شما در حال حاضر تمامی مسائلی که مرتبط با محتواست را درک می کنید و یک استراتژی محتوا محکم و استوار درباره آن دارید. برای اینکه در حوزه بازاریابی محتوا به موفقیت دست پیدا کنید، تنها چند نکته دیگر را باید رعایت کنید.

در فصل قبلی این آموزش، درباره قیف بازاریابی محتوا و چگونگی جذب مشتری از طریق تولید محتوا صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد تشکیل یک تیم مناسب جهت تولید محتوا فوق العاده صحبت کنیم تا شما مطمئن شوید برای طی کردن مسیر پیشرفت، چارچوب درستی از ابزارها را در اختیار دارید.

یافتن افراد مناسب برای تیم تولید محتوا

یافتن افراد مناسب برای تشکیل تیم تولید محتوا

موفقیت اجرا و به کارگیری استراتژی محتوا بسیار مهم است، اما اغلب اوقات گروهی که این محتوا را تولید کرده اند نادیده گرفته می شوند: تیم تولید محتوا. این افراد مسئول ایده های موفقیت آمیز و اجرای نیازهای محتوایی شما خواهند بود. در برخی از موارد، ممکن است بخواهید این افراد را مسئول توسعه و تبلیغ محتوای خود قرار دهید.

روش های بسیار زیادی برای سازمان بندی تیم محتوا وجود دارد. بهتر است در ابتدا این تیم را به گونه ای تشکیل دهید که با نیازهای شما سازگار باشد. حتی اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید که تنها خودتان آن را اداره می کنید، باز هم این موضوع صدق می کند. در این حالت شما باز هم می توانید یک استراتژی بازاریابی محتوا را ایجاد کرده و سپس اجرا نمایید. این کار تنها به زمان زیاد نیاز دارد و باید مقیاس آن تغییر کند. بیشتر افراد عادت دارند با منابع اندک به اهداف خود دست یابند.

به چه افرادی نیاز دارید؟

قبل از اینکه بخواهید ساختار تیم خود را تعیین کنید بهتر است افراد احتمالی را که به آنها نیاز دارید، شناسایی کنید.

استراتژیست محتوا کیست؟

استراتژیست محتوا

یک نفر باید محتوای شما را بنویسد. یک استراتژیست محتوای خوب، تلاش های فعلی بازاریابی محتوای شما را به دقت بررسی می کند و آن را با چیزی که شما دوست دارید به آن دست پیدا کنید، مقایسه می کند. این فرد می تواند استراتژی مناسبی برای پر کردن خلاءهای موجود ایجاد کند.

بسته به مقیاس عملیات بازاریابی، یک استراتژیست محتوا ممکن است تمامی پژوهش های قبل از تولید، همچون ایجاد پرسوناها (شخصیت ها) و نیز وظایف استراتژی سرمقاله، مانند نوشتن راهنمای برند را انجام دهد. شما می توانید از مشاوره های این افراد کمک بگیرید یا آنها را در کنار خود داشته باشید تا بتوانید استراتژی موجود را در حین رشد محتوا، ارزیابی کنید.

نویسنده محتوا - تولیدکننده محتوا کیست؟

نویسنده

همانطور که می دانید نویسندگان افراد خلاقی هستند که در تیم محتوا قرار می گیرند. این افراد کسانی هستند که شما می توانید به آنها تکیه کنید و از ایده های خلاقانه و جادوی داستان سُرایی آنها در فرآیند تولید محتوا استفاده نمایید.

به خاطر داشته باشید زمانی که صحبت از نویسندگی به میان می آید، شما دقیقاً همان چیزی را دریافت می کنید که بابتش هزینه کرده اید. البته این موضوع بدین معنی نیست که برای داشتن یک محتوای عالی باید هزینه زیادی پرداخت کنید بلکه به این معنی است که ممکن است بخواهید به دنبال افرادی باشید که با موضوع شما آشنایی کافی دارند و می توانند نویسنده خوبی در حوزه کاری شما باشند.

