وقتی که بحث بر سر تبدیل کاربر به مشتری باشد، راز فروش بیشتر واقعاً ساده است. کافی است بفهمید که مشتریان از کسب و کار شما چه می‌خواهند و چه انتظاراتی از آن دارند. اما مشکل اینجاست که یک کسب و کار مشتریان بسیاری دارد – یا حداقل آنقدری مشتری دارند که نتواند تک تک آنها را بررسی کند. پس چه باید کرد؟

جواب ساده است: شما می‌توانید به تحقیقات علمی رجوع کنید و راهکارهای اثبات شده در مورد رفتار مشتریان را دنبال کنید.

درست است که هر یک از ما انسانها با دیگران فرق دارد، اما در بسیاری از موقعیت‌های مختلف، ذهن همه‌مان به صورت‌ مشابهی کار می‌کند. پس شما با شناخت این ظرافت‌های ذهن می‌توانید از روش‌هایی خلاقانه‌ بر تعداد مشتریانی که به محصولات و خدمات شما جواب مثبت می‌دهند بیفزایید.

در این مقاله ما قصد داریم ۱۰ تحقیق مختلف را بررسی کنیم که به ما درکی از ذهن مشتری خواهند داد و کمک می‌کنند تا استراتژی‌های فروش خود را بهینه‌سازی کنیم. حال بگذارید بدون هیچ حرف دیگری به سراغ این تحقیق‌ها برویم!

فصل اول

“ترس تصمیم‌گیری” را پشت سر بگذارید!

همۀ ما می‌دانیم که بیان ما چقدر می‌تواند بروی مشتری تاثیرگذار باشد. این موضوع در طی یک تحقیق علمی نیز به اثبات رسیده است. دکتر رابرت سیالدینی، یک پروفسور رشتۀ روانشناسی از دانشگاه ایالت آریزونا، این تحقیق جالب را انجام داده است. او به بررسی فرآیند جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای بنیاد کمک به افراد مبتلا به سرطان در آمریکا پرداخت و نشان داد که چطور یک تغییر کوچک می‌تواند نتایجی بسیار متفاوت را ایجاد کند.

این تحقیق همچنین به ما نشان می‌دهد که چرا بررسی کردن دلیل “نه” گفتن آدم‌ها اهمیت دارد و ما نباید فقط به دنبال مشوق‌های بیشتر برای گرفتن یک جواب مثبت باشیم.

تحقیقدو گروه از داوطلبان خانه به خانه می‌رفتند و  از مردم درخواست کمک‌های مالی می‌کردند. همه‌چیز در مورد این دو گروه مشابه بود جز یک چیز: آنها درخواست خود را به دو صورت مختلف به پایان می‌رساندند. به این ترتیب محققان توانستند تاثیر کلمات مختلف را بروی مخاطب بسنجند. جمله پایانی درخواست‌ها به این دو صورت بود:

  • ۱“آیا مایل هستید با کمک مالی ما را همراهی کنید؟”
  • ۲“آیا مایل هستید با کمک مالی ما را همراهی کنید؟ هر چقدر هم که کم”

تفاوت خیلی کوچکی میان این دو هست، نه؟

هر چقدر هم که این تفاوت کوچک باشد، اما تفاوت در نتایج واقعاً قابل توجه بود.

نتایج

شانس اینکه مخاطبان گروه دوم به این سازمان کمک کنند، دو برابر بیشتر از گروه اول بود. ch1-1

بنابراین محققان نتیجه گرفتند که:

وقتی که حداقل درخواست انجام شود، احتمال واکنش نشان دادن مردم بیشتر است.

مردم در زمان مواجه شدن با این خواسته از خودشان می‌پرسند که آیا پول کافی برای کمک کردن دارند و این پول دردی را دوا خواهد کرد یا نه. بنابراین وقتی که برای آنها مشخص کرده باشیم که “حتی یک صد تومانی” هم می‌تواند موثر باشد، آنها مطمئن می‌شوند که پاسخ دادن به این درخواست با هر رقمی ممکن است.

و اما بهترین نکتۀ حاصل از این تحقیق

وقتی که درخواست به صورت دوم مطرح میشد، شانس کمک کردن آدم‌ها دو برابر بود. اما مبلغ کمک آنها با گروه اول تفاوتی نداشت. پس دانستن اینکه کمک آنها هر چقدر هم کم باشد، اهمیت دارد در واقع برایشان یک انگیزه شده بود تا به اندازۀ گروه اول کمک کنند.

