اگر در چند وقت گذشته عبارت “بازاریابی محتوا” را در دفتر یا محل کار خود نشنیده اید، احتمالاً زمانی بوده است که برای تعطیلات در سفر بوده اید.

در دنیای تجارت الکترونیک، بازارایابی محتوا به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از عبارات پر مصرف این صنعت می باشد. هیچ شکی نیست که بازاریابی محتوا امری بسیار مهم در تجارت الکترونیک است و تمامی اقداماتی که یک کسب و کار در این راستا انجام می دهد، کاملاً ضروری و لازم است. اما عبارت دیگری نیز وجود دارد که که به اندازه بازاریابی محتوا مهم و ضروری است، اما کمتر کسی به آن اشاره می کند. عبارتی که به آن اشاره داریم، “استراتژی محتوا” می باشد.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید مگر استراتژی محتوا همان بازاریابی محتوا نیست؟ به طور ساده می توان پاسخ داد، خیر! استراتژی محتوا بسیار فراگیر است در حالیکه بازاریابی محتوا بر روی یک قسمت از استراتژی محتوا تاکید دارد.

در حقیقت، درک تفاوت بین بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا و همچنین، درک چگونگی کارکرد این دو به همراه یکدیگر، یکی از بنیادیترین کارهایی است که شما می توانید برای موفقیت تجارت آنلاین خود انجام دهید.

در این بخش از مقاله می خواهیم کمی عمیق تر تفاوت های این دو عبارت را جستجو کنیم و در عین حال نحوۀ عملکرد این دو با یکدیگر را توضیح دهیم.

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا در مقابل بازاریابی محتوا

با یک جستجوی ساده در وب سایت ویکیپدیا به تعریفی ساده از استراتژی محتوا می رسیم: “برنامه ریزی، توسعه و مدیریت محتوا-چه به صورت نوشتار و چه در رسانه های دیگر“. به عبارت دیگر می توان گفت، استفاده درست از محتوا در هر قسمت و ابعاد تجارت را استراتژی محتوا می گویند.

استراتژی محتوا فرایند تولید،‌ ذخیره و توزیع محتوا طبق برنامه ای سازمان یافته حول محوری مشخص و برای مخاطب‌های از قبل تعیین شده است. موفقیت این فرایند باید در تمام چرخه عمر محتوا، بر اساس شاخص‌های شفاف عددی اندازه گیری شود. استراتژی محتوا مسئول طراحی هویت محتوا از لحاظ ساختار و سبک است و باید این چارچوب را برای کلیه دپارتمان‌های یک سازمان تعیین کند.

برای اینکه مفهوم استراتژی محتوا را به درستی درک کنیم، بیایید فرض کنیم که می خواهیم یک خانه بسازیم. برای ساخت خانه ما در ابتدا به طرح و نقشه نیاز داریم. نقشه های ساختمانی، طرح هایی پر جزئیات هستند که تمام ابعاد و زوایای ساخت یک خانه را پیش از آنکه پی ریزی و عملیات ساخت و ساز آغاز شود به ما نشان می دهند. این طرح ها و نقشه ها، اندازه های دقیق، مکان لوله کشی ها و سیم کشی ها، حتی محل دقیق نورگیری اتاق ها، در و پنچره ها را به ما نشان می دهند.

می توان گفت، استراتژی محتوا در حقیقت همان طرح ها و نقشه های یک تجارت است که نشان می دهد چگونه باید از محتوا برای رسیدن به اهداف تجاری استفاده نمود. یک “استراتژی محتوای” خوب و دقیق به تمام سوالات مرتبط با استفاده از محتوا پاسخ می دهد. سوالاتی از قبیل:

  • چرا محتوای فعلی باید منتشر شود؟
  • با انتشار این محتوا به کجا می رویم؟
  • این محتوا چه زمانی باید به مخاطبان نشان داده شود؟
  • مشتریان ما چه کسانی هستند؟
  • از این محتوا انتظار چه واکنش هایی را داریم؟
  • پس از انتشار این محتوا، چه کاری باید انجام دهیم؟

هنگامی که شما پاسخ برخی از این سوالات را پیدا کردید، زمان آن است که برای سوالات مهم تر زیرین پاسخی را بیابید:

