اگر راجع به سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر مطالعه کرده باشید، به احتمال زیاد می دانید که گوگل هم اکنون از 200 عامل مهم رتبه بندی در الگوریتم های خود استفاده می کند. این فاکتورها چه چیزی هستند و چه تاثیری بر روی رتبه سایت دارند؟

در این مقاله قصد داریم لیست کاملی از این عوامل و فاکتورها را ارائه کنیم. برخی از این فاکتورها تایید شده اند و برخی بحث برانگیزند. اما همه این عوامل را به طور کامل بیان خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

عوامل مهم در رتبه گوگل یک دامنه

200 عامل مهم سئو رتبه بندی سایت در گوگل

1. طول عمر دامنه

مت کاتز در این باره می‌گوید:

تفاوت دامنه ای که شش ماه از زمان ثبت آن می‌گذرد با دامنه ای که یکساله است چندان زیاد نیست.

به عبارت دیگر، گوگل به سن دامنه اهمیت می‌دهد، اما میزان اهمیت آن زیاد نیست.

2. استفاده از کلمات کلیدی در دامنه

استفاده از کلمات کلیدی در دامنهشاید تاثیرش زیاد نباشد اما همچنان به عنوان یک سیگنال مرتبط برای گوگل عمل می‌کند. مهم تر از همه این است که موتورهای جستجو کلمات کلیدی که در نام دامنه وجود دارند را به صورت برجسته نمایش می‌دهند.

3. اولین کلمه کلیدی در دامنه

دامنه‌ای که با کلمه کلیدای هدف شروع می‌شود، نسبت به دامنه‌هایی که هیچ کلمه کلیدی در خود ندارند یا کلمۀ کلیدیشان در آخر یا وسط دامنه است، یک سرو گردن بالاتر هستند.

4. مدت زمان ثبت دامنه

یکی از کارشناسان گوگل بیان می‌کند:

 دامنه‌های با ارزش اغلب برای چندین سال مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیکه دامنه‌های کم ارزش به‌ندرت بیش تر از یکسال استفاده می‌شوند. بنابراین گوگل تاریخ انقضای یک دامنه را به عنوان یک فاکتور در ارزش و اعتبار سایت در نظر می‌گیرد.

5. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

تحقیقات وب‌سایت MOZ در سال 2011 نشان داده است که کلمات کلیدی موجود در نام ساب دامین (زیر دامنه) می‌تواند رتبه سایت را افزایش دهد.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

6. تاریخچه دامنه

گاهی گوگل سابقۀ تاریخی سایت‌هایی که قبلاً مالک دیگری داشته را دوباره از نو تنظیم می‌کند. این امر موجب می‌شود لینک‌هایی که به دامنه ارجاع داده می‌شود، خنثی گردد. در موارد خاص ممکن است جریمه و پنالتی گوگل از مالک قبلی به شخص جدید منتقل شود.

7. Emd یا دامنه یکسان با کلمه کلیدی

EMD یا Exact Match Domain (دامنه دقیقاً یکسان) به این معنی است که دامنۀ یک سایت دقیقاً همان کلمۀ کلیدی هدف باشد؛ مثلاً Seo.com. یکسان بودن نام دامنه با کلمه کلیدی به گوگل کمک می‌کند که بتواند حوزه کاری شما را تشخیص دهد. البته اگر سایت شما باکیفیت و حرفه‌ای باشد EMD را یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود؛ سایت‌های ضعیف زیاد، این مورد کمکشان نمی‌کند. مت کاتز در سال 2012 در این‌باره گفت:

تغییراتی که در الگوریتم‌های گوگل اتفاق افتاده، سایت‌های بی‌کیفیتی که از دامنه کاملاً یکسان استفاده می‌کنند را کمتر در نتایج گوگل نمایش می‌دهند.

200 عامل مهم سئو و رتبه بندی سایت در گوگل

8. خصوصی یا عمومی بودن اطلاعات دامنه

وقتی شما یک دامنه برای خود ثبت می‌کنید، اطلاعات شما به عنوان صاحب دامنه در سایت WhoIs ثبت می‌شود. شما می‌توانید این اطلاعات را در حالت خصوصی قرار دهید (private) یا در حالت عمومی باشد که همه بتوانند آن را ببینند؛ اما خصوصی کردن اطلاعات برای گوگل کمی غیرطبیعی به نظر می‌رسد و فکر می‌کند شما دارید چیزی را مخفی می‌کنید. مت کاتز در این باره می‌گوید:

زمانی که اطلاعات WhoIs  آنها را بررسی کردم، همه آنها دارای سرویس محافظت خصوصی بودند. این پرایوت کردن اکانت WhoIs به خودی خود چیز بدی نیست. اما زمانی که چند فاکتور این‌ چنینی کنار یکدیگر قرار بگیرند، ممکن است کمی غیر عادی به نظر برسد.

9. جریمه شدن مالک دامنه

اگر گوگل شخص خاصی را به عنوان اسپمر شناسایی کند، بقیه سایت‌هایی که متعلق به این شخص است را با دقت بیشتری بررسی می‌کند. این‌جا مشخص می‌شود که چرا دامنه سایت و اطلاعات آن برای گوگل مهم هستند.

10. دامنه سطح بالای کشوری (TLD)

داشتن دامنه‌ای که از پسوندهای مخصوص به همان کشور استفاده می‌کند (همچون .ir) رتبه سایت برای آن کشور خاص را بهبود می بخشد اما در رتبه‌بندی جهانی تاثیری نخواهد داشت.

فاکتورهای مرتبط با صفحه

200 فاکتور مهم سئو و رتبه بندی سایت در گوگل

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان

تگ عنوان دومین بخش مهم محتوای سایت است (در کنار محتوای صفحه). بنابراین استفاده مناسب از کلمه کلیدی در آن می‌تواند یک سیگنال قوی سئوی On-Page برای گوگل ارسال کند.

12. تگ عنوانی که با کلمه کلیدی آغاز می‌شود

وجود کلمه کلیدی در تگ عنوان که امتیاز مثبتی برای شماست ولی نکته جالبتر این است که به گفته سایت MOZ، تگ عنوانی که با کلمات کلیدی آغاز می‌شود بهتر از تگ عنوان‌هایی که کلمات کلیدی را در انتهای خود قرار داده‌اند عمل خواهد کرد:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

13. کلمه کلیدی در تگ توضیحات

وجود کلمه کلیدی در متای توضیحات برای گوگل مهم نیست و به عنوان معیار رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود؛ اما وقتی متای توضیحات کاملی همراه با کلمه کلیدی بنویسید، کاربران بیشتر روی لینک شما کلیک می‌کنند؛ افزایش ورودی از چشم گوگل پنهان نمی‌ماند.

14. کلمه کلیدی که در تگ H1

تگ‌های H1 دومین تگ عنوانی هستند که نشانه‌های مرتبط بودن فعالیت و موضوع یک سایت را برای گوگل ارسال می‌کنند؛ در واقع به گوگل نشان می‌دهد که این صفحه درباره چه موضوعی صحبت می‌کند.

این نتایج بر اساس مطالعات انجام شده زیر به دست آمده است:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

15. استفاده از کلمه کلیدی در متن

استفاده از کلمه کلیدی در متن به گوگل می‌فهماند که موضوع محتوا درباره چیست و این صفحه روی چه کلمه‌ای باید بهینه شود. حواستان باشد که در تکرار کلمات زیاده‌روی نکنید که صفحه شما حالت اسپم‌گونه به نظر برسد.

16. طول محتوا

محتوای طولانی‌تر می‌تواند ابعاد بیشتری از یک موضوع را پوشش دهد و به احتمال زیاد الگوریتم‌های گوگل محتوای طولانی‌تر را به مقالات کوتاه و سطحی ترجیح می‌دهند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که طول محتوا با موقعیت سایت در نتایج جستجوی گوگل مرتبط است:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

17. چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمه کلیدی، در واقع نسبت تعداد کلمات کلیدی به تعداد کل کلمات متن است. اگرچه این گزینه مانند گذشته از اهمیت بالایی برخوردار نیست اما گوگل هنوز هم در برخی از مواقع از تراکم کلمات کلیدی کلمات کلیدی برای تعیین موضوع سایت استفاده می کند. بهتر است بدانید استفاده بیش از حد از آن می تواند به سایت شما آسیب بزند.

