در این مقاله قصد دارم راهی را به شما نشان بدهم که بتوانید کسب و کار خود را رونق بدهید و مشتری‌های بیشتری داشته باشید. یک دعای ویژه برای رونق کسب و کار و جذب مشتری. البته، از الان به شما بگویم: این دعا بیشتر از آنکه خواندنی باشد، عملی است. در واقع، همچون یک نقشه راه است که به شما کمک می‌کند مسیر درست را برای افزایش فروش کسب و کار خود طی کنید.

صحبتی کوتاه با خوانندگان اصلی وبلاگ نوین

درست است… درست است… خودم می‌دانم که مطرح کردن چنین کلمه‌ای (دعا) در وبلاگ نوین، کمی دور از انتظار است. هر چه نباشد، تیم ما همیشه سعی دارد مقالات و تحقیقات علمی در زمینه بازاریابی و فروش را بررسی کند و سراغ آنچه بی‌ربط و غیر منطقی است نرود. نکند قضیه این نوشته با باقی نوشته‌های ما فرق می‌کند؟

بگذارید خیالتان را راحت کنم: هیچ چیزی فرق نکرده است. ما هنوز هم به تعهد خود به فکر و عمل درست پایبندیم. اصلاً اینجا دقیقاً سر همین موضوع بحث داریم. اینکه چیزی جز فکر و عمل نمی‌تواند اوضاع ما و شما را بهتر کند. هر کسی می‌تواند کسب و کار خودش را رونق ببخشد. اما نه با دعا و مناجات، بلکه با بهتر کردن کیفیت و زحمت بیشتر.

ولی چرا ما باید همچین چیزی را در وبلاگ خود بنویسیم؟ بگذارید داستان را از ابتدا برایتان بگویم.

بازار داغ دعا و طلسم برای ثروتمندی و رونق کسب و کار

مخاطب اصلی ما در این وبلاگ، کسب و کارها هستند و طبیعتاً باید مقالاتی بنویسیم که آنها در اینترنت (یا شاید بهتر است بگوییم گوگل) به دنبالش هستند. این شد که با استفاده از ابزار مخصوص اینکار (www.kwfinder.com)، شروع به تحقیق درباره کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری خودمان و میزان جستجوی آنها کردیم.

و دقیقاً همینجا بود که متوجه یک الگوی جالب شدیم. درست است که جستجو برای خواندن مقالات بازاریابی، روش های علمی افزایش فروش و … کم نیست. اما بخش قابل توجهی از جستجوی کسب و کارها، در زمینه دعا و مناجات است. آن هم دعا و مناجات هایی برای رونق بازار و فروش بیشتر. جالب نیست؟

جدول مربوط به برخی از این عبارات جستجو شده را همراه با تعداد جستجوی ماهیانه هر یک، در ادامه برای شما می‌آورم:

عبارت جستجو شده میانگین جستجوی ماهیانه
دعای رزق و روزی ۳۹۰
طلسم خیلی قوی برای ثروتمند شدن ۳۲۰
دعای رزق ۲۱۰
دعا برای پولدار شدن ۲۱۰
طلسم رزق و روزی فراوان ۱۷۰
دعای ثروتمند شدن سریع ۱۷۰
دعای رزق و روزی فراوان ۱۷۰
دعا برای ثروت عظیم ۱۷۰
طلسم ثروت و قدرت ۹۰
دعا برای زیاد شدن مشتری ۹۰
دعای جذب مشتری ۷۰
طلسم برای جذب مشتری ۵۰
دعا برای جذب مشتری ۵۰
دعا برای فروش کالا ۴۰
دعای فروش کالا ۴۰
دعا برای رونق کسب و کار ۴۰
دعای پولدار شدن سریع ۴۰
دعای برکت مغازه ۵۰
بهترین ذکر برای ثروتمند شدن ۷۰
دعای روزی ۴۰
دعا برای افزایش رزق و روزی ۳۰
دعای افزایش رزق و روزی مغازه ۲۰
بهترین دعا برای پولدار شدن ۱۰
دعا جهت ثروتمند شدن ۱۰
دعا برای جذب مشتری زیاد ۱۰