  • مخاطبین شما به چه نوع محتوایی نیاز دارند یا چه نوع محتوایی را از شما انتظار دارند؟
  • چه کسی محتوای شما را ایجاد و منتشر می کند؟
  • هرچند وقت یکبار محتوایی جدید تولید می شود؟
  • بازخورد مخاطبان از محتوای شما چیست؟

پرسش هایی که در این مقاله فهرست شده اند، موارد مهمی هستند که در هنگام خلق استراتژی محتوا باید در نظر گرفته شوند. این روند نیازمند زمان، تحقیق، تفکر و برنامه ریزی دقیق است. با ایجاد یک استراتژی محتوای دقیق و عالی، خواهید دانست که چگونه باید از محتوا برای رسیدن به اهداف تجاری خود استفاده نمایید.

همچنین بسیار مهم است که استراتژی محتوایی که سال گذشته به کار گرفتید را دیگر استفاده نکنید. درست است که تغییر ندادن استراتژی محتوا از هدر رفتن وقت شما جلوگیری می کند اما تغییر ندادن آن نیز، در طولانی مدت تجارت شما را به خطر می اندازد چرا که نیازها و خواسته های مخاطبان شما مرتباً در حال تغییر است. پیشنهاد می کنیم در هر سال استراتژی محتوای خود را تغییر دهید و در صورت نیاز حتی محتوای خود را نیز تغییر دهید.

بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا در مقابل بازاریابی محتوا

در طرف دیگر معادله، بازاریابی محتوا قرار دارد. بازاریابی محتوا در واقع راهکاری برای جذب مشتری و فروش محصولات از طریق ایجاد محتوایی ارزشمند، مفهوم و مرتبط می باشد. می توان گفت بازاریابی محتوا در اصل ترکیبی از تکنیک های فروش محصول و بازاریابی سنتی می باشد. بازاریابی محتوا باید به گونه ای باشد که مخاطبان متوجه این نکته نباشند که شما در تلاشید محصولات خود را بهشان بفروشید و تصور کنند که تنها برای بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی آنان این محتوا را در اختیار آنها قرار داده اید. در بازاریابی محتوا، شما مخاطبانی که می خواهید محتوایتان را برایشان انتشار نمایید مشخص می کنید و هنگامی که آنها به محتوای شما علاقه نشان دادند با انتشار محتوایی منظم (محتوایی که فکر می کنید بروی رفتار آنها تاثیر می گذارد) آنها را به سمت کسب و کار خود جذب می کنید.

بازاریابی محتوایی معمولاً به شکل نوشتار در وبلاگ، اخبار تحلیلی، مقالات آموزشی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ویدیو، اینفوگرافیک، مطالعه موردی، روابط عمومی، ملاقات حضوری با مشتریان، سئو و … مشاهده می شود. بازاریابی محتوا باید به گونه ای باشد که باعث حفظ مشتریان فعلی و بدست آوردن مشتریان جدید شود.

حال به سوال اساسی می رسیم، تفاوت بین بازاریابی و استراتژی محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا در واقع ضمیمه ای بر استراتژی محتوای کلی شماست که تنها بروی خلق، اندازه گیری و انتشار مطالب بازاریابی محتوا برای مخاطبان تمرکز دارد. بازاریابی محتوا دقیقاً “دلایل و چراهای” خرید/مشارکت مشتریان شما را هدف می گیرد.

بازاریابی محتوای خوب تنها زمانی می تواند به بالاترین حد خود برسد که استراتژی محتوای بسیار قوی برای آن پایه گذاری شده باشد. به عبارت دیگر، استراتژی محتوا با “چگونگی” استفاده از محتوا ارتباط دارد و به شما می گوید که در “کجا” از “چه چیز” استفاده نمایید.