18. استفاده از LSI ها در محتوا

LSI ها (موضوعات نزدیک و مرتبط به عبارت جستجوشده که گوگل در پایین صفحه نتایج به شما پیشنهاد می‌دهد) به موتورهای جستجو کمک می‌کند که مفهوم واقعی کلماتی که چند معنی دارند را بفهمند. به عنوان مثال کلمۀ Apple که هم نام بزرگترین برند کامپیوتری جهان است و هم نام یک میوه. حضور/ عدم حضور LSI به احتمال زیاد به عنوان نشانه کیفی محتوا عمل می‌کند.

19. فهرست مطالب

در ابتدای صفحه محتوای خود، یک فهرست مطالب قرار دهید؛ با این کار نه تنها گوگل بهتر محتوای شما را درک می‌کند، بلکه کاربران سایت بهتر می‌فهمند که قرار است چه مطالبی را در صفحه شما بخوانند.

20. وجود کلمات کلیدی LSI در تگ عنوان یا توضیحات

همانند محتوای صفحه، کلمات کلیدی LSI در تگ عنوان یا تگ توضیحات می تواند به گوگل کمک کند که کلمات کلیدی با چند معنی را تشخیص دهد. این گزینه نیز نشان دهنده مرتبط بودن است.

21. سرعت بارگذاری صفحات

در هر دو موتور جستجوی گوگل و بینگ سرعت بارگذاری صفحه یک عامل مهم در رتبه بندی سایت است. ربات‌های موتور جستجو با دقت زیادی سرعت بارگذاری صفحات سایت شما را بر اساس کدهای موجود در آن و حجم فایل‌ها تخمین می‌زنند.

22. سرعت بارگذاری صفحات سایت در گوگل کروم

گوگل ممکن است از داده‌های کاربری گوگل کروم برای بررسی سرعت سایت شما استفاده کند. از این طریق  می‌تواند اندازه بگیرند که سایت شما چقدر برای کاربر سریع است.

23. استفاده از AMP

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages یک فریم ورک کدنویسی است که توسط گوگل معرفی شده و کمک می‌کند که سایت شما در نسخه موبالی سرعت و عملکرد بهتری داشته باشد. سایت شما با استفاده از AMP می‌تواند در نسخه موبایل رتبه بهتری بگیرد.

راستی می‌دانید که گوگل اول نسخه موبایل را ایندکس می‌کند و بعد نسخه دسکتاپ؟ پیشنهاد می‌کنم مقاله موبایل فرست ایندکس نوین را بخوانید.

24. محتوای مرتبط با جستجو

آیا محتوای صفحه شما با چیزی که در عنوان صفحه مطرح کردید، منطبق است؟؟ آیا کاربری که موضوع صفحه شما را جستجو کرده، پاسخ سوال خود را دریافت می‌کند؟ اگر جواب مثبت است پس امتیاز مثبت این مورد را هم می‌گیرید. در این مرحله سعی کنید هر نوع محتوایی که در صفحه دارید (عکس، متن، ویدئو و ...) با موضوع صفحه مرتبط باشد.

25. الگوریتم مرغ مگس‌خوار

به لطف الگوریتم مرغ مگس‌خوار، گوگل در رتبه‌بندی فراتر از کلمات کلیدی رفته و حالا بهتر می‌تواند از نظر معنای محتوای صفحه را تشخیص دهد و نتایج بهتری را نشان دهد.

26. محتوای تکراری

گوگل با محتواهای تکراری و کپی‌شده میانه خوبی ندارد و معتقد است که محتوای مشابه (حتی اگر کمی اصلاح شده باشد) می‌تواند تاثیر منفی بر روی رتبه صفحه داشته باشد. پس کپی نکنید.

27. تگ کنونیکال (Rel=Canonical)

اگر محتوایی داشته باشد که در مشابهش در صفحات دیگر سایتتان وجود داشته باشد، باید از تگ کنونیکال استفاده کنید. کنونیکال اجازه نمی‌دهد که گوگل شما را به خاطر محتوای تکراری جریمه کند.

28. بهینه سازی تصاویر

سایز عکس‌های صفحه را بهینه کنید و در نام فایل، تگ Alt تصاویر، عنوان، توضیحات و سایر موارد، نشانی از کلمات کلیدی و موضوع صفحه‌تان وجود داشته باشد؛ این کارسیگنال مثبتی برای رتبه‌بندی به گوگل ارسال می‌کند.

29. تاخیر در به روزرسانی محتوای سایت

الگوریتم‌های جدید گوگل، اهمیت زیادی به محتوای به روز شده می‌دهند. به خصوص محتواهایی که در جستجوها به زمان حساس هستند (محتوایی که در یک برهه زمانی خاص بیشتر مورد جستجو قرار می گیرند. این نوع محتواها باید به روزرسانی سریعی داشته باشند). گوگل با انتشار الگوریتم فرشنس (Freshness) نشان داد که اهمیت زیادی برای این عامل قائل است.

تصویر زیر تاریخ آخرین به روزرسانی را برای برخی صفحات نشان می دهد:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

30. مقدار به روزرسانی محتوا

مقدار ویرایش‌ و تغییرات مطالب نیز به عنوان فاکتور جدید بودن مطلب شناسایی می‌شوند. دقت داشته باشید که به روزرسانی شما باید آپدیت کامل مطلب یا اضافه و حذف بخشی از محتوا باشد؛ تغییر یک یا چند کلمه تاثیر زیادی در رتبه ندارد.

31. تاریخ آپدیت صفحات

صفحات سایت هر چند وقت یکبار به روزرسانی شده است؟ روزانه، هفتگی یا هر 5 سال یکبار؟ به روزرسانی مکرر صفحات سایت نیز نقش مهمی در رتبه بندی وب سایت دارد.

32. برجستگی کلمات کلیدی

به کار برد کلمات کلیدی در 100 کلمه اول محتوا موضوع صفحه را به گوگل نسان می‌دهد که محتوا درباره این کلمه است؛ درنتیجه در نتایج گوگل در آن کلمه قرار خواهید گرفت. برجستگی کلمه کلیدی به قرارگیری کلمه کلید درون تگ عنوان، تگ H1، H2 و متا دسکریپشن هم بستگی دارد.

33. کلمات کلیدی در تگ های H2 ، H3

به کار بردن کلمات کلیدی در این تگ ها می تواند نشانه کوچک و ضعیفی از مرتبط بودن سایت با کلمه کلیدی انتخابی باشد. سایت MOZ در این باره جدول زیر را ارائه داده است:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

34. کیفیت لینک‌های خروجی

بیشتر سئوکاران فکر می‌کنند که لینک کردن به سایت‌های خارجی که اعتبار بالایی دارند، اعتماد گوگل به سایت شما را زیاد می‌کند. با اعتبار دامنه بالا به ارسال سیگنال های اعتماد به گوگل کمک می کند. این موضوع در سایت سرچ انجین تایید شده است.

35. موضوع لینک‌های خروجی

طبق الگوریتم Hill Top گوگل، موتورهای جستجوگر ممکن است از محتوای سایتی که شما به آن لینک داده اید به عنوان سگینال برای یافتن موضوع سایت شما استفاده کند. به عنوان مثال؛ اگر صفحه‌ای دارید که در مورد خودروست، لینک دادن به صفحات مرتبط با سینما مفید نخواهد بود.

36. دستور زبان و املا

به کارگیری صحیح گرامر و املا یکی از نشانه‌های کیفیت سایت است. هرچند که مت کاتز در سال 2011 این موضوع را به طور کامل تایید نکرد.

37. محتوای غیر کپی

آیا محتوایی که در سایت و صفحات شما قرار دارد اصلی و توسط خودتان تولید شده است؟ اگر از یک سایت ایندکس شده کپی شده باشد نمی‌تواند همچون محتوای اصلی و اورجینال رتبه‌ای برایتان به همراه داشته باشد.

