لینک ها، یا به طور کلی لینک بیلدینگ، یکی از مباحث داغ در دنیای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو محسوب می شوند. با این حال، بیشتر این صحبت ها پیرامون بد یا خوب بودن بک لینک های خارجی وب سایت انجام می شود: چگونه برای وب سایتم بک لینک خوب بسازم؟ چگونه از شر لینک های بد وب سایتم خلاص شوم؟ درست است که لینک ها هنوز هم یکی از عوامل موثر بر رتبه بندی گوگل به شمار می آیند، با این حال کم تر کسی درباره ساخت لینک داخلی پرسش می کند یا حداقل به اندازه لینک های خارجی به آنها اهمیت می دهد.

من هم مانند بسیاری دیگر از متخصصان سئو با یادگیری تاکتیک های بهینه سازی سایت مانند تحقیق کلمات کلیدی یا تحلیل آمارهای مرتبط با کاربران، هیجان زده می شوم. چنین کارهایی نه تنها حس باهوش بودن به من می دهد، بلکه بسیاری برای وب سایتمان نیز نتیجه بخش است!

با تمام این اوصاف، یک تکنیک پیشرفته در سئوی داخلی سایت وجود دارد که بیشتر متخصصان سئو آن را نادیده می گیرند و این تکنیک چیزی نیست جز لینک سازی داخلی وب‌سایت!

شاید در نگاه اول ساخت لینک داخلی برای وب سایت، تکنیکی نه چندان پیشرفته؛ و حتی خسته کننده و بی ثمر به نظر برسد. من، به شخصه، پس از دو سال وبلاگ نویسی به اهمیت لینک سازی داخلی پی بردم. تا قبل از آن روز، هر صبح با خوشحالی از خواب بیدار می شدم و مقاله ای در یکی از وب سایت ها منتشر می کردم.

می نوشتم و منتشر می کردم.  این روند به مدت دو سال ادامه داشت!

با گذشت زمان و با خواندن مقالات مختلف حوزه سئو متوجه شدم اگر مقالات جدیدم را با لینک های داخلی به مقالات قدیمی وصل کنم، خوانندگان وبلاگ مطالب بیشتری برای مطالعه خواهند داشت و میزان بانس ریت وب سایت نیز به مرور کاهش می یابد.

به این ترتیب تصمیم گرفتم که لینک سازی داخلی را آغاز کنم. هر بار که مطلب جدیدی می نوشتم، قسمتی از متن آن را به یکی از محتواهای قدیمی لینک می کردم.

حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ پس از مدتی متوجه شدم آمار بازدید وب سایت به طرز چشمگیری افزایش یافته و میزان نرخ پرش وب سایت بسیار کم شده است. کاربران با کلیک کردن بر روی لینک ها به محتوای قدیمی منتقل می شدند و مطلب جدیدی را مطالعه می کردند. همین امر باعث شد که مدت زمان ماندن کاربر در وب سایت افزایش یابد.

این اتفاق برای من و صاحبان وب سایت هایی که برایشان کار می کردم، بسیار خوشایند بود. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا با ساخت لینک داخلی وضعیت سئوی وب سایت ها را بهتر کنم.

در ادامه این مقاله قصد دارم به شما توضیح دهم چگونه می توانید با ساخت لینک داخلی، وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و در نتیجه ترافیک قابل ملاحظه ای دریافت کنید.

لینک داخلی یا لینک سازی داخلی چیست؟

اگر با مفهوم لینک داخلی آشنایی ندارید باید به شما بگویم لینک داخلی، لینکی است که یکی از صفحات وب سایت تان را به صفحه ای دیگر از وب سایت تان متصل می کند.

لینک داخلی یا لینک سازی داخلی چیست؟

هر وب سایتی که بیشتر از یک صفحه دارد، صفحات خود را به این شکل به یکدیگر متصل می کند. در حقیقت، لینک سازی داخلی مفهوم بسیار ساده ای در معماری و طراحی سایت محسوب می شود.

