همانطور که می دانید موتورهای جستجوگر هر سال، برخی از قوانین و چارچوب های خود را تغییر می دهند. به همین دلیل وب مستر ها باید این قوانین جدید را مطالعه کنند و برای بهبود وضعیت سئوی خود تغییرات لازم را اعمال کنند.

قصد داریم در این مقاله به آخرین نکات مرتبط با سئو نگاهی بیاندازیم. رعایت این نکات می تواند وضعیت سئوی شما را بهبود بخشد و روند بهینه سازی سایت را برایتان تسریع کند. ما تلاش کردیم با ایجاد یک اینفوگرافیک، همۀ این اطلاعات را به زبان ساده در اختیار شما قرار دهیم.

اینفوگرافیک نکات مهم سئو در سال 2016

به طول دامنه و تعداد کلمات آن دقت داشته باشید

به گفتۀ مَت کاتز، متخصص سئوی گوگل، ۳ تا ۵ کلمۀ ابتدایی در آدرس وب سایت از اهمیت بالایی برخودارند. نمونه هایی از URL هایی که برای سئو ضرر دارند:

  • http://www.novin.com/123456
  • http://www.novin.com/in-url-kheili-toolani-ast-blah-blah-blah

نمونه ای از یک URL خوب:

  • http://www.novin.com/blog/types-of-links-both-good-and-bad

بهینه سازی URL هایی که برای سئو ضرر دارند

با استفاده از دو روش زیر می توانید آدرس صفحاتی که برای موتورهای جستجوگر مضر هستند را بهینه سازی کنید.

  • استفاده از پلاگین هایی مانند PrettyLink (این پلاگین در وردپرس لینک جدید را به URL قدیمی Redirect می کند).
  • تغییر روند ساختار ایجاد URL (قابل اجرا در وردپرس)

بهینه سازی عنوان مطالب

  • تگ عنوان مطالب شما باید بین ۵۰ الی ۶۰ کاراکتر باشد.
  • برای عنوان مطالب خود از تگ های H1 استفاده کنید. همچنین، از تگ های H2 و H3 برای سر فصل ها استفاده نمایید.
  • در متنِ تگِ عنوان، حداقل از یک کلمه کلیدی استفاده کنید.
  • به خاطرداشته باشید تنها ۶۰ کاراکتر از تگِ عنوان مقالات (یا هر تعداد کاراکتری که یک صفحۀ نمایشگر ۵۱۲ پیکسلی نمایش دهد) به مخاطبان نشان داده می شود.

چگونه عناوین نامناسب مطالب قدیمی خود را بهینه سازی

با استفاده از پلاگین هایی مانند Yoast SEO می توان به راحتی این عناوین را تنظیم نمود. Yoast مشکلات موجود در عناوین و description ها را شناسایی می کند.

استفاده از تصویر و فایل های چند رسانه ای در وب سایت

برای بهینه سازی سایت، بهتر است در محتوای تولیدی خود از عکس/ تصویر، فایل های صوتی و ویدیویی استفاده کنید. هر کدام از این رسانه ها می توانند مخاطبان خاصی را به وب سایت شما جذب کنند.

استفاده از فایل های چند رسانه ای می تواند کاربران وب سایتتان را فعال نگه دارد و میزان بانس ریت وب سایت شما را کاهش دهد. متخصصان سئو اعلام کردند در سال ۲۰۱۶ بخش مهمی از سئوی وب سایت مرتبط با تولید محتوای ویدئویی خواهد بود.

لینک دادن به وب سایت های معتبر

لینک دهی به وب سایت های مرتبط و همکار به گوگل کمک می کند تا راحت تر از موضوع فعالیت وب سایتتان آگاه شود. همچنین با این کار گوگل وب سایتتان را به عنوان منبع اطلاعاتی موثق شناسایی خواهد کرد.

لینک گیری داخلی بهترین روش برای بازاریابی محتوا

به عنوان یک قاعدۀ کلی این نکته را به خاطر بسپارید: در هر پُستی که در وبلاگ خود قرار می دهید، ۲ یا ۳ کلمه کلیدی را به مطالب قدیمی وبلاگ لینک کنید. با تکرار این روند، در مدت زمانی معین موتورهای جستجوگر مقالات شما را با کلمات کلیدی که به آنها لینک شده اند، خواهند شناخت.

قرار دادن کلمه کلیدی در ۱۰۰ کلمۀ ابتدایی متون

کلمات کلیدی نه تنها باید بخشی از عنوان و آدرس مقالات شما باشند، بلکه می بایست بخشی از Meta description خود را نیز به آنها اختصاص دهید. هر چه کلمات کلیدی زود تر در متون ظاهر شوند، برای سئو مفید تر خواهند بود.

چگونه مشکلات مربوط به کلمات کلیدی را بر طرف کنیم؟

از پلاگین Yoast SEO برای مدیریت کلمات کلیدی خود استفاده کنید (برای وردپرس).