منبع: Full-Cycle Social Psychology

سخن نهایی

با نشان دادن اینکه یک عمل کوچک هم می‌تواند شروع خوبی باشد و تاثیر بگذارد، می‌توانید به آدم‌ها برای وارد عمل شدن انگیزه بدهید. پس وقتی که از آدم‌ها درخواست دارید که کاری را انجام دهند، یک حداقل را مشخص کنید تا آدم‌ها بتوانند ترس خود از تصمیم‌گیری را پشت سر بگذارند و دست به کار شوند.

بخش دوم

قدرت برچسب زدن را در آغوش بکشید!

شاید پیش خود خیال کنید که منظور ما چسباندن برچسب‌های مثبت به برند خودتان است. اما نه… کاملاً برعکس… ما داریم می‌گوییم که به مشتریان خود برچسب بزنید!

می‌دانیم… به نظرتان این پیشنهاد خیلی خوبی نیست، نه؟ اما اشتباه می‌کنید.

تحقیقات نشان داده که آدم‌ها برچسب خوردن را دوست دارند و وقتی که احساس می‌کنند به یک گروه تعلق دارند، شانس اینکه در فعالیت‌های آن گروه مشارکت داشته باشند بیشتر خواهد شد.

تحقیقاین تحقیق به بررسی الگوهای رای دادن در بین ۱۳۳ فرد بالغ پرداخت تا ببیند که آیا برچسب زدن می‌تواند تاثیری بروی تصمیم آنها برای رای دادن داشته باشد یا نه.

در ابتدا از شرکت‌کنندگان سوال‌هایی عادی در مورد شرکت کردن آنها در رای‌گیری‌های گذشته شد. بعد به نیمی از آنها گفتند که شانس رای دادن آنها بیشتر است چرا که تیم تحقیقاتی تشخیص داده که آنها آدم‌های فعال‌تری در عرصۀ سیاست هستند.

(این موضوع واقعیت نداشت و تمام این افراد به صورت کاملاً تصادفی انتخاب شده بودند.)

ch2-1 اما به دستۀ دوم هیچ چیز گفته نشد و تنها از آنها خواسته شد که در مورد شرکت کردن خود در رای‌گیری‌های گذشته صحبت کنند.

نتیجه

با وجود اینکه تمام این افراد به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، آن گروهی که به عنوان “فعال در عرصۀ سیاست” شناخته شده بودند، در انتخابات بعدی ۱۵% حضور بیشتری نسبت به گروه اول داشتند! ch2-2

ذهن ما به دنبال بدست آوردن حس یک‌پارچگی است (هر چند که مصنوعی باشد) و به همین دلیل است که تکنیک “پا لای در” جواب می‌دهد (در این تکنیک شما ابتدا از مشتری یک درخواست کوچک می‌کنید و بعد از آنکه پاسخ مثبت دریافت کردید، یک درخواست بزرگتر را مطرح می‌کنید).

ما انقدر این حس یک‌پارچگی را دوست داریم که حتی دروغی در مورد اینکه عضو یک گروه هستیم کافی است تا به پیام این گروه بیشتر توجه کنیم. البته فقط تا وقتی که آن را تایید کنیم (مثلا اینکه باید یک رای‌دهندۀ مسئولیت‌پذیر باشیم). به همین دلیل است که اهدای جایگاه طلایی و پلاتینیوم به مشتریان ویژه باعث افزایش وفاداری آنها می‌شود.

افرادی که بروی آنها برچسب مشتری “ویژه” می‌خورد بیشتر از آن کسانی که مشتری “معمولی” هستند، خرج می‌کنند.

نتیجه نهایی

از برچسب زدن به مشتریان خود نترسید. مردم دوست دارند که عضو گروهی باشند که نشان‌دهنده جایگاه مخصوصی باشد و خصوصیاتی را داشته باشد که به نظرشان جذاب است. حتی زمانی که به آدم‌ها یک دلیل غیر واقعی هم بدهید، آنها بیشتر به وارد عمل شدن تمایل نشان می‌دهند. چرا؟ چون دوست دارند احساس تعلق داشتن به آن گروه خاصی که ایجاد کردید را تجربه کنند.

بخش سوم

سه نوع مختلف از خریداران را درک کنید!

تحقیق در مورد رفتار مشتریان نشان داده که آنها با توجه به “دردی” که هنگام خرید تجربه می‌کنند به سه دستۀ مختلف تقسیم می‌شوند. این هم اهمیّت ندارد که تجارت شما در چه زمینه‌ای است.

عصب‌شناسان، الگوی خرید انسان‌ را به عنوان یک فرآیند با دستورالعمل “آنقدر خرج کن تا اذیت شوی” می‌شناسند! بنابراین شناخت نقاط درد مختلفی که در سه نوع مختلف مشتریان وجود دارد امری حیاتی برای افزایش تعداد مشتریان بالقوه به حساب می‌آید.