وب سایت ها معمولاً معماری (یا طراحی) کلی دارند که ساختار سایت را به صورت منطقی نمایش می دهد. در زیر می توانید یکی از مدل های رایج ساختار وب سایت را مشاهده نمایید:

مدل ها و الگوهای لینک سازی داخلی

یکی از الگوهای رایج لینک سازی داخلی سایت

بیشتر وب سایت ها یک صفحه مرکزی دارند که منوها و دیگر صفحات سایت به صورت شاخه ای به آن صفحه متصل هستند. البته باید گفت که برخی از وب سایت ها ساختار پیچیده تری دارند.

مدلی پیچیده لینک سازی داخلی سایت

الگویی پیچیده از لینک سازی داخلی وب سایت

در گذشته، وب سایت های قدیمی برای آنکه بتوانند تکرّر کلمه کلیدی هدفشان را برای یک دسته بندی بیشتر کنند، محتوای وب سایت خود را مانند سیلو یا انبار دسته بندی می کردند.

سیلو بندی یا انبار کردن محتوا در لینک سازی داخلی

مدل سیلو یا انبار محتوا در لینک سازی

مدل دسته بندی سیلو، تا مدتی پیش هم ساختار محبوبی برای دسته بندی محتوای وب سایت بود. بسیاری از سئوکاران هنوز از این ساختار برای دسته بندی محتوای سایت استفاده می کنند زیرا ساختار آن کاملاً منطقی به نظر می رسد.

سیلو یا انبار محتوا در ساخت لینک داخلی سایت

الگوی سیلو یا انبار محتوا در لینک سازی داخلی سایت

البته باید گفت ساختاربندی یک وب سایت می تواند بسیار پیچیده باشد.

نمونه ای از ساختار پیچیده وب سایت

اما نگران نباشید. داشتن ساختاربندی پیچیده در سایت اصلاً ضروری نیست. در واقع، بسیاری از مقالات و مباحث موجود درباره ساختار وب سایت و لینک سازی داخلی چندان کاربردی نیستند. بیشتر مقالات موجود در این زمینه آنقدر پیچیده می شوند که هیچ راهکار مشخصی را در اختیار خواننده قرار نمی دهند.

ساخت لینک داخلی بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که تصور دارید! در ادامه روش ساده ای برای ساخت لینک داخلی در وب سایت به شما معرفی می کنم. استفاده از این روش بسیار آسان است و وقت چندانی از شما نمی گیرد.

اما پیش از آنکه این روش را به شما معرفی کنم، باید بدانید ساخت لینک داخلی چه اهمیتی دارد.

به دنبال خدمات سئو هستید؟

ما دانش لازم برای افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل را داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
افزایش ترافیک وب سایت شما
021-41897070داخلی 3

لینک سازی داخلی چه تاثیری بر سئو وب سایت دارد؟

لینک سازی داخلی یکی از ارزشمندترین ابزارهای (بخوانید سلاح!) سئو است. شاید بپرسید چرا؟ جواب ساده است، زیرا به سئوی سایت تان کمک می کند.

از آغاز راه اندازی گوگل تا امروز، الگوریتم رتبه بندی گوگل تغییرات فراوانی داشته است. راحت بگویم، امروزه گول زدن الگوریتم گوگل تقریباً غیر ممکن شده است.

اگر دقت کنید، وب سایت های ایرانی چند سالی است که به تولید محتوای مرتبط روی آورده اند و بالطبع فضای رقابتی خوبی در وب فارسی ایجاد شده است. همین پیشرفت الگوریتم گوگل بود که صاحبان وب سایت ها را مجبور به تولید محتوا و اتخاذ روش های سئوی کلاه سفید کرد.

لینک بیلدینگ در الگوریتم پنگوئن 4.0 گوگلحتما بخوانید: لینک بیلدینگ در الگوریتم پنگوئن 4.0 گوگل

با این حال هر سیستمی هر چقدر پیشرفته باشد، باز هم باگ ها و ایرادات ساده ای دارد. ساخت لینک داخلی یکی از این روش های ساده است که می تواند تحول بزرگی در رتبه وب سایت شما ایجاد کند. توجه داشته باشید لینک سازی داخلی به معنی دور زدن قوانین گوگل نیست، بلکه روش بسیار ساده ای برای بهبود وضعیت سئوی سایت است.