38. بهینه‌سازی برای موبایل (Mobile Friendly)

طبق الگوریتم موبایل گدون گوگل، سایت‌هایی که برای نسخه موبایل بهینه شده‌اند یا اصطلاحاً موبایل فرندلی هستند، نزد گوگل اعتبار و آبروی بیشتری دارند.

39. قابلیت استفاده موبایلی

وب‌سایت‌هایی که کاربران موبایل به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند، در الگوریتم Mobile First Index امتیاز بیشتری می‌گیرند.

40. محتوای تکمیلی مفید

بر اساس راهنمای رتبه‌بندی گوگل، محتوای تکمیلی مفید یکی از مواردی است که کیفیت سایت و صفحات آن را به خوبی نشان می‌دهد. استفاده از مبدل‌های ارز، ماشین حساب بهره وام و دستورالعمل‌های تعاملی نمونه‌هایی از محتوای تکمیلی مفید محسوب می‌شوند.

41. محتوای مخفی پشت تب‌ها

آیا کاربران برای اینکه محتوای شما برایشان نمایش داده شود باید روی تب‌ها کلیک کند؟ اگر جواب مثبت است باید بگوییم که گوگل اعلام کرده که این محتوا "ممکن است ایندکس نشود".

42. تعداد لینک‌های خروجی

استفاده بیش از حد از لینک‌های خروجی dofollow می‌تواند تاثیر منفی بر روی رتبه سایت داشته باشد.

43. عناصر چند رسانه‌ای

استفاده از تصاویر، فیلم و سایر عناصر چند رسانه‌ای می‌تواند نشان‌دهندۀ کیفیت بالای محتوای شما باشد.

44. تعداد لینک های داخلی به یک صفحه

تعداد لینک‌های داخلی که از سایر صفحات به یک صفحه داده می‌شود، ارزش آن صفحه را برای گوگل بیشتر می‌کند (در صورتی که صفحات بهم مرتبط باشند). لینک داخلی بیشتر برابر است با اهمیت بیشتر یک صفحه.

45. کیفیت لینک‌های داخلی یک صفحه

در لینک‌های داخلی توجه داشته باشید که لینک دادن از صفحاتی که رنک بالایی دارند بسیار تاثیر بیشتری دارد نسبت به لینک دادن از صفحاتی که پیج رنک ندارند یا پیج رنک آنها ضعیف است.

46. لینک‌های شکسته

لینک شکسته یعنی آدرس لینک داده شده حذف شده یا تغییر کرده باشد (ارور 404). وقتی تعداد لینک‌ها شکسته در یک صفحه زیاد باشد، گوگل فکر می‌کند که این سایت به حال خود رها شده است که تاثیر منفی در پیج رنک شما دارد. راهنمای رتبه بندی گوگل از لینک های شکسته برای ارزیابی کیفیت صفحه اصلی استفاده می‌کنند.

47. سطح خواندن

هیچ شکی نیست که گوگل سطح خواندن صفحات یک سایت را تخمین می‌زند. در واقع، گوگل معمولا وضعیت سطح خواندن را برای سایت ها ارائه می‌دهد:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

اما اینکه گوگل دقیقاً از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌کند، مشخص نیست. برخی از افراد معتقدند که سطح خواندن مبتدی به رتبه‌بندی بهتر سایت کمک می کند زیرا همۀ مردم می توانند آن را مطالعه کنند. اما برخی دیگر این تئوری را رد می‌کنند.

48. لینک های وابسته (Affiliate)

لینک های وابسته یا Affiliate به تنهایی آسیبی به رتبه بندی سایت شما وارد نمی کنند. اما اگر تعداد این لینک ها زیاد باشد، الگوریتم گوگل توجه دقیق‌تری به سایر سیگنال های کیفیت می‌کند تا مطمئن شود شما یک سایت وابسته نیستید.

49. خطاهای HTML

وقتی برنامه‌نویسی سایتتان دست انجام نشده و پر از خطاهای HTML است، یعنی کیفیت سایت شما ضعیف است. این موضوع خیلی بحث برانگیز است ولی بیشتر سئوکاران معتقدند که سایتی که درست کدونویسی شده، یک سیگنال مثبت برای گوگل است.

50. اعتبار دامنه (Domain Authority)

اگر دو صفحه در همه معیارها یکسان باشند، صفحه‌ای که بر روی یک دامنه قدرتمند قرار گرفته است رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که در دامنه های کم اعتبار قرار گرفته اند، خواهد داشت.

51. رتبه صفحه (Page Rank)

رتبه صفحه از اهمیت چندانی برخوردار نیست ولی صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند(Page Authority)  رتبه بهتری در گوگل خواهند داشت.

52. پیج رنک صفحات سایت

کاملا مرتبط نیست اما به طور کلی پیج رنک بالای صفحات به رتبه بندی بهتری منجر می شود.

53. طول URL

طولانی بودن بیش از حد URL ممکن است به دیده شدن شما توسط ربات‌ها گوگل آسیب بزند. در مقابل تحقیقات نشان داده‌اند که URL های کوتاه بیشتر در نتایج گوگل مشاهده شده اند.

54. مسیر URL

صفحه‌ای که به صفحه اصلی وب سایت نزدیک‌تر است اعتبار بیشتری می‌گیرد تا صفحاتی که در عمق معماری سایت قرار دارند.

55. ویراستاران انسانی

اگرچه این گزینه هرگز تایید نشده است اما گوگل حق انحصاری یک پتنت را دارد که به ویراستاران انسانی اجازه می‌دهد بر روی SERP تاثیر داشته باشند.

56. دسته‌بندی صفحات سایت

دسته‌بندی که یک صفحه در آن قرار می‌گیرد، یک سیگنال مرتبط است. صفحه‌ای که در دسته‌بندی مرتبط خودش قرار گرفته نسبت به صفحاتی که در طبقه‌بندی غیر مرتبط قرار گرفته است، امتیاز  بیشتری کسب خواهد کرد.

57. تگ‌های وردپرس

برچسب زدن به یک محتوا کمک می‌کند که سیگنال مرتبط بودن مقاله با یک موضوع خاص سریع‌تر به گوگل فرستاده شود و گول سریع‌تر برای بررسی محتوای شما اقدام کند.

بر اساس سایت Yoast.com:

تنها روش برای بهبود سئوی سایت، مرتبط کردن یک بخش از محتوا به قسمت های دیگر یا مجموعه‌ای از محتواها به همدیگر است.

58. کلمه کلیدی در URL

گوگل گفته است که وجود کلمه کلیدی در URL یک فاکتور خیلی کوچک در رتبه‌بندی سایت است. اما با این وجود جزو عوامل حساب می‌شود.

59. رشته URL

دسته‌بندی که در رشته URL قرار می‌گیرد، توسط گوگل خوانده می‌شود و بهتر درک می‌کند که صفحه شما درباره چه چیزی است.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

60. منابع و مراجع

استناد به منابع و مراجع معتبر، همانگونه که در مقالات پژوهشی صورت می گیرد، ممکن است نشانه کیفیت بالای سایت باشد. راهنمای کیفیت گوگل می گوید که منابع موجود در یک صفحه خبا دقت بررسی می‌شود که معتبر و تخصصی باشند. موضوع باید تخصصی و نیز معتبر باشد. با اینحال گوگل استفاده کردن از لینک های خارجی به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی را رد می‌کند.

61. فهرست های شماره دار و لیست‌ها

استفاده از لیست‌های شماره گذاری شده در محتوا کمک می‌کند که کاربر راحت‌تر محتوا را بخواند و محتوا کابرپسندتر شود. گوگل نیز محتوایی مرتب با شماره‌ها و نشانه‌ها را ترجیح می‌دهد.

62. اولویت صفحه در نقشه سایت (Sitemap)

برای اینکه گوگل به یک صفحه بیشتر توجه کند، بهتر است در فایل sitemap.xml اولویت بالاتری داشته باشد.

63. لینک های خروجی بیش از حد

این گزینه قبلا ذکر شده است. برخی از صفحات لینک‌های خروجی زیادی دارند که باعث می‌شود محتوا مبهم شود و حواس خواننده از محتوای اصلی پرت شود.

