اگر تا به حال مطلبی در یک وبلاگ منتشر کرده باشید، می دانید که وبلاگ نویسی به هیچ وجه کار ساده ای نیست. نوشتن مطلبی که بازدیدکنندگان بخواهند آن را مطالعه و اشتراک گذاری کنند بسیار زمان بَر است و تلاش زیادی را مطالبه می کند. اما وبلاگ نویسی مزایای بسیاری برای یک تجارت دارد و نقشی کلیدی در بازاریابی محتوای یک کسب و کار ایفا می کند.

وبلاگ به مخاطبان کمک می کند تا پاسخی برای سوالات خود پیدا کنند. همچنین، وبلاگ نویسی فرصتی برای برندسازی و مطرح ساختن نشان تجاری یک شرکت است. وبلاگ نویسی اگر به درستی صورت گیرد می تواند شما را به عنوان یک پیشرو به مخاطبانتان معرفی کند. داشتن وبلاگ کمک می کند تا مشتریان شما متوجه شوند که برای نیازهایشان احترام قائلید و تنها قصد فروش محصولات و خدماتتان به ایشان را ندارید.

خب، پس چگونه می توانید توجه مخاطبان را به سوی مطالب وبلاگ خود جلب کنید تا نتایج دلخواهتان را به دست آورید؟ در ادامۀ این مطلب به شما خواهیم گفت که یک پُست وبلاگی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد (آناتومی یک پُست حرفه ای وبلاگ).

عنوان پُست وبلاگ

همانگونه که می دانید در صنعت روزنامه نگاری، تیتر یا همان عنوان مهم ترین قسمت صفحه است. عنوان مقالات یک وبلاگ نیز تفاوتی با یک روزنامه ندارد. خوانندگان بر اساس عنوان یک مقاله برای خواندن یا نخواندن آن تصمیم می گیرند. در واقع، برخی از آمارها نشان داده است که انتخاب یک عنوان خوب برای یک پُست می تواند ترافیک وب سایت را به ۵۰۰% افزایش دهد.

متاسفانه ۸۰% از بازدیدکنندگان یک سایت تنها عنوان مطالب را می خوانند و به محتوای موجود در آن اهمیت نمی دهند. به همین علت انتخاب تیتری جذاب و چشم نواز که بتواند مخاطبان را ترغیب به خواندن مطلب کند، بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده است که خوانندگان ۳ کلمۀ ابتدایی و ۳ کلمۀ پایانی عنوان مطالب را به خاطر می سپارند، بنابراین پیشنهاد می کنیم در انتخاب کلماتِ عنوان یک مطلب دقت کنید.

همچنین سعی کنید عنوانِ مطالب وبلاگتان از ۵۵ کاراکتر بیشتر نباشد. این کار سبب می شود که تیتر مطلب شما به طور کامل در موتورهای جستجوگر نمایش داده شود.

زمانی که می خواهید عنوان مطالب خود را بنویسید، نکاتی وجود دارند که بد نیست آنها را رعایت کنید:

  • کلمات بنیادی – ترفند، نکته، قانون و ..
  • اعداد – برای مثال “۱۰ ترفند…”
  • صفات – رایگان، ارزان، مفید، کاربردی و …
  • کلمات کلیدی – جهت نمایش در موتورهای جستجو
  • کلمات محرک – چرا یا چگونه
  • قول – به مشتریان خود قول بدهید مانند “۷ ابزار رایگان برای سئو”

اگر شما همۀ این عوامل را کنار یک دیگر قرار دهید فرمولی به دست می آید که می توانید از آن برای نوشتن یک عنوان استفاده نمایید:

اعداد + صفات + کلمه کلیدی انتخابی + کلمات بنیادی + قول

با استفاده از این فرمول می توانید تیتری مانند “۱۰ ترفند جالب برای بالا بردن ترافیک وب سایت” ایجاد کنید.

مقدمه

زمانیکه عنوان مطلب تان توانست بازدید کنندگان را به سمت خود جلب کند، آنها شروع به مطالعۀ مقدمۀ مطلب تان خواهند کرد تا ببینند آیا خواندن این مقاله ارزش زمانشان را دارد یا خیر. برای آنکه بتوانید مخاطبانتان را علاقمند کنید، از شیوۀ داستانگویی استفاده کنید. استفاده از داستان یا مثال در مقدمۀ یک پُست وبلاگی می تواند احتمال خوانده شدن مطلبتان را تا ۳۰۰% افزایش دهد. تحقیقات صورت گرفته در Groove HQ نشان می دهد که خوانندگان ۵۲۰% بیشتر برای مقالات داستانی وقت می گذارند.