برخی از مزایای لینک سازی داخلی عبارتند از:

ساخت لینک داخلی به ایندکس شدن وب سایت کمک می کند

ربات های خزنده گوگل (Crawlers) برای یافتن و ایندکس کردن وب سایت ها، لینک های موجود در اینترنت را دنبال می کنند.

ساخت لینک داخلی به ایندکس سریع وب سایت کمک می کند

ربات های گوگل با دنبال کردن لینک ها، صفحات وب سایت ها را یافته و ایندکس می کنند.

اگر وب سایت شما لینک سازی داخلی قدرتمندی داشته باشد، کرالرهای گوگل محتوای جدید وب سایت تان را راحت تر پیدا می کنند.

ساخت لینک داخلی به ایندکس شدن محتوای سایت کمک می کند.

باید بدانید گوگل همواره به دنبال محتوای جدید در اینترنت است. اگر محتواهای وب سایت شما به خوبی به یکدیگر لینک شده باشند، مطمئناً عمل خزیدن برای گوگل سریع تر خواهد بود.

آیا با ربات های خزنده گوگل آشنایی دارید؟

در نتیجه، فرآیند ایندکس شدن نیز سریع تر انجام می شود.

لینک سازی داخلی شانس لینک گرفتن محتوای قدیمی سایت را افزایش می دهد

اگر بک لینک های وب سایت خود را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر این بک لینک ها به صفحه اصلی سایت تان اشاره دارند.

اگر تعداد بک لینک های صفحه اصلی سایت خود را با بک لینک های صفحات قدیمی وبلاگتان مقایسه کنید، با نسبت تقریبی زیر مواجه خواهید شد:

نسبت لینک داخلی به صفحه اصلی با دیگر صفحات سایت

این نسبت باید کاملاً بر عکس باشد.

متاسفانه باید به شما خبر دهم تعداد زیاد بک لینک به صفحه اصلی به ضرر سئوی وب سایت تان است. در حقیقت، نسبت چارت بالا باید برعکس باشد. بیشتر بک لینک ها باید به صفحات داخلی سایت تان اشاره کنند، نه به صفحه اصلی تان!

زمانی که وب سایتی به صورت منظم محتوا تولید نمی کند، ساختار لینک بیلدینگش به شکل زیر خواهد بود:

میزان توزیع لینک های داخلی به صفحات مختلف سایت

میزان توزیع لینک های داخلی در وب سایت هایی که محتوایشان مرتباً بروزرسانی نمی شود.

همانطور که می بینید بیشتر لینک ها به صفحات تماس با ما، درباره ما و پروفایل‌ شبکه های مجازی اشاره دارند. مطمئناً این موضوع تاثیر مثبتی بر روی وب سایت تان نخواهد داشت.

اما اگر ساختار لینک های داخلی وب سایت تان اصولی باشد با ایجاد مسیرهای کلیک و ایندکس برای ربات های گوگل، شانس دریافت بک لینک برای صفحات داخلی وب سایت تان افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

ظرفیت دریافت بک لینک وب سایت معمولی

چرا؟ زیرا با این کار شما اولویت خزیدن و ایندکس شدن وب سایت تان را تغییر می دهید!

ساخت لینک داخلی، قدرت وب سایت را به صفحات داخلی منتقل می کند

اگر کمی درباره سئو مطالعه کرده باشید، احتمالاً با مفهوم Link Juice آشنایی دارید. Link Juice مفهومی قدیمی (و شاید منسوخ!) در سئو است و تعریف آن به شکل زیر است:

انکرتکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟حتما بخوانید: انکرتکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

زمانی که صفحه اصلی وب سایت شما یک بک لینک دریافت می کند، بخشی از اعتبار و ارزش آن لینک به صفحات داخلی وب سایت تان منتقل می شود.

Link Juice چیست؟

متاسفانه باید به شما بگویم مفهوم Link Juice به این سادگی نیست.