64. تعداد کلمات کلیدی فرعی برای رتبه‌بندی سایت

اگر یک صفحه بتواند روی چند کلمه کلیدی متفاوت رتبه بگیرد، می‌تواند برای گوگل سیگنالی از کیفیت محتوا باشد.

65. عمر صفحه

اگرچه گوگل محتوای تازه را ترجیح می‌دهد، ولی یک صفحه قدیمی که به طور منظم به روز رسانی می‌شود وضعیت بهتری نسبت به یک صفحۀ جدید خواهد داشت.

66. صفحه کاربرپسند

صفحات کاربرپسند یا User Frienly باعث می‌شود که کاربر مدت زمان بیشتری را در صفحه شما بگذراند و از گوگل اعتبار بیشتری دریافت کند.

67. دامنه های پارک شده (Parked Domains)

دامنه پارک شده یعنی یک سایت با چند دامین جداگانه باز شود. مثلاً novin.com و  به روزرسانی گوگل در دسامبر سال 2011 نشان می‌دهد که دامنه‌های پارک شده کمتر در نتایج نشان داده می‌شوند.

68. محتوای مفید

گوگل می‌تواند تفاوت بین محتوای با کیفیت و مفید را تشخیص دهد، سعی کنید محتوایتان هم ویژگی‌های کیفی که نام بردیم داشته باشد و هم برای کاربر مفید باشد.

فاکتورهای مرتبط با سایت

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

69. داشتن محتوای منحصر به فرد

گوگل بیان کرده که از جریمه کردن سایت‌هایی را که محتوای با ارزش، جدید و مفیدی را ارائه نمی کنند خوشحال است؛ خصوصاً سایت‌هایی که وابسته هستند.

70. صفحه ارتباط با ما

گوگل سایت‌هایی که اطلاعات تماس کاملی دارند نسبت به سایت‌هایی که اطلاعاتی ندارند، ترجیح می‌دهد. اطمینان پیدا کنید که این اطلاعات با داده‌هایی که در WhoIs وجود دارد، منطبق باشد.

71. اعتماد دامنه/ رتبه اعتماد

اعتماد یا اعتبار یک سایت (که بر اساس تعداد لینک‌های داده شده از سایت‌های معتبر اندازه‌گیری می‌شود) یک فاکتور مهم در رتبه‌بندی گوگل است.

72. معماری سایت

معماری خوب و منظم در یک سایت باعث می‌شود که ربات‌های گوگل به راحتی به صفحات شما دسترسی پیدا کنند و آن را ایندکس کنند. یک سازماندهی بهتر توسط گوگل که به سود سایت شماست.

73. به‌روزرسانی سایت

خیلی از سئوکاران معتقدند که آپدیت کردن وبسایت (به خصوص وقتی که محتوای جدید به سایت افزوده می‌شود) یک عامل تازگی حساب می‌شود؛ گوگل سایت‌های به‌روز را در اولویت امتیاز قرار می‌دهد.

74. تعداد صفحات

تعداد صفحاتی که سایت دارد نشانه ای ضعیف از Authority (اعتبار) است. حداقل این موضوع به موتورهای جستجو کمک می کند سایت های بزرگ را از سایت های وابسته شناسایی کنند.

75. حضور نقشه سایت

سایت مپ فایلی است که لیستی از مهم‌ترین محتواهای موجود در سایت را شامل می‌شود تا تا ربات‌ها گوگل بتوانند به‌راحتی این محتواها را پیدا کنند و ایندکس کنند. واضح است که وجود نقشه سایت باعث می‌شود که موتور جستجو راحت تر ایندکس کند و همین امر دیده شدن سایت در موتورهای جستجوگر را بهبود می‌بخشد.

76. درست کار کردن سایت

زمان خرابی بسیار (downtime) به خاطر نگهداری یا مشکلات سرور یا از دسترس خارج شدن سایت برای زمان طولانی، نتیجه منفی روی رتبه سایت شما خواهد داشت ( در برخی از موارد اگر اصلاح نشود باعث ایندکس نشدن محتوای سایت خواهد شد).

77. موقعیت سرور

موقعیت سرور بر روی رتبه‌بندی سایت شما در مناطق جغرافیایی مختلف تاثیر می‌گذارد. پس برای جستجوهایی که در ایران انجام می‌شود (مخصوصاً جستجوهایی که وابسته به مناطق جغرافیایی هیتند)، سرور داخل ایران امتیاز بیشتری می‌گیرد.

78. گواهی SSL

گوگل تایید کرده است که گواهینامه SSL را ایندکس کرده و استفاده از HTTPS را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند.

ssl fac

79. شرایط استفاده از خدمات و صفحات خصوصی

این دو صفحه به گوگل می‌گوید که سایت شما یک سایت قابل اعتماد در اینترنت است.

80. اطلاعات تکراری متا در سایت

متای عنوان و متای توضیحات تکراری در صفحات مختلف، ممکن است بر روی دیده شدن تمامی صفحات تاثیر منفی داشته باشد.

81. جهت‌یابی بردکرامب

این یک شیوه معماری کاربرپسند است که به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بدانند در کجای سایت قرار گرفته اند:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

هر دو سایت SearchEngineJournal.com و Ethical SEO Consulting ادعا می‌کنند که این گزینه جزو فاکتورهای رتبه‌بندی است.

82. بهینه‌سازی سایت برای موبایل

از آنجایی که بیشتر از نیمی از جستجوها با گوشی موبایل انجام می‌شود، گوگل می‌خواهد مطمئن شود که سایت‌ها در موبایل درست نمایش داده می‌شوند؛ بنابراین به سایت‌های واکنش‌گرا (ریسپانسیو) رتبه بهتری در موتورهای جستجو می‌دهد و سایت‌هایی که در جستجوی موبایل، سازگار نیستند را جریمه می‌کند.

83. یوتیوب

بدون شک ویدئوهای یوتیوب در نتایج گوگل ارجح‌تر خواهد بود (شاید به‌خاطر این است که یوتیوب یکی از رسانه‌های خود گوگل است).

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

در حقیقت سایت Search Engine Land نشان داده است که ترافیک یوتیوب بعد از به روزرسانی پاندای گوگل افزایش یافته است.

84. قابلیت استفاده سایت

سایتی که استفاده‌اش برای کاربر سخت است یا جهت‌یابی پیچیده‌ای دارد، می‌تواند با کاهش زمان سپری شده در سایت، صفحات بازدید شده و بانس ریت تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی داشته باشد. این الگوریتم مستقل برای حجم وسیعی از داده‌های کاربری است.

85. استفاده از گوگل آنالیتیکس و ابزار گوگل وبمستر

نصب این دو ابزار بر روی سایتتان، اهمیت سایت شما را برای گوگل بالا می‌برد؛ این دو گزینه می‌تواند با دادن اطلاعات مورد نیاز به گوگل، تاثیر مستقیمی بر روی رتبه‌بندی داشته باشد. علاوه بر این می‌توانید با این دو ابزار آمار سایتتان را رصد کنید و آن را بهبود دهید.

86. نظر کاربران/شهرت و اعتبار سایت

شهرت سایت و برند شما در بین کاربران اعتماد گوگل را هم به شما بیشتر می‌کند. گوگل این شهرت را از میزان سرچ کردن نام برند شما در موتور جستجو می‌فهمد. علاوه بر این دیدگاه‌ها و نظر کاربران تاثیر بسیار مهمی در الگوریتم‌های مرتبط با موتورهای جستجو دارند.

عوامل مرتبط با بک لینک

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

87. عمر دامنه لینک‌هنده

بک لینک‌هایی که از دامنه‌های قدیمی داده می‌شوند ممکن است از دامنه‌های جدید، قدرتمندتر باشند.

88. تعداد دامنه‌های لینک‌دهنده

تعداد دامنه‌هایی که به شما لینک می‌دهند یک فاکتور مهم رتبه‌بندی برای الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شوند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید.

89. لینک‌ گرفتن از آی‌پی آدرس‌های مختلف

لینک‌های به دست آمده از آی پی آدرس‌های مختلف نشان‌دهنده تعداد زیاد سایت‌های لینک‌دهنده به شماست.