خب سوال اینجاست که این کار را باید چگونه انجام دهید؟ می توانید از تجربیات شخصی خود استفاده کنید یا تجربیات فردی مشهور و تاثیرگذار را در مقاله خود بنویسید. سعی کنید در همان مقدمۀ مطلب خود به سوالاتی مانند “این مطلب دربارۀ چیست؟” یا “چرا باید این مقاله را مطالعه کنم؟” یا “با مطالعۀ این مقاله چه چیزی به دست می آورم؟” پاسخ دهید.

زیر عنوان ها

حالا که بازدید کنندگان تصمیم گرفته اند مطلب شما را مطالعه کنند، باید محتوای پُست خود را به گونه ای بچینید که روند مطالعه شان آسان شود. شما می توانید با استفاده از زیر عناوین، بولت پوینت، فهرست سازی و … یافتن قسمت های مختلف را برای خوانندگانتان ساده کنید.

متن اصلی

تعداد کلمات ایده آل برای یک پُست وبلاگی ۱۶۰۰ کلمه است که تقریباً ۷ دقیقه طول می کشد که خواننده آن را بخواند. البته در مقالات پیشین اشاره کردیم که بهتر است تعداد کلمات یک مطلب از ۱۶۰۰ کلمه کم تر نباشد (این امر برای سئو بسیار موثر است). اما در هر بازدید خوانندگان به طور میانگین ۲۸% از کلمات یک مطلب را مطالعه می کنند. بنابراین سعی کنید متنِ مقالۀ خود را به گونه ای بنویسید تا خوانندگان سریع تر و راحت تر آن را مطالعه کنند. برای این کار می توانید از علائم نگارشی صحیح، بولت پوینت، فهرست، اعداد، تصاویر، جدول و … استفاده کنید. این کار سبب می شود خوانندگان محتوایی را که می خواهند سریعتر پیدا کنند.

تصاویر مرتبط

آیا می دانید انسان تصاویر را ۶ برابر بهتر از متون به خاطر می سپارد؟ به همین علت استفاده از تصاویر با کیفیت در یک پُست وبلاگی بسیار مهم است. به علاوه، استفاده از تصاویر و اِلمان های گرافیکی به آسان سازی روند مطالعۀ یک مطلب بسیار کمک می کند. سعی کنید به ازای هر ۳۵۰ کلمه از یک تصویر استفاده کنید.

پُست های وبلاگی که از تصاویر بیشتری استفاده می کنند، بک لینک های بیشتری نیز دریافت می کنند. داشتن بک لینک های متعدد و با کیفیت امری حیاتی برای سئوی یک وب سایت به شمار می آید.

هنگامی که می خواهید برای مطلب خود از تصویر یا یک اِلمان گرافیکی استفاده کنید باید این دو نکته را به یاد داشته باشید:

  • تصاویر باید مرتبط باشند.
  • تصاویر باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند.

همچنین تصاویر نباید لوگو یا واترمارک داشته باشند. می توانید در زیر عکس ها لینک منبع آنها را قرار دهید.

نحوۀ برقراری تماس

شما برای نوشتن مطالب خود دلیلی دارید، پس بهتر است نحوۀ برقراری تماس را برای مخاطبانتان شفاف کنید. سعی کنید در پُست وبلاگی خود حداقل یک بار این موضوع را به مخاطبان خود بگوئید. می توانید شماره تماس یا ایمیل خود را در ساید بار، هِدِر یا فوتر وب سایت خود قرار دهید.

نکته: بروی این موضوع پافشاری نکنید. از آنجاییکه شما نحوۀ برقراری تماس را مشخص نموده اید لزومی ندارد که بروی آن اصرار کنید. همچنین بهتر است مشخص کنید مشتریان در ازای تماس یا کلیک با چه چیزی مواجه خواهند شد.

اشتراک گذاری

نوشتن مطلبی که ارزش به اشتراک گذاری را داشته باشد، امری بسیار دشوار است. مطمئناً شما نیز می خواهید مطالب وبلاگ تان تا جایی که ممکن است توسط کاربران به اشتراک گذاشته شود. بنابراین بهتر است با قرار دادن دکمه اشتراک گذاری در کنار هر پُست این کار را برای مخاطبانتان ساده کنید.

آناتومی یک پُست حرفه ای وبلاگ

اگر در زمینۀ سئو، طراحی سایت، تولید محتوا، تبلیغات گوگل و … سوالی دارید می توانید آن را با کارشناسان نوین در میان بگذارید. همچنین، خوشحال می شویم نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.
منبع: SalesForce