Link Juice چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

در واقع، الگوریتم موتورهای جستجو بسیار پیچیده تر از آن هستند که اعتبار یک لینک را از طریق Link Juice اندازه گیری کنند. با این حال نمی توان گفت که مفهوم Link Juice وجود ندارد. تجربه نشان داده است هرچه ساختار لینک های داخلی سایت به هم تنیدگی بیشتری داشته باشد، عملکرد وب سایت در نتایج جستجو بهتر خواهد بود.

ساخت لینک داخلی با انکر تکست های متنوع به ارزش سایت می افزاید

یک لینک داخلی، در واقع رشته کدی به زبان HTML است که یک صفحه از وب سایت را به صفحه ای دیگر لینک می کند. کد لینک داخلی به شکل زیر است:

<A HREF = “http://www.example.com/internalpage“> Example Site </A>

زمانی که شما برای لینک داخلی خود انکر تکست تعریف می کنید، ارزش لینک داخلی تان افزایش پیدا می کند. در واقع انکر تکست ها با اضافه کردن کلمات کلیدی و محتوا به لینک، ارزش لینک را ارتقا می دهند.

مطمئناً موتور جستجوی گوگل تنها به تگ های A HREF اهمیت نمی دهد و در زمان ایندکس کردن، انکر تکست ها را نیز لحاظ می کنند (در هر صورت انکر تکست نیز بخشی از ساختار یک لینک است).

باید بدانید روزهای Keyword Stuffing در انکر تکست ها به سر آمده است، اما اگر انکر تکست شما بیش از حد بهینه سازی نشود مطمئناً ارزش لینک هایتان دو چندان خواهد شد.

اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنم مقاله ای که درباره بهینه سازی انکر تکست منتشر کردیم را مطالعه نمایید.

لینک سازی داخلی برای کاربران وب سایت مفید است

شاید بتوان گفت، این مهم ترین ویژگی لینک سازی داخلی است. درست است که ساخت لینک داخلی در وب سایت، یک تکنیک ساده در سئو است، اما مزایای آن به همین جا ختم نمی شود.

در نهایت، لینک سازی داخلی برای کاربران سایت مفید است. به شخصه زمانی که درباره موضوعی تحقیق می کنم، دوست دارم منابع متعددی که پیرامون آن موضوع وجود دارد را بررسی کنم.

اگر خواندن مقالۀ یک نویسنده یا یک وب سایت برایم لذت بخش باشد، مطمئناً درباره دیگر مقالات آن نویسنده یا وب سایت نیز کنجکاو می شوم. برای مثال در همین مقاله ای که مطالعه می کنید چند لینک داخلی قرار داده شده است تا در صورت علاقه، دیگر مطالب وب سایت را نیز بررسی کنید.

لینک سازی داخلی شاید نتواند به طور مستقیم کاربران را به مشتری تبدیل کند، اما قطعاً تاثیر بسیار مثبتی در قیف بازاریابی دارد و مشتریان را به سمت مقصد نهایی هدایت می کند (پیشتر درباره تاثیر سئو و تولید محتوا بر قیف فروش بازاریابی توضیح داده ام).

تاثیر ساخت لینک داخلی در قیف فروش بازاریابی

یادتان باشد سئو و بهینه سازی سایت برای کاربران انجام می شود و صرفاً تکنیکی برای قرار گرفتن در رتبه های بالای سایت نیست. اگر به تاثیر لینک سازی داخلی بر سئو اعتقاد ندارید، حداقل آن را برای کاربران وب سایت تان انجام دهید.

تکنیک ها و روش های ساخت لینک داخلی

خب، اکنون زمان ساخت لینک داخلی فرا رسیده است. اما چطور می خواهید این کار را انجام دهید؟ بهترین روش برای لینک سازی داخلی چیست؟

پیش از هر اقدامی باید دو نکته را رعایت کنید:

 1. اول اینکه محتوایی در سایت تان وجود داشته باشد. حتی وجود یک مقاله در وب سایت هم کارتان را راه می اندازد و می توانید لینک سازی داخلی را از همین نقطه آغاز کنید.
 2. دوم اینکه اگر می خواهید لینک سازی داخلی بهترین نتیجه را داشته باشد، بهتر است به صورت مرتب محتوای وب سایت خود را بروزرسانی کنید. انتشار محتوای جدید در وب سایت، اولین و مهم ترین قسمت در ایندکس شدن سایت است.