اگر به طراحی نقشه ساختمانی برگردیم، مطمئناً شما می دانید که بدون پی ریزی و ایجاد فونداسیون، نمی توان برای یک ساختمان سقف یا دیوار ایجاد نمود. این قانون در بازاریابی محتوا نیز صدق می کند. بازاریابی محتوا زمانی نتیجه می دهد که استراتژی محتوای شما پایه ریزی شده باشد. این پایه و اساس کمک می کند تا برند سازی، پیام رسانی و تقریباً تمام زوایای بازاریابی محتوا برای اهداف تجاری خود را پیش از آنکه بازاریابی را شروع نمایید، منظم کنید.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوا نسبت به تبلیغات دو تفاوت عمده دارد. اولین تفاوت این است که در بازاریابی محتوا، محتوا در رسانه های تحت مالکیت شما منتشر می شود که همان وبلاگ یا شبکه های اجتماعی و … هستند. اگر این محتوا در رسانه های خریداری شده منتشر گردد، به آن تبلیغات گفته می شود. تفاوت دوم این است که بازاریابی محتوا از استراتژی جذب کننده استفاده می کند و نه استراتژی تهاجمی! بازاریابی محتوا هیچ مزاحمتی برای فردی ایجاد نمی کند بلکه تنها در رسانه های تحت مالکیت و برای مخاطبان علاقه مند توزیع می شود. این کار نه تنها مخل آسایش کاربران نیست، بلکه باعث یافتن مشتریان واقعی می شود.

تفاوت های دیگری نیز بین تبلیغات و بازارایابی محتوا وجود دارد. مثلاً بازاریابی محتوا نسبت به تبلیغات بسیار زمان بر و پر هزینه است، اما در طولانی مدت بازدهی بهتری دارد.

زمانی بود که تبلیغات می توانست هرچند برای کوتاه مدت، کفۀ ترازوی رقابت را به نفع یک شرکت پائین آورد، اما امروزه که انسان تحت هجوم تبلیغات از رسانه های مختلف است، موفقیت یک تجارت در گروی بازاریابی محتوا قرار دارد. تبلیغات امروزی صرفا جهت «همپایی رقابتی» صورت می گیرد و در مواردی برای جذب مشتریان کوتاه مدت. با فرض پذیرش هجوم تبلیغاتی و اینکه با حفظ استراتژی‌های قدیمی تبلیغاتی، هزینه تبلیغات در مقایسه با نتایج آن، افزایش می‌یابد، بطوریکه در بلند مدت هزینه های بازاریابی محتوا به مراتب کمتر از هزینه های تبلیغات خواهد بود.

اجازه ندهید “تنبلی” مانع پیشرفت شما شود

استراتژی محتوا در مقابل بازاریابی محتوا

متاسفانه، به علت آنکه ایجاد استراتژی محتوا امری زمان بر و دشوار است، افراد بسیاری آن را نادیده می گیرند و مستقیماً به سراغ بازاریابی محتوا می روند چرا که نسبت به ایجاد استراتژی امری سرگرم کننده تر است. بازاریابی محتوا به این شیوه می تواند موفقیت هایی پراکنده برای شما به ارمغان آورد، اما نمی تواند از نهایت پتانسیل های موجود در تجارت شما بهره ببرد. به طور خلاصه می توان گفت با بازاریابی محتوا بدون پشتوانه و استراتژی شما تنها از خلاقیت های خود بدون هیچ استراتژی استفاده می کنید.

مطمئناً نوشتن یک مطلب و انتشار آن در وب سایتتان امری وسوسه برانگیز است و به شما این حس را می دهد که محتوایی جدید را بروی اینترنت اضافه کرده اید، اما به خاطر محتوا، محتوا تولید نکنید. همیشه محتوایی تولید کنید که هدف دارد، محتوایی که بر اساس اهداف شرکت شما شکل گرفته شده و تمام زوایای آن محاسبه شده است. تمامی این نکات می تواند با ایجاد استراتژی محتوای خوب برنامه ریزی شود. با ایجاد استراتژی محتوا شما می توانید از تجارتتان به بالاترین حد ممکن سود دست یابید.

نتیجه گیری

یک استراتژی محتوای محکم و یکپارچه (به همراه بازاریابی محتوای ارزشمند) یکی از بزرگترین ابزارهایی است که می تواند میزان گسترش تجارت شما را به حداکثر می رساند. مطمئن شوید که استراتژی محتوای شما پیش از اجرای بازاریابی محتوا، به خوبی پایه گذاری شده باشد.

سال جدید را با برنامه ریزی و ایجاد استراتژی محتوا ادامه دهید. با اینکار محتوایی هدفمند و نتایجی قابل اندازه گیری خواهید داشت. مطمئناً با مشاهده نتایج بازاریابی محتوایتان با پشتوانه استراتژی محتوا، شگفت زده خواهید شد.