محتوای تکراری یا Duplicate Content محتوایی است که بیش از یکبار در اینترنت منتشر می شود. زمانی که تعداد زیادی محتوای کاملاً یکسان در اینترنت وجود داشته باشد، تصمیم گیری برای موتورهای جستجوگر کمی دشوار خواهد شد. در این شرایط موتور جستجوگر نمی تواند تصمیم بگیرد که کدام نسخه از محتوا مرتبط با کوئری جستجو است.

برای آنکه کاربران تجربه کاریری بهتری داشته باشند، موتورهای جستجوگر به ندرت محتوای تکراری را نشان می دهند و مجبور هستند از میان نسخه های موجود، نسخه اصلی (یا نسخه بهتر) را بیابند و در اختیار کاربران قرار دهند.

مشکلاتی که محتوای تکراری ایجاد می کند

سه مشکل بزرگ در رابطه با محتوای تکراری وجود دارد:

 1. موتورهای جستجوگر نمی دانند چه نسخه ای را باید از نتایج جستجوی خود حذف کنند یا نشان دهند.
 2. موتورهای جستجوگر نمی دانند که باید معیارهای مرتبط با لینک (همچون اعتماد، Authority، انکر تکست و … ) را به یک صفحه اختصاص دهند یا آن را بین نسخه های متعددِ محتوا تقسیم کنند.
 3. موتورهای جستجوگر نمی دانند چه نسخه ای را باید برای یک کوئری جستجو، رتبه بندی نمایند.

زمانی که محتوای تکراری وجود داشته باشد، صاحبان سایت ها ترافیک و رتبه خود را به تدریج از دست می دهند و موتورهای جستجوگر نیز نتایج مرتبط کمتری را به کاربران نمایش خواهند داد.

تاثير محتواي تکراري بر سئو

نمونه هایی از محتوای تکراری

فاکتورهای مرتبط با آدرس سایت URL

پارامترهای مرتبط با آدرس سایت ( URL ) مانند پیگیری و ردیابی کلیک و برخی از کدهای تجزیه و تحلیلی می تواند باعث ایجاد محتوای تکراری شود.

تاثير محتواي تکراري بر سئو

قابلیت پرینت صفحه

صفحاتی که گزینه پرینت را در اختیار کاربران قرار می دهند می توانند باعث ایجاد مشکلات مرتبط با محتوای تکراری شوند. این موضوع زمانی رخ می دهد که نسخه های متعددی از یک صفحه ایندکس می شود. به این ترتیب که هنگامی که بر روی این گزینه کلیک می کنید، صفحه ای جدید با آدرس متفاوت و محتوای یکسان را مشاهده خواهید کرد.

تاثير محتواي تکراري بر سئو

شناسه جلسه یا Session ID

Session ID یک خالق محتوای تکراری رایج است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که هر کاربری که از سایت بازدید می کند، یک Session ID متفاوت دریافت می کند و این شناسه در آدرس سایت ذخیره می شود.

حتما بخوانید:  3 کاری که پس از بروزرسانی الگوریتم گوگل باید انجام دهید

تاثير محتواي تکراري بر سئو

دامنه های متفاوت

این اتفاق زمانی رخ می دهد که وب سایت شما دارای چند آدرس مختلف (http://www.example.com، http://example.com یا http://www.example.com/index.php) باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است که برای وب سایت خود یک دامنه اصلی تعیین کنید.

برطرف کردن مشکل محتوای تکراری

زمانی که محتوای موجود در یک سایت در آدرس های متعددی یافت شود، باید برای موتورهای جستجوگر متعارف سازی (Canonicalized) شود. اینک ار را می توان از طریق ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس (URL) صحیح انجام داد. ریدابرکت کردن چنین صفحه ای از طریق تگ rel=canonical یا در برخی از موارد با استفاده از ابزارهای موجود در گوگل وبمستر نیز انجام می شود.

ریدایرکت ۳۰۱

در بیشتر موارد بهترین روش برای مبارزه با محتوای تکراری، تنظیم ریدایرکت ۳۰۱ از صفحه حاوی محتوای تکراری به صفحه اصلی است. زمانی که صفحات متعدد با پتانسیل رتبه بندی با یکدیگر ادغام می شوند، نه تنها با یکدیگر رقابت نخواهند کرد بلکه ارتباط عمیق تر و قوی تری با یکدیگر ایجاد می کنند و سیگنال های محبوبیت بیشتری برای موتورهای جستجوگر ارسال خواهند کرد. این موضوع می تواند به توانایی شما برای رتبه بندی بهتر سایت در موتورهای جستجوگر کمک کند.

تاثير محتواي تکراري بر سئو

استفاده از تگ “Rel=canonical”

گزینه دیگر برای حل مشکل محتوای تکراری به کار بردن تگ “Rel=canonical” است. این تگ همانند ریدایرکت ۳۰۱ قدرتمند است و در بیشتر موارد برقراری آن به زمان کمتری نیاز دارد. تگ “Rel=canonical” بخشی از هد HTML وب سایت است.