90. تعداد صفحات لینک‌دهنده

تعداد صفحاتی که به شما لینک‌داده‌اند (حتی اگر این صفحات همه بر روی یک دامنه قرار گرفته باشد) روی سئو سایت تاثیر خواهد داشت.

98. متن نوشته (Anchor Text) بک لینک‌ها

همانطور که در الگوریتم اصلی گوگل نیز توضیح داده شده است:

متون لینک‌ها در همان ابتدا می‌تواند موضوع صفحه لینک‌شده را معرفی کند.

این گزینه نسبت به قبل، از اهمیت کمتری برخوردار است (حتی اگر زیاد از یک کلمه استفاده شود، گوگل ممکن است به عنوان اسپم شناساییش کند)؛ اما هنوز هم می‌تواند به گوگل نشان دهد که این متن به چه صفحه‌ای و با چه موضوعی مرتبط است.

91. تگ ALT (برای لینک های تصویری)

همانطور که می‌دانید تگ ALT تصاویر، مانند متن یک لینک عمل می‌کند. می‌توانید در تگ alt از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا از طریق تصاویر هم به سایت شما برسند.

92. لینک‌های حاصل از دامنه‌های آموزشی (.edu و .gov)

مت کاتز اشاره می‌کند، که دامنه های سطح بالا عامل مهمی در رتبه بندی سایت نیستند. با اینحال، این مورد مانع از این نمی شود که سئوکاران اهمیتی به دامنه های سطح بالا ندهند.

93. اعتبار صفحه لینک ‌دهنده

بک‌لینکی که از یک صفحه با Page Authority بالاتر می‌گیرید، برای شما با ارزش‌تر است.

87. اعتبار دامنه لینک شده

سایت لینک‌دهنده اگر اعتبار دامنه‌اش (Domain Authority) بالاتر باشد، نقش مهمی در اهمیت لینک‌ها بازی می‌کند.

88. لینک گرفتن از رقبا

اگر از رقبا یا سایت‌هایی که رتبه یکسانی با شما در نتایج گوگل دارند، لینک دریافت کنید، ارزش بیشتری برای فزایش رتبۀ یک صفحه در کلمه کلیدی خاص دارد.

89. گرفتن لینک از سایت‌های صنعت خود

بسیاری از سئوکاران بر این باورند که گوگل به شما اعتماد کامل پیدا نمی‌کند تا زمانی که سایت‌های مورد انتظار در حوزه کاریتان به شما لینک ندهند.

90. بک لینک از همسایگی بد

بک‌ لینک‌هایی که از همسایگی بد به دست می آیند ممکن است به سایت شما آسیب بزنند. منظور از همسایگی بد همان وب سایت‌هایی هستند که به منظور لینک‌سازی ساخته شده‌اند و هیچ محتوای دیگری ندارند به عبارت دیگر همان لینک فارم‌ها (Link Farms) هستند.

91. پست مهمان

هرچند پست مهمان می‌تواند بخش مهمی از کمپین سئوی کلاه سفید باشد اما لینک‌های به دست آمده از پست‌های مهمان (به خصوص لینک هایی که در بخش بیوگرافی نویسنده قرار می گیرد) ممکن است به اندازه لینک های متنی با ارزش نباشد.

92. لینک به دامنه صفحه اصلی که صفحات سایت در آن قرار دارد

دادن لینک به صفحه اصلی وب سایت ارجاع شده می تواند نقش مهمی در ارزیابی سایت و ارزش آن داشته باشد.

93. لینک های Nofollow

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در سئو لینک هایی است که به صورت Nofollow می باشند. گوگل در این باره می گوید:

به طور کلی، ما این لینک ها را دنبال نمی کنیم.

که همین جمله نشان می دهد، در برخی موارد این لینک ها دنبال می شوند. داشتن تعداد خاصی از لینک های Nofollow می تواند نشان دهنده لینک های طبیعی و غیر طبیعی سایت باشد.

94. تنوع در نوع لینک ها

داشتن درصد بالایی از لینک های غیر طبیعی به دست آمده از منبع یکسان (همچون پروفایل انجمن، دیدگاه های ارسال شده در یک وبلاگ) ممکن است نشان دهنده اسپم باشد. به عبارت دیگر، لینک هایی که از منابع متنوع به دست می آیند نشانه لینک های طبیعی یک وب سایت است.

95. لینک های حمایت شده یا سایر کلمات اطراف آن

کلماتی همچون Sponsored Links، Sponsers و Link Partners ممکن است ارزش یک لینک را کاهش دهد.

96. لینک های داخل متن محتوا

لینک هایی که در داخل محتوای سایت قرار می گیرند بسیار قدرتمندتر از لینک هایی هستند که در صفحات خالی یا جای دیگر بر روی صفحه یافت می شوند.ی ک مثال خوب از لینک های متنی، بک لینک هایی است که از گستوگرافیک ها (پُست های کاربران مهمان) به دست می آیند.

97. تعداد بیش از حد ریدایرکت 301 (تغییر مسیر) به صفحه

لینک هایی که از ریدایرکت 301 به دست می آیند، باعث ضعیف شدن برخی یا تمام پیج رنک خواهند شد.

99. متن لینک های داخلی

انکر تکست لینک های داخلی نیز نشان دهنده مرتبط بودن است. هرچند این گزینه به طور متفاوت ارزیابی می شود.

100. اختصاص دادن عنوان لینک

عنوان لینک (متنی که به هنگام نگه داشتن موس بر روی لینک ظاهر می شود) نیز به عنوان یک سیگنال مرتبط بودن ضعیف به کار می رود.

101. TLD کشوری که دامنه به آن ارجاع شده است

دریافت لینک از دامنه های سطح بالای یک کشور (مانند .ir یا .de) ممکن است به رتبه بندی بهتر سایت در آن کشور کمک کند.

102. محل لینک در محتوا

لینک های موجود در ابتدای صفحه نسبت به لینک هایی که در آخر صفحه قرار می گیرند ارزش بیشتری دارد.

103. موقعیت لینک در صفحه

جایی که لینک در صفحه ظاهر می شود نیز بسیار مهم است. به طور کلی ، لینک هایی که در محتوای صفحه قرار می گیرد قدرتمندتر از لینک هایی است که در فوتر یا سایدبار واقع شده است.

104. مرتبط بودن دامنه لینک شده

لینک هایی که از سایت هایی در حوزه تخصصی مشابه به دست می آیند معمولا قدرت بیشتری نسبت به سایر سایت ها خواهد داشت.به همین خاطر نیز استراتژی سئوی موثر بر روی به دست آوردن لینک های مرتبط تمرکز دارد.

105. میزان مرتبط بودن صفحه

الگوریتم Hilltop بیان می کند که لینک های حاصل از صفحاتی که به محتوای صفحه شما نزدیک تر است قدرت و توانایی بیشتری نسبت به لینک های به دست آمده از صفحات غیر مرتبط دارد.

106. متن اطراف لینک

گوگل می تواند تشخیص دهد که لینک داده شده به سایت شما یک پیشنهاد است یا بخشی از دیدگاه منفی می باشد. لینک هایی که در اطرافشان دیدگاه مثبت وجود دارد ارزش بیشتری خواهند داشت.

107. کلمات کلیدی در عنوان

گوگل لینک هایی که حاوی کلمات کلیدی صفحه شما در عنوان هستند را بیشتر دوست دارد (لینک از یک سایت حرفه ای به یک سایت حرفه ای دیگر).

108. سرعت لینک مثبت

سایتی که سرعت دریافت لینک مثبت دارد معمولا نتایج بهتری در موتورهای جستجو دریافت می کند.

109. سرعت لینک منفی

سرعت دریافت لینک منفی می تواند به شدت رتبه بندی را کاهش دهد زیرا نشان دهنده کاهش محبوبیت است.

110. لینک از صفحات HUB

گرفتن لینک از صفحاتی که به عنوان منابع دسته اول (HUB) شناخته می شوند می تواند تاثیر خاصی بر روی رتبه بندی داشته باشد.

111. لینک های به دست آمده از سایت های معتبر

گرفتن لینک از سایت هایی که به عنوان سایت های معتبر شناخته شده اند می تواند تاثیر خوبی نسبت به سایت های کوچک و ناشناخته بر روی ترافیک سایت داشته باشد.