تحقیق

۳ نوع خریدار

ch3-1

حتماً می‌توانید حدس بزنید که قانع کردن کدام یک از این سه نوع مشتری سخت‌تر است:
نتیجه

محافظه‌کاران

ch3-2

از آنجایی که این افراد تقریباً یک چهارم مشتریان بالقوۀ شما را تشکیل می‌دهد، بد نیست که با برخی تکنیک‌های موثر در به حداقل رساندن درد خرید برای این مشتریان آشنا شوید:

۱- ارزش محصول یا سرویس را در یک قالب مناسب بیان کنید

اگر یک اشتراک ببینید که هزینۀ سالیانه آن ۱ میلیون تومان باشد، بدون شک با کمی احتیاط به سراغ آن می‌روید، اینطور نیست؟

دلیل این موضوع کاملاً مشخص است. ۱ میلیون در سال اصلاً پول کمی نیست. برای کسانی که با دقت بیشتری پول خرج می‌کنند این رقم حتی می‌تواند مثل یک کابوس باشد. اما اگر این اشتراک تنها ۸۴ هزار تومان در ماه هزینه داشت چطور؟ این دیگر خیلی رقم وحشتناکی نیست. نه؟

و اما قسمت جالب: ۸۴ هزار تومان در ماه یعنی ۱ میلیون تومان در سال!

درست است که این تکنیک قالب بندی می‌تواند بروی تمام خریداران تاثیرگذار باشد، اما بیشترین تاثیر را بروی کسانی می‌گذارد که با محافظه‌کاری پول خرج می‌کنند. پس اگر شما محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهید که به صورت اشتراکی است یا در چند نوبت هزینۀ آن دریافت می‌شود، بهتر است هنگام قیمت‌گذاری به این تکنیک توجه داشته باشید.

۲- با ارائه یک پکیج نقاط درد را کاهش دهید

یک متخصص در زمینۀ اقتصاد عصبی به نام جرج لونستاین، در زمینۀ تاثیر پکیج‌ها به تحقیق پرداخته است. او می‌گوید که تمام مشتریان (و بخصوص مشتریان محافظه‌کار) ترجیح می‌دهند که فرآیند خرید خود را در یک قدم بزرگ اما ساده تکمیل کنند به جای آنکه خریدهای مختلفی را به صورت جداگانه انجام دهند.

به عنوان نمونه مشتریان تمایل بیشتری برای ارتقای قابلیت‌های مختلف خودرو به صورت همزمان دارند. یعنی ترجیح می‌دهند یک پکیج از قابلیت‌های مختلف را خریداری کنند تا آنها را به صورت جداگانه بخرند. کافی است به این فکر کنید که چقدر برای ذهن ما سخت است که هر ارتقا را به صورت جداگانه توجیه کند (“باشه… سیستم مسیریابی به کارم میاد… حاضرم براش پول بدم… اما صندلی‌ها چطور… و آیا واقعا لازمه که… “)

خریدهای جداگانه باعث ایجاد نقاط درد جداگانه برای مشتری می‌شود. اما خرید یک پکیج تنها یک نقطه درد را ایجاد می‌کند و دیگر حتی اگر قیمت آن خیلی بیشتر هم باشد مهم نیست.

تحقیقات لوونستاین به ما توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از مشتریان مایلند بابت یک پکیج کامل بیشتر پول بدهند تا آنکه تک تک به سراغ محصولات و تجهیزات بروند. ساده است: با اینکار آنها نه تنها دردسر کمتری را متحمل می‌شوند، که نقاط درد کمتری هم از بابت خرید خواهند داشت.

۳- به جزئیات بها بدهید

معمولاً به ما گفته می‌شود که خیلی درگیر جزئیات نشویم و از خیر کمال‌گرایی خود بگذریم. اما این موضوع هنگام نوشتن پیام‌های تبلیغاتی کار چندان خوبی نیست و نباید اهمیّت جزئیات را دست کم گرفت… حال سوال اینجاست که جزئیات تا چه حد اهمیت دارند؟

خب، یکی از احمقانه‌ترین واقعیت‌های فروش توسط محققان دانشگاه کارنجی ملون آشکار شد. در طی تحقیقات آنها مشخص شد که یک کلمه تا چه حد می‌تواند در افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتری تاثیر داشته باشد.

برای این منظور آنها توضیح قیمت یک دیویدی را از “۵ دلار” به “یک هزینۀ کوچک ۵ دلاری” تغییر دادند و توانستند تعداد مشتریان را ۲۰ درصد افزایش دهند!