خب، این وضع حداقل از نگاه من کمی آشفته است. درست است که اشکالی ندارد آدم ها برای افزایش روزی خود به خداوند توکل کنند.  اما اینکه آدم‌ها فقط به همین بسنده کنند و به دنبال راه حل راحت و سریعی برای پولدار شدن باشند، آن هم بدون آنکه سختی فکر کردن به خودشان بدهند، نشانه‌ای نه چندان خوش‌یمن از وضع کشور و نگاه ما ایرانی‌ها به مسائل است. (دقیقاً مشابه همین وضعیت را می‌توان در جریان های مرتبط با فکر مثبت هم مشاهده کرد. جایی که فکر عمیق و دقیق جای خودش را به یک مثبت اندیشی سطحی می‌دهد) و اینگونه شد که تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتم.

داستان عبرت انگیز آن قومی که نجات پیدا کرد

اصلاً چرا ما باید برای آنکه اوضاع مالی خودمان را بهتر کنیم، فقط دست به دامان خداوند بشویم؟ مگر نه اینکه آیۀ همان خداوند به ما می‌گوید اگر کاری برای خود نکنیم، خداوند برای ما کاری نخواهد کرد. یا همان اصطلاح ورد زبان همۀ ما که می‌گوید از تو حرکت، از خدا برکت.

با دعا کسب و کارتان رونق پیدا نمی‌کند

ساده بگویم: هیچ آدم درست و متعادلی نیست که بتواند یک شبه به مال و منال برسد (مگر به لطف شانس). هیچ کسب و کاری هم نیست که بتواند بدون وقت گذاشتن و تلاش کردن، ثبات و درآمد خوب پیدا کند. اصلاً هیچ چیز خوبی، بدون زحمت ساخته نمی‌شود. این درسی است که خود ما هم از شروع کار این وب سایت تا به امروز، به خوبی متوجه آن شده‌ایم.

پس اگر شما فردی هستید که می‌خواهید درآمد خود را افزایش دهید یا کسب کاری به دنبال رشد بیشتر هستید، لازم است زحمت بکشید و زمان بگذارید تا دانش، مهارت و کیفیت کار خود را افزایش دهید. البته، من در این مقاله بیشتر به کسب و کارها کار دارم و می‌خواهم سه نقطه اصلی را به آنها معرفی کنم که بهتر شدن در آنها، به فروش و درآمد بیشترشان منجر خواهد شد.

مسیر مشتری: از آشنایی با شما تا خرید محصول

همانطور که گفتم، سه مساله وجود دارد که یک کسب و کار می‌تواند با توجه به آنها، فروش خود را افزایش دهد و حتی به ثبات درآمد برسد. توجه داشته باشید که هر سه مورد، اهمیّت اساسی برای کسب و کار شما دارند و در کنار هم هست که می‌توانند همچون یک معجزه، کسب و کار شما را متحول کنند.

۱٫ یک محصول عالی داشته باشید.

مساله اول و مهمترین مساله، چیزی است که کسب و کار شما ارائه می‌دهد و از طریق آن کسب درآمد می‌کند. پس مهمترین درگیری شما، به خصوص در ابتدای راه، باید این باشد که محصول (یا خدماتی) عالی ارائه دهید.

برای بهتر کردن آنچه ارائه می‌دهید، وقت بگذارید، فکر کنید، سلیقه به خرج دهید و خلاق باشید. مهم است که شما مخاطب و نیازهای او را به درستی بشناسید و کاری کنید که تجربۀ استفاده از محصول شما برای او، یک تجربه لذت‌بخش و حتی بدون نقص باشد.