112. لینک کردن به عنوان منبع ویکیپدیا

اگرچه این نوع لینک ها nofollow هستند اما بیشتر افراد معتقدند به دست آوردن لینک از ویکیپدیا می تواند به اعتماد سایت در موتورهای جستجوگر بیفزاید.

113. کلمات همراه

کلماتی که در اطراف بک لینک های شما ظاهر می شوند به گوگل کمک می کنند موضوع صفحه و محتوای سایت را به خوبی تشخیص دهد.

114. سن بک لینک

بر اساس حق انحصاری ثبت اختراع گوگل، لینک های قدیمی تر قدرت رتبه بندی بیشتری نسبت به بک لینک های جدید دارند.

115. لینک ها از سایت های واقعی در مقابل سایت های ساختگی

به خاطر وجود شبکه های وبلاگ نویسی متعدد، گوگل ارزش بیشتری برای لینک هایی قائل است که از سایت های واقعی به دست می آیند. موتورهای جستجو معمولا از سیگنال های نام تجاری و تعامل کاربران برای تشخیص این دو مورد استفاده می کنند.

116. پروفایل و مشخصات لینک های طبیعی

سایتی که لینک های طبیعی دارد رتبه بندی بالاترب خواهد داشت و  به روزرسانی ها گوگل مشکلی برای رتبه آن ایجاد نخواهند کرد.

117. لینک های متقابل

گوگل لینک های تقابلی را به هیچ وجه نمی پسندد و همیشه توصیه کرده است که وب سایت ها از ساخت چنین لینک هایی پرهیز کنند.

118. لینک های موجود در محتوای تولید شده توسط کاربران

گوگل می تواند این لینک ها را نسبت به لینک های واقعی صاحب سایت تشخیص دهد. مطمئناً گوگل ارزش بیشتری برای لینک هایی که در Wordpress.com ایجاد شده اند، قائل است تا لینک هایی که بر روی bestvideosever.wrodpress.com ایجاد می شوند.

119. لینک از 301

لینک هایی که از تغییر مسیر 301 به دست می آیند، ممکن است نسبت به لینک های مستقیم ارزش کمتری داشته باشد. با اینحال مت کاتز می گوید ارزش لینک های 301 شبیه به لینک های مستقیم است.

120. میکروفرمت Schema.org

صفحاتی که از میکروفرمت ها پشتیبانی می کنند (سیستم امتیاز دهی) ممکن است رتبه بهتری داشته باشند. این امر منجر به افزایش مستقیم یا رتبه بالاتر در موتورهای جستجو می شود.

121. سایت های لیست شده در DMOZ

بیشتر افراد معتقدند که گوگل به سایت های لیست شده در DMOZ اعتبار بیشتری می دهد.

122. رتبه اعتماد سایت لینک دهنده

اعتماد و اعتبار سایتی که به شما لینک می دهد معمولا نشان می دهد که رتبه اعتماد چقدر به سایت شما منتقل شده است.

123. تعداد لینک های خروجی بر روی یک صفحه

پیج رنک (رتبه یک صفحه) محدود است. لینک بر روی صفحه ای که هزاران لینک خروجی دارد معمولا نسبت به سایر صفحات رتبه کمتری خواهد داشت.

124. لینک های حاصل از پروفایل انجمن

به خاطر اسپم کردن، معمولا گوگل ارزش زیادی برای لینک های حاصل از پروفایل انجمن ها قائل نیست.

125. تعداد کلمات محتوای لینک دهنده

لینک گرفته شده از یک پُست با 1000 کلمه بسیار با ارزش تر از لینکی است که از یک پُست 25 کلمه ای گرفته شده است.

126. کیفیت محتوای لینک دهنده

لینک های حاصل از محتوای ضعیف ارزش زیادی نخواهد داشت. لینک های حاصل از محتوای حاوی عناصر چند رسانه ای با متن بهبود یافته تاثیر بهتر و بیشتری بر روی رتبه بندی سایت دارد.

127. لینک های صفحات ویژه (Sitewide)

مت کاتز تایید کرده است که لینک های حاصل از صفحات ویژه فشرده شده هستند و یک لینک محسوب می شوند.

89. به اشتراک گذاشتن صفحات ارجاعی در شبکه های اجتماعی

تعداد اشتراک های یک صفحه در رسانه های اجتماعی ممکن است بر روی ارزش لینک ها تاثیر بگذارد.

فاکتورهای تعامل با کاربر

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

128. نرخ کلیک طبیعی برای یک کلمه کلیدی خاص

صفحاتی که کلیک بیشتری در  CTR (نرخ کلیک) می گیرند، برای کلمه کلیدی خاص رتبه بالاتری در موتورهای جستجو خواهند داشت.

129. نرخ کلیک طبیعی برای تمامی کلمات کلیدی

نرخ کلیک طبیعی یک صفحه برای تمامی کلیدواژه ها به خاطر کاربر محور بودن و تعامل با کاربر، رتبه بهتری دریافت می کند.

130. بانس ریت (نرخ پرش کاربر)

همه افرادی که در بخش سئو کار می کنند در مورد نرخ پرش (Bounce Rate) با هم توافق ندارند اما این گزینه ممکن است توسط گوگل برای تست کیفیت صفحه مورد استفاده قرار گیرد. صفحاتی که به سرعت توسط کاربران رها می شوند خوب نیستند.

131. ترافیک مستقیم

این موضوع تایید شده است که گوگل از داده های کاربری کروم برای تعیین اینکه آیا افراد از سایت بازدید کرده اند، استفاده می کند. سایت هایی با ترافیک مستقیم زیاد، به احتمال زیاد کیفیت بالاتری خواهند داشت.

132. ترافیک بازگشتی (تکراری)

گوگل بررسی می کند آیا بازدید کنندگان به سایت بازگشته اند یا خیر. سایت هایی که بازدید کنندگان بازگشتی داشته باشند به احتمال زیاد رتبه بندی بهتری در گوگل خواهند داشت.

133. سایت های مسدود شده

گوگل استفاده از این ویژگی را در کروم متوقف کرده است. با اینحال پاندا از این ویژگی به عنوان سیگنال کیفیت استفاده کرده است.

134. بوک مارک های کروم

همه ما به خوبی می دانیم که گوگل داده های کاربری مرورگر کروم را جمع آوری می کند. صفحاتی که در کروم بوک مارک شده اند ممکن است رتبه بهتری دریافت نمایند.

135. اطلاعات نوار ابزار در گوگل

گوگل از اطلاعات نوار ابزار گوگل به عنوان عامل رتبه بندی استفاده می کند. با اینحال، علاوه بر سرعت بارگذاری صفحه و نرم افزارهای مخرب؛ مشخص نیست که گوگل چه اطلاعاتی را از این نوار ابزار جمع آوری می کند.

136. تعداد دیدگاه ها

صفحاتی که دیدگاه های زیادی دارند ممکن است برای گوگل به عنوان یک سایت تعاملی و با کیفیت در نظر گرفته شود.

137. زمان توقف (Dwell time)

گوگل توجه ویژه ای به زمان توقف دارد. مدت زمانی که کاربر بعد از جستجوی خود در گوگل و ورود، در سایت شما سپری می کند را زمان توقف می نامند. این گزینه در برخی از موارد با عنوان کلیک طولانی در برابر کلیک کوتاه شناخته می شود. اگر افراد زمان زیادی را در سایت سپری کنند، نشانه کیفیت بالای سایت است.

قوانین الگوریتمی خاص

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

138. تازگی پرس وجو (کوئری)

گوگل برای جستجوهای خاص، به صفحات جدید رتبه بهتری می بخشد.

139. تنوع Query

گوگل ممکن است برای کلمات کلیدی مبهم همچون Ted، WWF یا Ruby تنوعی را به SERP بیفزاید.

140. تاریخچه جستجوی افراد

زمانی که در گوگل وارد شده اید، سایت هایی که به طور مکرر بازدید می کنید؛ برای جستجوهای شما رتبه بالاتری خواهند داشت.

