجه ای از آن بدست آورده اید؟ آیا به نظرتان نکته ای را از قلم انداخته ایم؟ نظرات و دیدگاه های خود را از ما دریغ نکنید، خوشحال می شویم با کمک شما مقاله خود را کامل کنیم.