بگذارید این دو توضیح مختلف را در کنار هم ببینیم تا دقیقاً بفهمید که مساله چقدر مسخره است: ch3-3 آیا خیال می‌کردید که کلمۀ کوچک بتواند تاثیر چنین بزرگی داشته باشد؟ با افزودن یک عبارت، تعداد مشتریان تا این حد افزایش داشته است. بنابراین دیگر می‌توانیم مطمئن باشیم که وقتی بحث بر سر قانع کردن آدم‌هایی است که در خریدهای خود محافظه‌کار هستند، تمام بحث بر سر جزئیات است.

سخن نهایی

مهم نیست که شما در چه تجارتی فعال هستید. آنچه مهم است درک درست از سه نوع مختلف خریداران است. ما نباید فراموش کنیم که فروختن یک محصول به آدم‌های محافظه‌کار هم مهم است، چرا که آنها بخش بزرگی از مشتریان بالقوه را تشکیل می‌دهند. پس لازم است که با انتخاب درست کلمات باعث کاهش نقاط درد آنها در هنگام خرید شویم.

فصل چهارم

اقرار کردن به کمبودها باعث پر رنگ شدن قدرت شما می‌شود!

آیا اقرار کردن به اشتباهات ممکن است روزی برای شما مفید باشد؟ آخر مردم که به دنبال واقعیّت شما نیستند، هستند؟

تحقیقاتی که توسط یک روانشناس اجتماعی به نام فیونا لی انجام شده نشان می‌دهد که اقرار به کمبودها یک روش فوق‌العاده برای تاکید بروی نقاط قوت است. اما این دقیقاً به چه معنی است؟

تحقیقهدف تحقیق مذکور این بود که تاثیر اقرار به اشتباه را در انسان‌ها بسنجد و ببیند چگونه چنین کاری می‌تواند در قیمت‌های بورس تاثیر داشته باشد. افراد مورد آزمایش دو گزارش شرکت مختلف را مطالعه می‌کردند. (هر دوی این گزارش‌ها به دلایل عملکرد ضعیف شرکت در سال گذشته می‌پرداختند).

در گزارش اول، تاکید بروی تصمیم‌های استراتژیک بود. در حالی که گزارش دوم تاکید را بروی عوامل خارجی گذاشته بود. (برای مثال اقتصاد، رقابت و …) ch4-1

نتیجه

ch4-3

در نهایت شرکت اول در نزد خوانندگان بسیار ارزشمندتر از شرکت دوم شناخته شد. دلیل این موضوع چه بود؟ اعتراف به کمبودهای شرکت از منظرهای مختلف همچون تفکر استراتژیک نشان می داد که شرکت هنوز کنترل امور را در دست دارد، هر چند که اشتباهاتی صورت گرفته باشد.

بعد از بررسی صدها مورد از این گزارش‌ها، لی متوجه شد که شرکت‌هایی که اشتباهات استراتژیک خود را قبول کردند ارزش سهام آنها در سال بعد بیشتر بوده است.

این یعنی وقتی نیروهای خارجی را سرزنش می‌کنید (حتی اگر واقعاً حق با شما باشد)، به مخاطبان شکاک خود دلیلی می‌دهید تا فکر کنند که شما توانایی حل مشکل را ندارید. به علاوه این فرض هم برای آنها وجود دارد که شما بهانه‌تراشی می‌کند.

سخن نهایی

اعتراف به اشتباهات واقعی می‌تواند در قضاوت مشتریان تاثیر داشته باشد و کاری کند که آنها بفهمند کنترل امور هنوز در دستان شماست و قرار نیست بهانه بیاورید.

فصل پنجم

از حس فوریت به درستی استفاده کنید!

ایجاد یک حس فوریت در متن از روش‌های قدیمی برای جذب مشتری است… و هنوز هم یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌های اینکار محسوب می‌شود.

دکتر رابرت سیالدینی نشان داده است که “کمیاب بودن” یکی از ۶ ستون اصلی تاثیرگذاری است و به راحتی هم می‌توان درک کرد که چرا اینطور است: تقاضای زیاد  باعث ایجاد فروش عالی می‌شود.

البته ایجاد حس فوریت باید به درستی انجام شود و در صورت بکارگیری اشتباه، ممکن است نتیجه چندان خوبی نداشته باشد. تحقیق زیر به خوبی نشان می‌دهد که چطور می‌توان از حس فوریت به بهترین نحو استفاده کرد.

تحقیقاین یک تحقیق کلاسیک است که توسط هاوارد لونتال انجام شده و در آن او به تحلیل تاثیر متون مختلف بروی شرکت کنندگان پرداخته است.