از کلمات کلیدی مرتبط در محتوای خود استفاده کنید

گوگل از فناوری Semantic (جستجوی معنایی) استفاده می کند. به این ترتیب گوگل می تواند معنای کلمات را بزند. به این ترتیب بهتر است از کلمات کلیدی مرتبط و لغات هم معنی در متون وب سایت استفاده کنید تا گوگل بتواند بهتر موضوع وب سایت شما را تشخیص دهد.

بهینه سازی نام فایل های تصویری و تگ های ALT

تگ های ALT موضوع تصاویر وب سایت را به گوگل اطلاع می دهند. اگر تصاویر وب سایت تان به صورت ‘image1’ یا ‘pic2’ نام گذاری شده باشند، می توان گفت که از نظر موتورهای جستجوگر کاملاً بی معنی هستند. همیشه تصاویر وب سایت خود را صحیح نامگذاری کنید و از تگ های ALT استفاده نمایید. به یاد داشته باشید در Google Image رقابت کم تری در کلمات کلیدی وجود دارد و شما می توانید با بهینه سازی تصاویر خود به جایگاه های بهتری در گوگل دست یابید.

سرعت بارگیری اهمیت بالایی در رتبه بندی وب سایت دارد

اگر شما در ترافیک خیابان گیر افتاده باشید، چه کار می کنید؟ مسلماً چراغ راهنمای خود را روشن می کنید و مسیرتان را تغییر می دهید. حال اگر وب سایت شما کُند باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این موقعیت هیچ چراغ راهنمایی وجود ندارد، تنها ترافیک کم تری به وب سایت شما روانه می شود. ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن سرعت امری مهم محسوب می شود. بنابراین بهتر است که در هر ماه سرعت وب سایت خود را آزمایش کنید تا بدانید هیچ بازدیدکننده ای را از دست نداده اید.

چگونه وضعیت سرعت وب سایت خود را بهبود بخشید؟

میتوانید با استفاده از یک CDN (شبکۀ تحویل محتوا) سرعت وب سایت خود را افزایش دهید. ممکن است نام CDN کمی پیچیده به نظر بیاید اما اصلاً اینطور نیست. استفاده از شبکه تحویل محتوا بسیار ساده است. اگر فعلاً نمی توانید هزینۀ بسیاری را صرف CDN کنید، می توانید از CloudFlare CDN استفاده کنید که رایگان است.

میزان به اشتراک گذاری مطالب خود در شبکه های اجتماعی را افزایش دهید

در کنار مطالب وب سایت، دکمه های به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را قرار دهید. استفاده از این دکمه ها بسیار آسان است، همیشه در دیدرس هستند و همواره به اشتراک گذاری را به کاربران گوشزد می کنند. کاربران را ترغیب کنید تا مطالبتان را به اشتراک بگذارند. همچنین زمانی که در شبکه های اجتماعی مطلبی قرار می دهید از هشتگ استفاده کنید.

تعداد کلمات بیشتر = سئوی بهتر

سعی کنید محتوایی که تولید می کنید، مختصر نباشد و همۀ جوانب یک موضوع را به خوبی توضیح دهد. تولید محتوای خوب بر سئوی شما تاثیر مثبت دارد. مثلاً همین مقاله ای که در حال مطالعۀ آن هستید نه تنها نکات مهم سئو را بیان می کند، بلکه راه حل بهبود وضعیت آن ها را آموزش می دهد. متخصصان سئو باور دارند یک مقالۀ مفید باید بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه باشد.

طراحی وب سایت واکنشگرا امری ضروری است

تعداد کاربران موبایل و تبلت روز به روز در حال افزایش است، بنابراین تعداد افرادی که با گوشی های هوشمند به اینترنت متصل می شوند نیز در حال افزایش است. با طراحی وب سایت ریسپانسیو، صفحات وب سایت در نمایشگرهای مختلف به خوبی نشان داده می شوند. به این ترتیب فرقی ندارد که نمایشگر ۵ اینچ باشد یا ۳۰ اینچ، وب سایت شما در هر دو نمایشگر به خوبی نمایش داده خواهد شد.

چگونه وب سایت خود را ریسپانسیو کنیم؟

برای این کار بهتر است یک طراح وب استخدام کنید یا اینکه از قالب هایی استفاده کنید که به صورت واکنشگرا کدنویسی شده اند.

نتیجه گیری

مدتی طول می کشد که بک لینک های یک وب سایت یا وبلاگ تازه راه اندازی شده، بر روی سئو تاثیر بگذارند. در این زمان یکی از روش های موثر برای بهبود وضعیت سئو، رعایت نکات بالاست. مطمئن باشید با رعایت نکات بالا می توانید نتایج خوبی را در رتبه بندی وب سایت ها به دست آورید.

اگر در زمینۀ سئو و طراحی سایت سوالی دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها آنها را با کارشناسان نوین در میان بگذارید.