خب، آماده اید کار را شروع کنیم؟

از یک محتوای طولانی به دیگر محتواهای طولانی لینک بدهید

بهترین نوع ساخت لینک داخلی این است که یک مقاله را به مقاله ای دیگر لینک دهید. این کار باعث می شود که ساختار لینک های داخلی وب سایت قدرتمند شود (با به اصطلاح به صورت ریشه ای شود).

کجا لینک بسازیم؟ – 17 منبع بکر برای ساخت بک لینکحتما بخوانید: کجا لینک بسازیم؟ – 17 منبع بکر برای ساخت بک لینک

اگر ناوبری قالب سایت تان به خوبی طراحی شده باشد، لینک های داخلی خوبی به صفحات اصلی سایت مانند صفحات اصلی، درباره ما، تماس با ما و ... در اختیار دارید. بنابراین لزومی ندارد که برای این صفحات لینک داخلی بسازید.

مشخصاً اگر قصد دارید از طریق محتوایتان محصول یا خدماتی را بفروشید، لینک سازی داخلی این فرصت را به شما می دهد که کاربر را به سرعت به صفحه مورد نظر منتقل کنید. با این حال سعی کنید، بیشتر لینک سازی داخلی خود را به مقالات وبلاگی اختصاص دهید.

در لینک های داخلی سایت از انکر تکست استفاده کنید

بهترین لینک ها چه ویژگی دارند؟ پاسخ کوتاه است، لینک هایی که دارای انکر تکست توصیفی هستند. خب، منظور از انکر تکست توصیفی چیست؟

خب، شما با مفهوم انکر تکست آشنایی دارید، درست است؟ انکر تکست کلمه یا کلماتی از متن یک محتوا است که به صفحه یا وب سایتی دیگر لینک می شود. به چنین متنی انکر تکست گفته می شود.

لینک های داخلی سایت باید انکر تکست داشته باشند، اما باید بدانید که هر انکر تکستی خوب نیست. پیشنهاد می کنم عبارات و جملاتی که موضوع صفحه مورد نظر را توصیف می کنند به عنوان انکر تکست انتخاب کنید.

اجازه بدهید با چند مثال این موضوع را برایتان توضیح دهم:

اگر می خواهید به مقاله ای درباره استفاده از ریچ اسنیپ ها لینک دهید، از روش زیر استفاده کنید:

 • برای آنکه بتوانید اطلاعات و داده های وب سایت خود را به بهترین شکل در نتایج جستجو به کاربران نمایش دهید، پیشنهاد می کنم از ریچ اسنیپت های گوگل استفاده کنید.

اگر قصد دارید به مقاله ای درباره الگوریتم پنگوئن گوگل لینک دهید، از روش زیر استفاده کنید:

در حقیقت با این کار شما موضوع صفحه ای که می خواهید به آن لینک دهید را با کلمات و عبارت کلیدی مناسب توصیف می کنید.

 • در مثال های بالا، انکر تکست اول دارای کلمه کلیدی "ریچ اسنیپت های گوگل" است که موضوع اصلی مقاله ای است که به آن لینک شده است.
 • انکر تکست دوم شامل عبارت "الگوریتم پنگوئن گوگل بروزرسانی شد" است و مقاله ای که به آن لینک شده درباره آخرین بروزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل و ویژگی های جدیدش است.

خب، اما سوال دیگری که پیش می آید این است که در روند ساخت لینک داخلی برای صفحات وب سایت، چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

 • صفحات وب سایت خود را با انکر تکست های تطبیق دقیق (Exact Match) به یکدیگر لینک نکنید. بروزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل، استفاده مکرر از انکر تکست Exact Match را به شدت نهی می کند. این کار می تواند باعث جریمه شدن وب سایت تان شود.
 • در لینک های داخلی سایت از انکر تکست های عمومی مانند "اینجا را کلیک کنید" یا "اطلاعات بیشتر" استفاده نکنید. انکر تکست های عمومی هیچ ارزشی برای لینک‌هایتان ندارند.
 • دقت داشته باشید انکر تکست تان نباید از یک جمله طولانی تر باشد. هیچ وقت (تکرار می کنم هیچ وقت!) یک پاراگراف را به طور کامل به یک صفحه لینک نکنید. این کار تجربه کاربری بدی به بازدیدکنندگان ارائه می کند. بهتر است انکر تکست تان از چند کلمه یا یک عبارت تشکیل شده باشد.