لونتال این تحقیق را با ارائه دو بروشور مختلف انجام داد که در هر دوی آنها تمام جزئیات موجود در مورد عواقب وحشتناک یک بیماری بروی بدن آورده شده بود. با این فرق کوچک که اولین بروشور تنها تاثیرات تتانوس را بررسی می‌کرد و دومین بروشور اطلاعاتی در مورد چگونگی واکسینه شدن نیز ارائه می‌داد.

ch5-1

نتایج

شانس اینکه خوانندگان دومین بروشور (که اطلاعات مربوط به واکسن را داشتند) کاری بکنند بیشتر از بروشور اول بود، آمار واکسینه‌شدن این گروه تقریباً ۲۵% از گروه اول بیشتر بود. ch5-2

جالب است بدانید که لونتل همچنین یک گروه از خوانندگان را داشت که یک نسخه از بروشور با “ترس کمتر” را در اختیار داشتند. در این بروشور، بیماری مذکور با لحن بسیار ملایمتری توصیف شده بود و خبری هم از عکس نبود. او متوجه شد که این خوانندگان تقریباً همان مقدار به این بروشور واکنش نشان دادند که افراد بروشور اول با “ترس زیاد” (و بدون اطلاعات تکمیلی).

نتیجه واضح است:

ایجاد حس فوریت فقط وقتی تاثیرگذار بوده است که توضیحات تکمیلی برای واکسینه شدن به مشتریان ارائه شده است.

نکته جالب دیگر اینجاست که خوانندگان آن بروشوری که اطلاعات تکمیلی داشته است در کل بیشتر با بروشور درگیر شده‌اند و بعد از مطالعه می‌توانستند اطلاعات بسیار دقیق‌تری را نسبت به سایرین به خاطر آورند.

به این ترتیب لونتال توانست نشان دهد که ذهن‌های ما تمایل دارند به آنکه حتی اطلاعاتی که همراه با حس فوریّت هستند را هم بلوکه کنند، مگر آنکه یک راهنمایی در این مورد وجود داشته باشد که دقیقاً چه کاری باید بکنیم.

در تحقیقات او مشخص شد که خوانندگانی که اطلاعات تکمیلی نداشتند به سمت آن میل داشتند که خود را متقاعد کنند که “نیازی نیست نگران باشم زیرا این اتفاق برای من نخواهد افتاد.” این در حالی بود که گروه دوم دلیل قانع‌کننده‌ای برای چنین احساس نداشتند، چرا که یک برنامه برای دست به کار شدن به آنها داده شده بود.

سخن نهایی

ففط ایجاد حس فوریت کافی نیست. چرا که می‌تواند توسط ذهن مشتریان شما بلوکه شود. شما باید به آنها راه‌حل مشخصی هم بدهید. پس به جای آنکه راهنمایی‌های مبهم کنید، دقیقاً به آدم‌ها بگویید که باید چه کنند و از این نترسید که آنها را به سمت فعالیت‌های مشخصی هدایت کنید.

فصل ششم

کاری کنید که ذهن مشتری بلافاصله چراغانی شود!

چیزهای بسیار کمی هستند که ذهن ما از لذت در لحظه (Instant Gratification) بیشتر دوست داشته باشد. منظور از این عبارت آن میل در درون ماست که می‌خواهد بدون کوچکترین مکثی یک لذت را تجربه کند.

تحقیقات نشان داده که لذت در لحظه چنان میل قدرتمندی است که اگر کسی بتواند آن را کنترل کند یعنی شانس بیشتری برای کسب موفقیت دارد.

اما وقتی بحث بر سر فروش بیشتر به مشتریان باشد، ما به دنبال عکس اینکار هستیم:

مشتریان وقتی احساس لذت در لحظه می‌کنند که بعد از انجام معامله با کسب و کار شما به آنها پاداش داده شود.

متن فروش شما باید مزایای هر قدم را به مشتریان توضیح دهد. وقتی که یک مشتری بالقوه در مرز کامل کردن یک خرید است، به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد که چقدر سریع از معامله با پولی که به آن سختی بدست آورده لذت خواهد برد.

در چندین تحقیق که یکی در مورد اعتیاد نیکوتین بوده، با تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نشان داده شده است که کرتکس جلویی مغز، وقتی در مورد صبر کردن برای چیزی فکر می‌کنیم، بسیار فعال است.

از طرف دیگر، قسمت میانی مغز ما وقتی روشن می‌شود که در مورد دریافت بلافاصلۀ یک چیز فکر می‌کنیم (و این همان قسمتی است که ما می‌خواهیم روشن شود).

کلماتی همچون “بلافاصله”، “درجا”، یا حتی “سریع” به عنوان کلماتی برای روشن کردن سوئیج ذهن میانی شناخته می‌شوند و در نتیجه در ما میل به خرید ایجاد می‌کنند.

در واقع، در کنار کلماتی همچون رایگان و جدید، “بلافاصله” می‌تواند از متقاعدکننده‌ترین کلماتی باشد که می‌توانید در متن خود بگنجانید.