هیچوقت تبدیل به یکی از آن فروشنده‌هایی نشوید که با هزار وعده و وعید می‌خواهید مشتری خود را راضی به خرید محصول بد خود کند. به جای اینکار، چیزی عالی ارائه دهید تا بتوانید با اطمینان از کیفیت آن صحبت کنید.

۲٫ معرفی / آموزش شفاف و مفید مهم است.

هر چقدر هم که محصول شما عالی باشد، تا وقتی که مشتری به درستی این موضوع را درک نکند، هیچوقت تمایلی به استفاده از آن نشان نخواهد داد. پس لازم است که شما اقدام به ارائه محتوا یا توضیحات لازم برای آشنایی کامل مخاطب با محصول خود بکنید.

به مشتری خود بگویید که محصول شما چه مساله‌ای را برای او حل می‌کند، چه ویژگی‌هایی دارد و چرا آن را پیشنهاد می‌دهید. هنگامی که محصول خود را معرفی می‌کنید، بیشتر در مورد ارزش آن صحبت کنید تا قیمتش. و البته، فقط به معرفی محصول خود بسنده نکنید. بلکه در زمینه کاری خود هم به مشتری اطلاعات مفیدی بدهید و به او کمک کنید تا یک تصمیم آگاهانه بگیرد. مطمئن باشید که او، قدر این زمان و زحمت شما را می‌داند.

ارزش در مقابل قیمت

اگر دوست دارید در زمینه آموزش و معرفی خود بهتر شوید، پیشنهاد می‌کنم ویدئو سخنرانی سایمون سینک در مورد رویکرد کسب و کارها را به هیچ وجه از دست ندهید:

حتما بخوانید:  رهبران بزرگ با پرسیدن سوال "چرا" شروع می‌کنند!

۳٫ به دنبال جذب مشتری بیشتر بروید.

در نهایت، شما باید مخاطبانی برای محصول خود داشته باشید. اینجاست که روش‌های مختلف تبلیغات و بازاریابی به طور جدی مطرح می‌شوند. با جذب مشتری است که شما به درآمدزایی می‌رسید و فرصت پیدا می‌کنید محصول خود را جدی‌تر بررسی کنید و آن را بهبود بخشید.

به خوبی روش‌های مختلف تبلیغاتی را بسنجید تا بتوانید مخاطبان اصلی خود را هدف تبلیغات قرار دهید و بهترین بازدهی را داشته باشید. درست است که راهکارهای سنتی تبلیغات همچون تبلیغات کاغذی (روزنامه، مجله، تراکت و …)، رادیویی، بیلبورد و … می‌توانند هزینه بر باشند. اما راهکارهای دیجیالی همچون تبلیغات پیامکی یا تبلغ در موتور جستجوی گوگل به شما اجازه می‌دهند با هزینه کمتری خود را معرفی کنید.

البته، یک نکته مهم دیگر نیز باید اینجا گفته شود: هنگام تبلیغات، فقط کوتاه‌مدت را در نظر نگیرید. به دنبال تعامل بلند مدت با مخاطبان خود باشید. مثلاً یک خبرنامه پیامکی راه بیندازید و لیست شماره مشتریان را جمع کنید تا بتوانید به طور مداوم با آنها در ارتباط باشید و پیشنهادات مختلف به آنها بدهید یا آنکه در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام فعالیت کنید و با مشتریان خود در ارتباط باشید.

بررسی یک کسب و کار واقعی

حالا که متوجه این ۳ نقطه فروش شدید، بگذارید برای دقیق تر شدن در موضوع، به بررسی یک برند اینترنتی بپردازیم و ببینیم که چطور می‌تواند وضعیت خود را بهبود بخشد. برندی که ما اینجا زیر ذره‌بین خواهیم گذاشت، سایت ساز پرتال است. بگذارید قبل از جدی‌تر شدن در این موضوع، سایت ساز پرتال را به شما معرفی کنیم:

پرتال (www.portal.ir) یک سامانه آنلاین برای ساخت سایت است که به کاربران خود اجازه می‌دهد به راحتی و بدون هیچ‌گونه دانش کامپیوتری، یک وب سایت برای خود راه‌اندازی و آن را مدیریت کنند. این سامانه نه تنها تا حد زیادی از زمان و هزینه لازم برای طراحی سایت می‌کاهد، بلکه امکانات بسیار متنوعی را به کاربر خود ارائه می‌دهد که نظیر آن را نمی‌توان در جای دیگری پیدا کرد.