در پست های جدید وبلاگ به چهار یا پنج پست قدیمی لینک دهید

زمانی که پست جدیدی در وبلاگ تان منتشر می کنید، محتوای آن باید حداقل به چهار یا پنج پست قدیمی وبلاگ لینک شده باشد. شاید بپرسید دلیل این کار چیست؟

همانطور که در یکی از مقالات نوین، 200 فاکتور مهم رتبه بندی الگوریتم گوگل را بررسی کردیم یکی از فاکتورهای مهم در رتبه گرفتن وب سایت، انتشار مداوم مقالات جدید در وبلاگ است. گوگل وب سایت ها را بر اساس بروزرسانی محتوای جدیدشان رتبه بندی می کند. هرچه فعالیت شما در زمینه تولید محتوا بیشتر باشد، مطمئناً رتبه وب سایت بهتری خواهید داشت.

سایروس شِپِرد، یکی از متخصصان سئوی MOZ عقیده دارد:

لینک هایی که در محتوای تازه قرار دارند، ارزش بسیاری به صفحات وب سایت می دهند.

از محتوای جدید به محتوای قدیمی تان لینک دهید

اگر بتوانید در مقالات جدید به پست های قدیمی تان لینک دهید، شانس رتبه گرفتن وب سایت شما در نتایج جستجو افزایش چشمگیری خواهد داشت.

محتوای قدیمی سایت را با لینک های داخلی جدید بروزرسانی کنید

به‌روزرسانی محتوای قدیمی سایت یکی از روش های موثر سئو برای افزایش ترافیک سایت است. حتی در سال 2015 به‌روزرسانی جدیدی به نام Freshness به هستۀ موتور جستجوی گوگل اضافه شد که اهمیت این موضوع را دو چندان کرد. الگوریتم Freshness گوگل، تازگی محتوای شما را بررسی می‌کند و در صورت لزوم امتیازی را برای آن در نظر می‌گیرد. تازه هر چقدر که بحث پیرامون آن موضوع در فضای وب داغ‌تر باشد، اهمیت به‌روز بودن و تازگی محتوا بیشتر می‌شود.

بالاخره بک‌لینک بخریم یا نه؟!حتما بخوانید: بالاخره بک‌لینک بخریم یا نه؟!

توصیه می‌کنم حتماً سری به مقالۀ الگوریتم تازگی گوگل (Freshness) بزنید و با نحوۀ کار و نکات مهمی که باید بدانید، آشنا شوید.

حال اگر شما بتوانید این روش را با تکنیک ساخت لینک داخلی ادغام کنید، مطمئناً نتایج بهتری خواهید گرفت.

زمانی که شما محتوای قدیمی تان را به‌روزرسانی می کنید، ربات‌های خزنده گوگل یک بار دیگر آن محتوا را بررسی و ایندکس می‌کنند. همین امر باعث می شود شانس بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو، افزایش یابد.

من پیشنهاد می کنم مقالات قدیمی وب سایت تان را در دوره های زمانی مشخص بروزرسانی کنید. برای این کار می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

 • در ابتدای مقاله پاراگرافی را اضافه کنید و دلایل به‌روزرسانی محتوا را به خوانندگان توضیح دهید.
 • در ادامه، چندین پاراگراف به متنِ محتوایتان اضافه کنید و اطلاعات جدید را در اختیار خوانندگان قرار دهید.
 • و مهم تر از همه اینکه: در متن مقاله به آخرین پست های وبلاگ خود لینک بدهید.