(اگر کار شما فروش محصولات دیجیتال نیست، به جای آن می‌توانید از واژه “به سرعت” استفاده کنید)

محققان متوجه شده‌اند که دلیل تاثیر این کلمات آن است که به ما اجازه می‌دهند تصور کنیم که مشکل ما بلافاصله حل می‌شود. پس مهم نیست که قصد ما از انجام خرید چه باشد، وقتی که بدانیم زود به نتیجه مطلوب خود خواهیم رسید، میل بیشتری به انجام آن داریم.

سخن نهایی

ذهن ما عاشق بدست آوردن لذت در لحظه است. بنابراین وقتی که به ما خاطر نشان می‌شود که می‌توانیم مشکلات خود را سریعاً حل کنیم، میل ما به خرید بیشتر می‌شود. بله، وقتی مصرف‌کننده بداند که بلافاصله پاداش کار خود را دریافت می‌کند، دیگر صبر کردن برای انجام یک خرید کار دشواری خواهد بود.

فصل هفتم

یک رقیب (یا دشمن) برای خود بتراشید!

در جهان تجارت، ایجاد کردن روابط معنادار برای موفقیت حیاتی است. از هر چه که بگذریم، اینکه شما چه کسانی را می‌شناسید به اندازه دانشی که در اختیار دارید مهم است.

شبکه زدن مسلماً کار بسیار مهمی است و باعث ایجاد حس امنیّت بیشتر نزد مشتری است، اما نیاز شما فقط به دوست نیست، بلکه به یک دشمن هم نیاز دارید.

چرا؟ داشتن دشمن چه سودی برای شما دارد؟ تحقیقات مربوط نشان داده است که ار به دنبال مشتریان واقعاً وفادار هستید، داشتن یک دشمن مشخص امری ضروری است.

تحقیقدر یک تحقیق بسیار پر سر و صدا با عنوان ” دسته‌بندی اجتماعی و رفتار درون گروهی”، یک روانشناس اجتماعی به نام هنری تاجیفل، سعی داشت مشخص کند که انسان‌ها چگونه حاضر هستند رفتارهایی حاکی از تنفر یا تعصب گروهی را داشته باشند.

در این تحقیق، ابتدا از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شد که بین دو انسان یا دو شی انتخاب کنند که نسبت به آنها دانش قبلی نداشتند. برای مثال در یک مورد از آنها خواسته شده بود که میان دو نقاش انتخاب کنند که تفاوت بین آنها واقعاً بی‌معنی بود. ch7-1

سپس این افراد بر اساس انتخاب‌های خود به دو گروه تقسیم شدند. ch7-2

نتیجه

در کمال ناباوری، تاجیفل متوجه شد که می‌تواند گروه‌هایی از آدم‌ها بسازد که به گروه فرضی خود وفاداری نشان دهند و با صراحت نسبت به افراد خارجی تعصب داشته باشند، و جالب اینکه تمام این با بی‌اهمیّت‌ترین تفاوت‌های ممکن در بین انتخاب‌ها میسر شده بود. ch7-3

هر چند واقعآً فرقی بین دو گروه نبود، اما وقتی بحث بر سر ارائه پاداش‌های واقعی بود، سوژه‌های تحقیق به افراد گروه خود بیشتر میل داشتند و در زمینۀ ارائه پاداش‌ به سایرین از خود تعصب نشان می‌دادند.

البته شما لزوماً به یک دشمن در جهان واقعی نیازی ندارید، بلکه کافی است علیه یک عقیده یا ایده باشید، به نحوی که مشتریان بتوانند با شما هم‌ذات‌پنداری کنند.

هدف شما این نیست که رقبای خود را بکوبید، بلکه باید بتوانید خودتان را با ایده‌آل‌های مشخصی تعریف کنید و بدین ترتیب خود را از سایرین متمایز کنید.

ایجاد یک پیشنهاد فروش منحصربفرد همانقدر در گروی مشخص کردن کسانی است که مشتریان ایده‌آل شما نیستند که در گرو مشخص کردن کسانی که هستند.

سخن نهایی

شما هیچوقت نمی‌توانید لحن منحصربفرد برند خود را بدون شناسایی دیگران و تفاوت‌های خود پیدا کنید. برای آنکه بتوانید مشتریان ایده‌آل خود را به دست آورید، لازم است خود را به عنوان دشمنی برای یک ایده، باور یا نوع نگاه تعریف کنید. درست همانطور که اپل علیه کاربران “حوصله سربر” کامپیوتر و کامپیوترهای غیر جذاب آنها موضع می‌گیرد.

فصل هشتم

پای یک عقیده ارزشمند بایستید!

ما در مورد اهمیت ایجاد حس انحصار و دفع یک گروه با مشخص کردن دشمن صحبت کردیم، اما شما باید در عین حال مشتریان ایده‌آل خود را در دستۀ خود جا بدهید.