سایت ساز پرتال

همانطور که متوجه شدید، پرتال یک محصول قابل توجه است که می‌تواند به خوبی پاسخگوی نیاز کسب و کارهایی باشد که می‌خواهند وب سایت راه بیندازند و حضور آنلاین داشته باشند. در حقیقت، به شخصه می‌دانم که چقدر زحمت و زمان برای کیفیت این نرم‌افزار آنلاین گذاشته شده است.

از طرفی هم، جذب مشتری این سیستم واقعاً خوب است. تقریباً هر روز، ۱۰ نفر در این سامانه ثبت نام می‌کنند (پرتال به شما اجازه می‌دهد برای ۳ روز به صورت رایگان سایت خود را ایجاد کنید) و آن را بررسی می‌نمایند. اما مساله کجاست؟ تعداد کمی از این کاربران پرتال را انتخاب می‌کنند. موضوع چیست؟

واضح است: پرتال هم محصول خوبی است و هم جذب خوبی دارد. اما نقطه‌ای که باعث می‌شود این محصول آنچنان که باید ظاهر نشود، بحث آموزش پیرامون آن است. مطمئن هستم که با نوشتن مقاله، تولید ویدئو، برگزاری دوره آموزشی و مواردی از این دست، پرتال به راحتی می‌تواند به عنوان اولین و بهترین گزینه برای کسب و کارهای کوچک و متوسطی شناخته شود که به دنبال ساخت سایت هستند.

سخن نهایی

قبل از آنکه این مقاله را به پایان برسانم، یک مساله دیگر را نیز باید به شما گوشزد کنم. در اینجا، از نگاه شما (یعنی از درون به بیرون) به موضوع نگاه کردیم و دیدیم که مراحل شما برای داشتن یک کسب و کار با ثبات چه هستند. اما مشتری شما، عکس این مسیر را طی خواهد کرد (یعنی از بیرون به درون). او ابتدا مخاطب تبلیغ شماست، سپس آموزش‌های شما را می‌بیند و در نهایت، محصول شما را می‌خرد تا از آن استفاده کند. همیشه از نگاه او نیز به قضیه نگاه کنید و ببینید در هر مرحله، چه چیزی به او ارائه می‌شود.

اکنون، اگر علاقه دارید کمی بیشتر در زمینه بازاریابی و فروش بخوانید و شناخت خود را از مسائل اصولی بیشتر کنید، پیشنهاد می‌کنم به سراغ یک مقاله دیگر از وبلاگ ما بروید که می‌تواند به شما دید شفاف‌تری از هر دو مقوله، و رویکرد درست نسبت به آنها بدهد:

حتما بخوانید:  بازاریابی و فروش با هم تفاوت دارند!

اگر هم می‌خواهید راهکارهایی برای افزایش درآمد خود پیدا کنید، حتما این مقاله را بخوانید:

حتما بخوانید:  10 تکنیک عالی روانشناسی برای افزایش مشتری‌ها و فروش

در نهایت، خوشحال می‌شوم شما هم نظر خود در رابطه با معضل دعای افزایش فروش که در این مقاله مطرح شد و همینطور نگاه سه مرحله ای ما به مسیر یک کسب و کار برای رسیدن به ثبات را، با نوینی‌ها به اشتراک بگذارید. همچنین، در صورتی که وب سایت یا وبلاگی دارید، حتماً این مقاله را معرفی کنید یا به اشتراک بگذارید تا در جستجوهای مرتبط با دعا برای کسب و کار بیشتر دیده شود و افراد بیشتری آن را مطالعه کنند.