141. تاریخچه جستجوی کاربران

زنجیره جستجو، نتایج حاصل از جستجو را برای جستجوهای بعدی تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال اگر به دنبال "بررسی" باشید و سپس برای "تُستِر" جستجو کنید، در جستجوهای بعدی نظرات مرتبط با تستر ها در رتبه بالاتری قرار خواهد داشت.

142. هدف قرار دادن جغرافیای خاص

گوگل به سایت هایی که آی پی سرور منطقه ای و نام دامنه خاص یک کشور را دارند، ارزش بیشتری می دهد.

143. جستجوی امن

نتایج جستجو با کلمات دشنام یا محتوای مرتبط با بزرگسالان برای افرادی که جستجوی امن را فعال کرده اند، نشان داده نمی شود.

144. حلقه های گوگل پلاس (Google+ Circles)

گوگل برای نویسندگان و سایت هایی که شما به Google+ Circles اضافه کرده اید، رتبه بالاتری را اختصاص می دهد.

145. شکایات DMCA

سایت هایی که دارای شکایت DMCA هستند با کاهش رتبه مواجه خواهند شد.

146. تنوع دامنه

به روزرسانی Bigfoot دامنه های بیشتری را به هر کدام از صفحات SRRP افزوده است.

147. جستجوهای معامله ای

در برخی از موارد، گوگل نتایج متفاوتی را برای کلمات کلیدی مرتبط با خرید نشان می دهد.

148. جستجوهای محلی

گوگل معمولا جستجوهای محلی گوگل پلاس را در بالای جستجوهای طبیعی قرار می دهد.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

149. باکس اخبار گوگل

برخی از کلمات کلیدی خاص، باعث ایجاد یک باکس خبر جدید در گوگل می شود:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

150. ارجحیت برندهای بزرگ

بعد از به روزرسانی Vince، گوگل برای برندهای بزرگ در مورد جستجوهای مشخص و کوتاه اهمیت می دهد.

151. نتایج خرید

در برخی از موارد گوگل نتایج خرید را در نتایج طبیعی قرار می دهد:

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

152. نتایج تصویر

گوگل بیشتر از نتایجی استفاده می کند که شما معمولا از آن ها برای جستجوی تصاویر در گوگل استفاده می کنید.

153. نتایج تخم مرغ عید

تنوع نتایج جستجوی گوگل بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر در Google Images عبارت Atari Breakout را جستجو کنید. نتایج جستحو تبدیل به یک بازی می شود.

154. نتایج سایت واحد برای برندها

کلمات کلیدی برند محور یا بر اساس دامنه برند، نتایج متعددی از یک سایت را به ارمغان می آورد.

شبکه های اجتماعی

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

155. تعداد توییت ها

همانند لینک ها، تعداد توییت های یک صفحه نیز ممکن است بر روی رتبه آن در نتایج گوگل تاثیر بگذارد.

156. اعتبار حساب کاربران توییتر

توییت هایی که از پروفایل توییتر افراد قابل اعتماد و با سابقه به دست می آید (که فالوئرهای زیادی نیز دارند) ممکن است تاثیر بهتر و بیشتری نسبت به سایر توییت ها داشته باشد.

157. تعداد لایک های فیس بوک

هرچند گوگل نمی تواند بسیاری از اکانت های فیس بوک را مشاهده کند اما تعداد لایک های یک صفحه به عنوان یک سیگنال ضعیف رتبه بندی در نظر گرفته می شود.

158. به اشتراک گذاری در فیس بوک

به اشتراک گذاری در فیس بوک (از آنجایی که شبیه بک لینک ها هستند) ممکن است تاثیر قوی تر نسبت به لایک های فیس بوک داشته باشد.

159. اعتبار حساب کاربران فیس بوک

همانند توییتر، اعتبار و اتوریتی حساب کاربران و لایک ها و اشتراک هایی که از آنها حاصل می شود تاثیر خوبی بر روی رتبه بندی سایت دارد.

160. پین های سایت Pinterest

همانطور که می دانید پینترست یک رسانه اجتماعی محبوب با داده های عمومی بسیار است. به همین خاطر گوگل نیز اهمیت زیادی به پین های سایت پینترست می دهد.

161. رای های حاصل از سایت های اجتماعی

به احتمال زیاد گوگل از به اشتراک گذاری ها در سایت هایی همچون Reddit ، Stumbleupon و Digg به عنوان سیگنال اجتماعی استفاده می کند.

162. تعداد گوگل پلاس ها

هرچند مت کاتز معتقد است تعداد گوگل پلاس ها تاثیر مستقیم بر روی رتبه بندی ندارد اما باور اینکه گوگل رسانه اجتماعی خود را نادیده می گیرد بسیار دشوار است.

163. اعتبار حساب های کاربران در گوگل پلاس

گوگل مواردی که از حساب کاربری معتبر در گوگل پلاس به دست می آید را نسبت به سایر اکانت ها با ارزش تر می داند.

164. نویسندگان شناخته شده

در فوریه سال 2013 مدیر عامل گوگل بیان کرد:

در میان نتایج جستجو ، اطلاعاتی که از پروفایل های آنلاین معتبر و تایید شده به دست می ایند بالاتر از سایر موارد قرار خواهند گرفت. در این شرایط طبیعی است که افراد بر روی لینک های بالاتر کلیک کنند.

اگرچه گوگل پلاس برنامه نویسندگی خود را متوقف کرده است اما گوگل به احتمال زیاد از این گزینه برای تعیین موثر بودن محتوای تولید شده استفاده می کند.

165. سیگنال های اجتماعی مرتبط

گوگل از اکانتی که محتوا را به اشتراک گذاشته و متن های اطراف لینک به عنوان اطلاعات مرتبط استفاده می کند.

166. سیگنال های اجتماعی در سطح سایت

سیگنال های اجتماعی سایت های ویژه ممکن است اتوریتی( اعتبار) کلی سایت را افزایش دهد و همین امر موجب دیده شدن کل سایت در نتایج جستجو خواهد شد.

سیگنال های مرتبط با نام تجاری

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

167. متن نوشته نام برند

انکر تکست با نام برند یک سیگنال برند ساده، اما قوی است.

168. جستجوهای برند

این گزینه بسیار ساده است. افراد به دنبال برندها می گردند. اگر فردی در گوگل به دنبال سایت شما باشد؛ گوگل به هنگام تعیین برند این موضوع را مد نظر قرار می دهد.

169. سایت هایی که صفحه فیس بوک و لایک دارند

برندها باید صفحه فیس بوک با تعداد زیادی لایک داشته باشند.

170. سایت هایی که صفحه توییتر با فالوورهای زیادی دارند

پروفایل توییتر به همراه فالوورهای بسیار نشان دهنده یک برند محبوب است.

171. صفحه رسمی شرکت در سایت لینکدین

بیشتر کسب وکارهای واقعی برای شرکت خود در سایت لینکداین صفحه ای دارند.

172. لیست کارمندان در لینکدین

داشتن پروفایل لینکداینی که نشان می دهد این کارمندان برای شرکت شما کار می کنند یک سیگنال برند است.

173. قانونی بودن اکانت رسانه های اجتماعی

یک اکانت در شبکه های اجتماعی با 10000 فالوور و دو پست تفاوت زیادی با اکانتی دارد که حاوی 10000 فالوور و تعاملات بسیار است.

174. اشاره کردن به برند در سایت های خبری

برندهای بسیار بزرگ معمولا در سایت های خبری گوگل ذکر می شوند. در حقیقت برخی از برندها حتی فید خبری خود را در اولین صفحات گوگل دارند.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

175. هم استنادی (Co-Citations)

برندها بدون اینکه مورد اشاره قرار گیرند لینک می شوند. گوگل به این اشارات به عنوان یک سیگنال برند نگاه می کند.

176. تعداد مشترکین RSS

از آنجایی که گوگل صاحب یک سرویس RSS محبوب است، از اطلاعات RSS مشترکین به عنوان سیگنال برند/ محبوبیت استفاده می کند.

177. موقعیت کسب وکار ها با لیست محلی گوگل پلاس

کسب وکارهای واقعی برای خود محل کار دارند. گوگل از اطلاعات موقعیتی برای تعیین بزرگ بودن یا نبودن برند استفاده می کند.