مردم دوست دارند که در پیام یک برند با آنها همراه باشند، اما فقط زمانی که ارزش‌های یکسانی را با آن برند به اشتراک می‌گذارند. در واقع، از بین کسانی که گفته‌اند یک رابطه قوی با برندی مشخص دارند، بیش از ۶۴% آنها اظهار داشته‌اند که دلیل این موضوع داشتن “ارزش‌های مشترک” با این برند بوده است.

تحقیقآیا برند شما پای یک عقیده ارزشمند ایستاده است؟

بر اساس یافته‌های CEB، ظاهراً مردم به هیچ شرکتی وفادار نیستند. بلکه به ارزش‌هایی وفادارند که آن شرکت برای خودش دارد. ch8-1

یک مثال عالی از این موضوع کفش‌های TOMS است، یک برند که به عقیده بسیاری واقعاً پای ارزش‌هایی که دارد ایستاده است و خارج از فضای تجارت خود نیز به باورهای خود متعهد است. مشتریان این شرکت را تحسین می‌کنند، چون بابت هر جفت کفش که می‌فروشد، یک جفت کفش به نیازمندان اهدا می‌کنند. ch8-2

بعد نیست یک نگاه به زاپوز هم بیندازیم: مدیر آن، تونی هسیه، این شرکت را به عنوان یک فروشگاه آنلاین نمی‌شناسد، بلکه از آن به عنوان “یک شرکت فعال در زمینۀ خدمات مشتری که کفش می‌فروشد” تعریف می‌کند. البته این حرف او فقط یک شعار قشنگ نیست: همه مشتریان زاپوز به خوبی می‌دانند که این شرکت برای ارائه یک تجربه فوق‌العاده به مشتری از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

سخن نهایی

ارزش‌های خود را به طور مرتب و واضح برای مشتریان خود مشخص کنید. کیفیت محصولات و خدمات شما برای آنها اهمیّت دارد، اما در نهایت وفادارترین مشتریان شما به آنچه علاقه دارند که مشتری شما پایش ایستاده است و اینکه چطور در این زمینه تلاش می‌کنید. پس کاری کنید که آنها به راحتی ارزش‌های شما را متوجه شوند.

فصل نهم

نقش وکیل مدافعه شیطان را بازی کنید!

آیا با طریقه به وجود آمدن عبارت “وکیل مدافعه شیطان” آشنا هستید؟

این عبارت مربوط به زمانی بوده است که قصد داشتند در کلیسای کاتولیک فردی را به مقام قدیس منصوب کنند. برای اینکار از یک وکیل می‌خواستند تا در نقش وکیل مدافعه شیطان حاضر شود و در طی مراسم دلایلی را که فرد به درجه قداست برسد را مطرح کند. آنها به این ترتیب مطمئن می‌شدند که این مراسم تا حد ممکن بی‌طرفانه برگذار می‌شود.

در فضای تجارت می‌توان یک درس مهم از این حرکت گرفت.

طبق تحقیقی که توسط یک روانشناس اجتماعی به نام شارلان نمث (و همکارانش) انجام شده است، نقش وکیل مدافعه شیطان بدون شک در متقاعد کردن مخاطبان تاثیر دارد. البته هدف از اینکار نباید یک مخالفت واقعی باشد. این تحقیق نشان داده است که مخالفت واقعی در زمانی که قصد ما این است که اکثریت نوع نگاه خود را تغییر دهند، می‌تواند یک تاثیر واقعی داشته باشد.

وقتی که افراد با کسی روبرو می‌شوند که به ظاهر واقعاً با نقطه نظر آنها مخالف است، تلاش می‌کنند تا نقطه نظرش را درک کنند.

(تحقیق در این زمینه همچنین نشان داده که مخالفان به ایجاد خلاقیت بیشتر و حل مشکل در یک گروه کمک می‌کنند.)

تاثیر آنهایی که نقش وکیل مدافع شیطان را بازی می‌کنند چیست؟

آنها در حقیقت باعث می‌شوند که اکثریت در تصمیم خود بیشتر مصمم شوند.

محققان متوجه شده‌اند که دلیل این موضوع آن است که افراد انتقادهای وکیل مدافع شیطان را جدی نمی‌گیرند و از آنجایی که در طی این فرآیند، گروه مذکور به مطرح کردن (و رد کردن) اشکالات تصمیم خود و جایگزین‌های ممکن برای آن می‌پردازند، در نهایت در تصمیم خود مطمئن‌تر خواهند بود.