این تگ متا زیاد هم جدید نیست اما همانند تگ nofollow، به سادگی از پارامترهای rel جدید استفاده می کند. مثلا به کد زیر توجه کنید:

<link href="http://www.example.com/canonical-version-of-page/" rel="canonical" />

این تگ به موتورهای جستجوگر بینگ و گوگل می گوید که صفحه مورد نظر باید به گونه ای رفتار شود که کپی آدرس http://www.example.com/canonical-version-of-page است و تمامی معیارهای مرتبط با لینک و محتوای آنها باید به سمت آدرس جدید منتقل شود.

حتما بخوانید:  دامنه تطبیق دقیق یا EMD چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

تاثير محتواي تکراري بر سئو

نمونه های زیر نشان می دهد که چگونه خطاهای مرتبط با حروف بزرگ، می تواند منجر به ایجاد محتوای تکراری شود:

 1. http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-software+developer
 2. http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-Software+developer
 3. http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-software+Developer

تنها تفاوتی که بین این آدرس ها وجود دارد، بزرگ یا کوچک نوشته شدن کلمات “software” و “developer” است. موتور جستجوگر همه این آدرس ها را به عنوان یک صفحه متفاوت می بیند و آن را به عنوان محتوای تکراری می شناسد. با به کارگیری تگ rel=canonical در دومین و سومین مورد و اشاره کردن آن به مورد اول اشاره دارند، موتور جستجوگر می داند که باید با آن دو صفحه تکراری مانند صفحه اول رفتار کند.

استفاده از کد noindex, follow

ربات های متا تگ با مقادیر noindex, follow را می توان در یک صفحه مورد استفاده قرار داد. این گزینه نشان می دهد که صفحه مورد نظر نباید در موتورهای جستجوگر ایندکس شود. اینکار به ربات های موتورهای جستجوگر اجازه می دهد لینک های موجود در صفحه مشخص شده را Crawl کنند اما آن را ایندکس نکنند. اینکار با مشکلات مرتبط با صفحه بندی کمک می کند.

گزینه Parameter Handling در گوگل وبمسنر

گوگل وبمستر تولز به شما اجازه می دهد دامنه مورد نظر خود را تنظیم کنید و نسخه های متعددی از پارامترهای URL را به صورت متفاوت، مدیریت نمایید. اصلی ترین عیب این روش این است که تنها برای گوگل کار می کند. هر تغییری که از طریق این ابزار انجام می شود تاثیری بر روی بینگ یا سایر موتورهای جستجوگر نخواهد داشت.

تنظیم دامنه ترجیحی

این موضوع باید برای تمامی سایت ها تنظیم شود. این یک روش ساده است که به گوگل می گوید سایت ارائه شده باید به همراه www یا بدون آن در موتورهای جستجوگر نشان داده شود.

روش های دیگر برای حل مشکل محتوای تکراری

 1. زمانی که در حال لینک دادن داخلی در سایت هستید، پایدار و یکپارچه عمل کنید. به عنوان مثال؛ اگر وبمستر تعیین کند که نسخه متعارف یا همان نسخه canonical یک دامنه به صورت www.example.com باشد، پس تمامی لینک های داخلی باید از این روش تبعیت کنند.
 2. زمانی که در حال سینک کردن محتوای خود هستید، مطمئن شوید که سایت سینک کننده لینکی به محتوای اصلی داده است.
 3. به کار بردن محتوای مشابه در سایت خود را به حداقل برسانید. به عنوان مثال به جای اینکه یک صفحه در مورد “بارانی برای پسران” و یک صفحه دیگر برای بارانی دخترانه داشته باشید که ۹۵% محتوای تکراری دارند، سعی کنید این صفحات را به یک صفحه واحد تبدیل کنید و تمامی اطلاعات مورد نیاز را در آن بگنجانید. همچنین می توانید این صفحات را به گونه ای توسعه دهید که شامل محتوای مرتبط و مجزا برای هر URL باشد.
 4. با استفاده از گزینه noindex, follow، محتوای تکراری را از موتورهای جستجوگر حذف کنید. شما می توانید این کار را از طریق ربات متا یا وبمستر تولز انجام دهید.
حتما بخوانید:  تبلیغات کلیکی و سئو: دو قلوهای افسانه ای بازاریابی اینترنتی

نمونه کد Rel=Canonical

<head> <link rel="canonical" href="https://www.novin.com/blog/" /> </head>

نمونه کد ربات متا

<head> <meta name="robots" content="noindex, follow" /> </head>

ابزارهای مرتبط با محتوای تکرای

 • ابزار Xenu Link Sleuth: این ابزار وب سایت را برای لینک های شکسته و سایر معیارهای مفید سئو بررسی می کند.

در صورتی که در زمینه آموزش بازاریابی محتوا و تولید محتوا سوالی برایتان پیش آمده است می توانید آنها را در قسمت دیدگاه های وبلاگ نوین ثبت کنید تا کارشناسان ما پس از بررسی، پاسخ های سوالاتتان را به صورت دیدگاه یا مقاله منتشر کنند.