همانطور که در فصل اول آموزش لینک سازی مطرح کردیم، امروزه کیفیت لینک اهمیت بسیاری پیدا کرده است زیرا گوگل مجازات های مختلفی را برای وب سایت هایی که لینک کیفیت پائین یا اسپم گونه تهیه می کنند، در نظر گفته است.

قبلاً در زمینه لینک سازی، سئو کاران این توانایی را داشتند که ریسک پذیر باشند و در مواقع لازم بر روی لبۀ تیغ حرکت کنند. روش های لینک سازی مانند ثبت لینک در مقالات و فهرست های راهنما معمولاً توسط متخصصان سئو پیشنهاد می شد زیرا این تکنیک ها به خوبی قابل اجرا بودند و اگر این روشها به درستی انجام می شدند، خطر کمی وب سایت را تهدید می نمود. اما امروزه همه چیز تغییر کرده است. با معرفی آپدیت های پنگوئن، گوگل وب سایت هایی را که خارج از چارچوب قوانینش لینک سازی می کنند، به شدت مجازات خواهد کرد.

در این مقاله، ما دربارۀ انواع لینک ها برایتان صحبت می کنیم: لینک های که برای ایجادشان باید تمرکز کنید و لینک هایی که باید از ساختن شان پرهیز کنید.

راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی – فصل دوم

لینک های طبیعی مدیر وب سایت

این نوع لینک برای متخصصان سئو به مثابۀ جام مقدس است. اساساً این نوع لینک ها، لینک هایی هستند که شما برایشان تلاشی نکردید و از سوی وب سایت های دیگر به شما داده شده اند. این روش از لینک سازی بسیار موثرتر از تماس گرفتن با دیگران و درخواست لینک از آنهاست. با این حال، شما باید به دیگران دلایلی بدهید تا لینک شما را درون وب سایت خود قرار دهند و می بایست روش هایی را بیابید که وبلاگ نویس های بسیاری از مزایای شما با خبر شوند.

یک نمونه از این دلایل خوب می تواند محتوای غنی و ارزشمندی باشد که به تازگی خلق کرده اید و آن را در اختیار چند وبلاگ اصلی فعال در زمینۀ تجاری تان قرار داده اید. مطمئناً از این طریق وبلاگ نویس های بسیاری به طور طبیعی با شما و محتوای ارزشمندتان آشنا می شوند. انجام این کار می تواند سخت و زمان بَر باشد و به همین دلیل است که این نوع لینک ها از اهمیت بالایی برخوردارند. همچنین این نوع لینک سازی، همان چیزیست که گوگل از آن به عنوان نمونه هایی خوب یاد می کند. نمونه هایی که در مدت زمانی معین (هرچند طولانی) تاثیر بزرگی بر رتبۀ وب سایت ها خواهند گذاشت.

راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی – فصل دوم

توسعۀ دستیِ لینک سازی

احتمالاً می توان گفت این روش متداول ترین تکنیک لینک سازی است که شما به عنوان یک متخصص سئو انجام می دهید، به خصوص اگر به تازگی با سئو آشنا شده باشید. در این روش شما به صورت کاملاً مستقیم با مدیران وب سایت ها و وبلاگ ها تماس می گیرید و از آنها تقاضا می کنید لینک شما در وب سایتشان قرار دهند. در این روش نیز مانند روش قبل به دلایلی نیاز خواهید داشت تا وب سایتتان را لینک کنند. مسلماً شما باید با افرادی تماس بگیرید که در حوزۀ تجاری شما فعالیت دارند. مثلاً اگر وب سایت تان در زمینۀ پوشاک فعالیت می کند، از وب سایت هایی که در زمینۀ دیجیتال فعالیت دارند نخواهید که با شما همکاری کنند. این کار نه تنها تاثیر چندانی بر سئوی شما ندارد، بلکه صاحبان وب سایت های هدفتان را نیز سردرگم می کند.

راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی – فصل دوم

لینک هایی که خودتان می سازید

ما از چه نوع لینک هایی حرف می زنیم؟ لینک های Self-Created یا Non-Editorial، لینک هایی هستند که شما خودتان در وب سایت دیگران می سازید. این لینک ها می تواند بر روی قسمت دیدگاه های یک وبلاگ یا پُست های فروم ها ایجاد شود.

گوگل این نوع لینک سازی را دوست ندارد زیرا بیشتر اوقات همراه با سئوی کلاه سیاه انجام می شود. سئوی کلاه سیاه معمولاً زمانی صورت می گیرد که فردی می خواهد موتور جستجوگر را گول بزند. در این هنگام نویسنده سعی می کند مطلبی که حاوی اطلاعات ارزشمندی نیست را به عنوان محتوایی مرتبط و مهم به گوگل معرفی کند (درفصل ششم آموزش لینک سازی بیشتر در مورد سئوی کلاه سیاه صحبت خواهیم کرد).

با معرفی آپدیت پنگوئن در سال ۲۰۱۲، گوگل این نوع لینک ها را بی ارزش می شمارد و حتی جرایمی را برایش در نظر می گیرد . از آنجاییکه این لینک ها توسط صاحبان وب سایت ها برایتان ساخته نمی شوند، طبیعتاً موتورهای جستجوگر اهمیت کمتری برای این لینک ها قائل اند. در گذشته، این نوع لینک سازی برای سئوی برخی وب سایت ها مفید می بود، اما امروزه برای استفاده از این روش باید بسیار محتاطانه عمل کنید. برخی از مثال های این روش عبارتند از:

  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول قسمت نظرات وبلاگی که تنظیم نشده باشند
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول مقالات منتشر شده در وب سایت های خبری همراه با متن دقیق برای لینک
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول مقالات معرفی وب سایت یا فهرست های راهنما
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول امضای موجود در پروفایل کاربران مهمان
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول وب سایت های تبلیغاتی
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول ویجت هایی که امکان لینک گذاری در آنها وجود دارد
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول لینک های موجود در تصاویر و اینفوگرافیک
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول کتاب کاربران مهمان
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول وب سایت های راهنما
  • راهنمای لینک سازی برای افراد مبتدی - فصل اول لینک موجود در امضای فروم ها

انواع روش های لینک سازی که شما برای وب سایت خود اتخاذ می کنید باید بر اساس فعالیت های لینک سازی موجودتان باشد، اما در نهایت، می بایست از روش های لینک سازی غیر از روش لینک سازی طبیعی مدیر وب سایت پرهیز کنید و در عوض، بر روی تاکتیک هایی تمرکز کنید که بر ارزش وب سایت و تجارت شما می افزایند. در این هنگام، وب سایت های معتبر از وجود شما آگاه خواهند شد و برایتان به صورت طبیعی لینک خواهند ساخت.

اگر در مورد سئو و بهینه سازی سایت برایتان سوالی پیش آمده می توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

منبع: moz.com