178. وب سایت جزو کسب وکارهای پرداخت کننده مالیات است

سایت MOZ گزارش می کند که گوگل ممکن است به این گزینه نیز توجه کند.

فاکتورهای On-Site WebSpam

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

179. جریمه الگوریتم پاندا

سایت هایی که محتوای کم کیفیتی دارند در نتایج جستجو کمتر دیده خواهند شد.

180. لینک به همسایگی بد

لینک دادن به همسایگی بد (bad neighborhoods) ممکن است به دیده شدن سایت در موتورهای جستجو لطمه بزند.

181. تغییر مسیرها

تغییر مسیرهای نادرست نباید اتفاق بیفتد. این گزینه نه تنها موجب جریمه شدن سایت می شود بلکه سایت را از حالت ایندکس خارج می کند.

182. پاپ آپ یا تبلیغات مزاحم

اسناد و راهنمای رتبه بندی گوگل می گوید که پاپ آپ ها و تبلیغات مزاحم نشان دهده یک سایت با کیفیت پایین است.

183. بهینه سازی بیش از حد سایت

شامل فاکتورهای On-page همچون انباشتن کلمات کلیدی و تگ عنوان، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و معماری نامناسب است.

184. بهینه سازی بیش از حد صفحه

بیشتر افراد معتقدند که بر خلاف پاندا؛ الگوریتم پنگوئن صفحات را به صورت تنها هدف قرار می دهد (مشاهده آموزش رفع گوگل پنالتی)

185. تبلیغات بالای خط تا (Fold)

الگوریتم صفحه بندی صفحه، سایت هایی که تبلیغات بسیار زیادی در بالای خط تا دارند را جریمه می کند.

186. پنهان کردن لینک های وابسته

تلاش های زیاد برای پنهان کردن لینک های وابسته (به خصوص همراه با کلاکینگ) می تواند جریمه گوگل را به همراه داشته باشد.

187. سایت های وابسته

همانطور که می دانید گوگل طرفدار سایت های وابسته نیست. بیشتر افراد فکر می کنند که این سایت ها بیشتر تحت نظر هستند.

188. تولید محتوای خودکار

گوگل طرفدار این گونه محتواها نیست. اگر آنها شک کنند که محتوای سایت شما توسط رایانه تولید شده است ممکن است به سراغ جریمه کردن و در آوردن سایت شما از حالت ایندکس بروند.

189. توجه بیش از حد به پیج رنک

توجه بیش از حد به پیج رنک با nofollow کردن تمامی لینک های خروجی یا بیشتر لینک های داخلی، ممکن است نشان دهنده بازی کردن با سیستم باشد.

190. اسپم شدن آی پی ادرس

اگر آی پی آدرس سرور شما به عنوان اسپم در نظر گرفته شود ممکن است تمامی سایت های موجود بر روی آن سرور را تحت تاثیر قرار دهد.

191. اسپم شدن تگ متا

انباشتن کلمات کلیدی در این تگ نیز اتفاق می افتد. اگر گوگل فکر کند که شما کلمات کلیدی زیادی را به متا تگ خود افزوده اید، ممکن است سایت را جریمه کند.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

فاکتورهای Off Page Webspam

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

192. نفوذ غیر طبیعی لینک ها

نفوذ ناگهانی و غیر طبیعی لینک ها نشان دهنده لینک های ساختگی است.

193. جریمه پنگوئن

سایت هایی که تحت تاثیر جریمه پنگوئن قرار گرفته اند کمتر در نتایج موتورهای جستجو دیده خواهند شد.

194. پروفایل لینک ها با درصد بالایی از لینک های کم کیفیت

لینک های بسیار از منابعی که معمولا توسط سئوی کلاه سیاه ( همچون دیدگاه های وبلاگ و پروفایل انجمن ها) مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است نشان دهنده بازی با سیستم باشد.

195. ارتباط دامنه لینک کننده

تجزیه وتحلیل انجام شده توسط سایت MicroSiteMasters.com نشان می دهد که سایت هایی با تعداد بالای لینک های غیر طبیعی از سایت های غیر مرتبط ،برای پنگوئن حساسیت برانگیزند.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

196. هشدار لینک های غیر طبیعی

گوگل هزاران پیام در رابطه با کشف لینک های غیر طبیعی در ابزار وبمستر برای صاحبان سایت ها ارسال می کند. این موضوع باعث کاهش رتبه سایت می شود.

197. لینک هایی از آی پی آدرس کلاس C یکسان

به دست آوردن تعداد زیادی از لینک های غیر طبیعی در آی پی آدرس یکسان، ممکن است نشانه ای از لینک بیلدینگ شبکه ای باشد.

198. انکر تکست سَمی

داشتن انکر تکست سمی که به سایت شما اشاره دارد ممکن است نشانه ای از اسپم یا سایت هک شده باشد. در هر دو مورد، امکان آسیب به رتبه سایت وجود دارد.

199. جریمه دستی

گوگل راهنمای جریمه دستی خود رامنتشر کرده است.

200. فروش لینک

فروش لینک نیز می تواند بر روی پیج رنک نوار ابزار تاثیر بگذارد و به دیده شدن شما در موتورهای جستجو آسیب بزند.

201. Sandbox گوگل

سایت های جدید که به طور ناگهانی در معرض لینک های بسیار قرار می گیرند معمولا توسط گوگل به Sandbox منتقل می شوند. در این شرایط دیده شدن سایت در موتورهای جستجو به طور موقتی محدود می شود.

202. رقص گوگل (Google Dance)

این گزینه نیز به طور موقت باعث تغییر در رتبه بندی ها می شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ فرض کنید رقابت در نتایج سایت‌ها به گونه‌ای است که چند سایت در کلمات کلیدی یکسان، رتبه یکسانی می‌گیرند. گوگل چگونه باید آن‌ها را رتبه‌بندی کند؟

در این شرایط گوگل آنقدر این سایت‌ها را بالا و پاین می‌کند (می‌رقصاند) تا از طبق رفتار کاربران رتبه آن‌ها را مشخص کند.

به عبارتی، گوگل یک سایت را بطور موقت بالا می‌آورد تا کاربران آن را ببینند. در این مدت واکنش کاربران (از جمله کلیک، اسکرول، زمان سپری شده در صفحه، نرخ پرش و...)به دقت زیر نظر ربات‌های گوگل قرار می‌گیرد و اگر این محتوا یا سایت توانست کاربران را راضی کند، رتبه بهتری می‌گیرد. وگرنه، به سر جای اول خود یا حتی پایین‌تر سقوط می‌کند.

برای اینکه دقیق‌تر داستان رقص گوگل را بدانید به مقاله گوگل دنس مراجعه کنید.

بر اساس گوگل پتنت؛ این روش برای تعیین سایت هایی که قصد بازی با الگوریتم ها را دارند بسیار مفید است.

203. ابزار رد (Disavow Tool)

استفاده از این ابزار نیز ممکن است جریمه الگوریتمی یا دستی برای سایت های قربانی سئوی منفی را از بین ببرد.

204. درخواست تجدید نظر

درخواست تجدید نظر موفق می تواند جریمه را از بین ببرد.

205. طرح لینک موقت

گوگل لینک های ساخته شده توسط افراد را به سرعت شناسایی می کند. این لینک ها با طرح لینک موقت شناخته شده اند. با دیدن این 200 فاکتور متوجه می‌شویم که لینک‌ها و کلمات کلیدی برای گوگل اهمیت زیادی دارند؛ ولی همین‌ها ممکن است دردسرساز هم باشند؛ پس پیشنهاد می‌کنم برای یادگیری استفاده اصولی سری به آموزش لینک بیلدینگ و تحقیق کلمات کلیدی نوین بزنید.

این بود فهرست 200 تایی عوامل مهم و تاثیر گذار بر رتبه بندی وب سایت. امیدواریم که با مطالعۀ این سایت بتوانید سئو و رتبه سایت خود را تغییر دهید. نظر شما در رابطه با این پُست چیست؟ آیا همۀ موارد در این فهرست موجود است؟ آیا ما موردی را از قلم انداخته ایم؟ خوشحال می شویم که نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.