این یعنی بازاریابان یک فرصت خوب دارند: آنها می‌توانند برای مشکلات بالقوه محصولات خود در نقش وکیل مدافع شیطان عمل کنند (“برخی گفته‌اند که محصول ما بیش از حد پیچیدگی دارد، اما این موضوع صحت ندارد. دلیل آن هم این است که…”). با چنین کاری می‌توانید در متقاعدسازی مشتریان بسیار بهتر عمل کنید، چرا که آنها می‌بینند که تمام نگرانی‌هایشان قبل از خرید مطرح می‌شوند.

سخن نهایی

ظاهراً بازی کردن در نقش وکیل مدافع شیطان به هیچ‌وجه جلوی آنها را نمی‌گیرد و فقط عزم آنها را برای عملی کردن تصمیم‌شان بیشتر می‌کند. پس بد نیست اگر تبدیل به وکیل مدافع شیطان خودتان شوید و ضعف‌های احتمالی را با ارائه توضیح و راه‌حل رد کنید تا ترس‌های مشتریان شما از بین بروید و با اعتماد بیشتر خرید خود را کامل کنند.

فصل ۱۰

مشتریان خود را همیشه مشتاق نگاه دارید!

اولین چیزی که باعث ایجاد وفاداری در مشتری می‌شود چیست؟ هیچ جای تعجب ندارد که جواب، اصل اجتماعیِ عمل متقابل است. یعنی اینکه هر کس در مقابل چیزی که دریافت می‌کند، چه ارائه می‌دهد.

خبر خوب این است که یک راه فوق‌العاده برای استفاده از این اصل وجود دارد که تجارت‌ها می‌توانند از آن بهره ببرند: ایجاد نیاز به عمل متقابل با غافلگیر کردن مشتریان.

تحقیق

  • ۱در جریان یک تحقیق، روانشناسی به نام نوربرت شوارز متوجه شد که حتی پیدا کردن یک سکه ۱۰ سنتی کافی است تا نگاه فرد تحت تاثیر قرار بگیرد و دیدی مثبت نسبت به روز خود داشته باشد.

    هر چند که این تحقیق در سال ۱۹۸۷ انجام شد، اما نتیجه آن هنوز هم درست است: لازم نیست برای فعال‌کردن فرآیند عمل متقابل، کار زیادی انجام دهید. حتی کوچکترین لطفی کافی است تا انگیزۀ خوب شما نزد مشتری مشخص شود و مطمئن شوید که او به این دلیل به شما وفادار خواهد ماند.

    شوارز این پدیده را به این صورت توضیح داده است: “مساله ارزش چیزی نیست که پیدا می‌کنید، بلکه این است که یک اتفاق مثبت برای شما روی داده است.”

  • ۲در یک تحقیق معروف دیگر در این مورد، دکتر رابرت سیالدینی متوجه شد که وقتی که یک حرکت ساده مثل خرید یک قوطی نوشابه برای یک فرد کافی است تا او با علاقه بسیار بیشتری نسبت به شما رفتار کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای بکارگیری این تکنیک آن است که بعد از آنکه مشتری خرید اولیه را انجام داد، دوباره با آنها ارتباط برقرار کنید و به آنها چیزی بدهید.

مشتریان را با یک چیز کوچک غافلگیر کنید – حتی کوچکترین چیز هم تاثیرگذار خواهد بود.

اگر که محصول شما یک نرم‌افزار است، یک راهنمای رایگان برای آن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اگر هم که یک آرایشگاه را اداره می‌کنید، هدیه دادن یک شانۀ پلاستیکی می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

زاپوز (همان شرکت ارائه‌دهنده خدمات مشتری که آنلاین کفش می‌فروشد) اقرار کرده است که همیشه حساب کاربری مشتریان خود را، بدون آنکه به اطلاعشان برساند، ارتقا می‌دهد تا کفش‌ها یک روزه به دستشان برسد. دلیل این موضوع آن است که یک حس غافلگیری و خوشحالی برای مشتری ایجاد کند که اگر قرار بود ارتقای حساب در همان صفحه فروش گفته می‌شد، هیچوقت میسر نبود.

اما مهم نیست اگر نمی‌توانید از پس یک حرکت پر هزینه همچون کار زاپوز بر بیایید. هر حرکتی، هر چقدر هم که کوچک باشد، موثر است. چرا که فقط این مهم است که به یاد مشتریان خود بوده‌اید.

سخن نهایی

عمل متقابل یک نیروی بزرگ در اخیارتان می‌گذارد. اما بسیاری از تجارت‌های دیگر هم مشغول استفاده از آن هستند. پس شما می‌توانید با غافلگیر کردن مشتریان خود در بین رقبا بدرخشید. این یک حرکت عالی است برای اینکه به مشتری خود نشان دهید که تجارت با او را قدر می‌دانید.

منبع: هلپ اسکات