انجام این کار دو مزیت بزرگ برایتان به همراه خواهد داشت:

 • اول اینکه محتوای قدیمی تان به‌روزرسانی می شود که این کار به رتبه‌بندی سایت شما کمک می کند.
 • و مزیت دوم این است که یکی از صفحات معتبر و قدیمی وب‌سایت تان به یکی از مقالات جدید و نه چندان معتبر لینک می‌شود.

در جای مناسب لینک بسازید

در اینجا سوالی که وجود دارد این است که این لینک های داخلی را در کجای متن قرار بدهیم؟

مطمئناً تنبلی شما را وسوسه می کند تا در انتهای مقاله با انکر تکست "برای خواندن مقالات بیشتر اینجا را کلیک کنید!" یک لینک داخلی بسیازید. اما من به شما توصیه می کنم این کار را انجام ندهید.

در عوض، به دنبال قسمت هایی از محتوا باشید که چند موضوع با یکدیگر همپوشانی دارند. در این قسمت از محتوا برای توضیح بهتر موضوع، شما باید بر اساس دیگر مقالات منتشر شده در وبلاگ تان، استدلال کنید و مطمئناً منطقی ترین محل برای ساخت لینک داخلی همین نقاط همپوشانی هستند.

اگر دقت کنید در همین مقاله برای توضیح بهتر مفهوم لینک سازی داخلی در صورتی که نیاز به توضیح مفهوم دیگری از سئو بوده، یک لینک داخلی به مقاله مرتبط داده شده است.

لینک های داخلی سایت نباید nofollow باشند

این نکته کاملاً ساده است. به لینک های داخلی سایت تگ nofollow اضافه نکنید. در صورتی که لینک داخلی سایت تان nofollow باشد، تغییر چندانی در نتایج جستجوی گوگل مشاهده نخواهید کرد.

شواهد نشان می دهد لینک های nofollow کمک چندانی به روند لینک بیلدینگ سایت تان نخواهند کرد. مطمئناً این لینک ها ضرری برایتان به همراه ندارند، با این حال اگر در این زمینه حق انتخاب دارید از لینک های nofollow استفاده نکنید.

به صفحات محبوب وب سایت تان لینک بدهید

آیا در وب سایت تان صفحه ای دارید که کاربران با دیدنش با شما تماس می گیرند؟ اگر پاسختان مثبت است، حتماً به این صفحه لینک داخلی بدهید. در وب سایت نوین، مقالات خوب متعددی وجود دارند که نرخ تبدیل ما را افزایش داده اند و من تا حد ممکن سعی می کنم به این مقالات لینک بدهم.

این نقطه، دقیقاً همان جایی است که ساخت لینک داخلی ارزشی فراتر از سئو دارد. چنین لینک های داخلی می توانند نرخ تبدیل و میزان درآمد وب سایت تان را افزایش دهند. اگر بتوانید بازدیدکنندگان بیشتری را به صفحات محبوب وب سایت تان هدایت کنید، مطمئناً نرخ تبدیل بالاتری خواهید داشت!

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید، لینک سازی داخلی چندان دشوار نیست. باور کنید گاهی اوقات روند سئو می تواند بسیار پیچیده شود. حتی ممکن است مجبور شوید چند روز را به تحقیق و بررسی گزارشات بگذرانید تا بتوانید به نتیجه دلخواهتان برسید.

با این حال، ساخت لینک داخلی در وب سایت از آن دست تکنیک هایی است که علاوه بر آسانی، بسیار تاثیرگذار است. اگر باور دارید ساخت لینک داخلی نمی تواند به وضعیت رتبه سایت تان کمک کند، پیشنهاد می کنم با استفاده از نکات موجود در این راهنما برای مدت کوتاهی به صورت آزمایشی لینک سازی داخلی انجام دهید. مطمئن باشید تاثیر مثبت ساخت لینک داخلی را بر روی ترافیک و رتبه وب سایت تان مشاهده خواهید کرد.

اگر در زمینه لینک سازی داخلی تجربه دارید یا با استفاده از نکات موجود در این راهنما شاهد تغییراتی در رتبه سایت خود شده اید، این تغییرات را با من یا همکارانم در میان بگذارید. همچنین، نظرات و پیشنهاداتتان را از ما دریغ نکنید.

موفق باشید!