برای اینکه یک نویسنده خوب در تیم خود داشته باشید نیازی نیست به دنبال نیروی کار جدید باشید. شما می توانید از مهارت های نویسندگی کارمندان موجود در شرکت به نفع خود استفاده کنید. این کار جلوی صرف هزینه های اضافی را نیز می گیرد و تنها به زمان بستگی دارد. هر چه فرد بتواند زمان بیشتری برای نوشتن یک مطلب صرف کند، مطمئناً می تواند محتوای بهتر و شیواتری را منتشر کند.

برخی از نویسندگان، مهارت هایی برای تبدیل محتوا به HTML دارند و می توانند آن را برای سئو موجود بهینه سازی کنند. برخی از این افراد نیز شما را با کلمات خود شگفت زده خواهند کرد. زمانی که در حال استخدام نویسنده برای تیم تولید محتوای خود هستید، این موضوع را مد نظر داشته باشید که به یک فرد عمومی نیاز دارید یا متخصص.

ویراستار محتوا کیست؟

ویراستار

حتی بهترین نویسندگان هم نباید کارهای خود را ویراستاری کنند. بنابراین اگر می توانید از یک ویراستار برای بهبود محتوای خود استفاده کنید. ویراستاران را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد: ویراستاران توسعه دهنده که می توانند بخشی از محتوای در حال تولید را به دست بگیرند و آن را بهتر کنند و فرم طبیعی تری به آن بدهند، و ویراستاران متن که از چشمان تیز بین خود برای یافتن غلط های املایی و غلط های دستوری استفاده می کنند.

برخی از ویراستاران می توانند هر دو کار را با هم انجام دهند. اگر مجبور بودید از میان این دو ویراستار یکی را انتخاب کنید، به دنبال ویراستار متن باشید زیرا نویسندگان شما می توانند با مهارت های خود کار ویراستار توسعه ای را به خوبی انجام دهند.  اگر از نگاه یک روزنامه نگار به این موضوع نگاه کنید متوجه خواهید شد که نوع سومی از ویراستاران نیز وجود دارد. این نوع ویراستار فردی است که نویسندگان و محتوای آنان را احاطه می کند. برای وضوح بیشتر، این نوع از ویراستاران را با عنوان هماهنگ کننده بیان خواهیم کرد.

هماهنگ کننده محتوا یا کوردینتور محتوا کیست؟

هماهنگ کننده

یک هماهنگ کننده خوب، فردی است که محتوای شما را از همه لحاظ تراز می کند. هماهنگ کننده، فردی است که تمامی جزییات موجود؛ از بررسی سوابق و مدیریت افرادی غیر استخدامی تا بررسی تگ های Alt تصاویر را زیر نظر می گیرد تا مطمئن شود همه چیز به درستی پیش می رود. پیدا کردن هماهنگ کنندۀ ایده آل بسیار دشوار است اما زمانی که بتوانید فردی منظم و خلاق را پیدا کنید می توانید برای بهبود روابط و کیفیت کار خود از او استفاده کنید. این فرد می تواند تمامی بخش های موجود را پیگیری کند.

زمانی که تیم تولید محتوا رشد می کند چه تغییراتی خواهد کرد؟

برخی شرکت ها منبع مالی مورد نظر برای اضافه کردن تعداد زیادی نویسنده را در اختیار دارند. بنابراین بسیاری از این شرکت ها تا زمانی که به اهداف خود در بازاریابی محتوا و تعداد بازدید کنندگانی که انتظار دارند، برسند، اقدام به استخدام نویسنده جدید می کنند.

همه افراد در این زمینه خوش شانس نخواهند بود. شرکت های بسیاری پس مدتی در می یابند که باید با استخدام Freelancer ها کار خود را توسعه دهند و محتوای خود را از خارج از مجموعه شان تامین کنند. رشد شما به طور کلی به شرایطی که دارید بستگی خواهد داشت، اما به احتمال زیاد کار خود را با اضافه کردن نویسندگان و سپس یک یا چند ویراستار را آغاز می کنید. بعد از اینکه تیم مورد نظر خود را تشکیل دادید، ممکن است زمان استخدام یک هماهنگ کننده برای نگهداری و حفاظت از تمامی موارد موجود فرا رسیده باشد.

برون سپاری تولید محتوا و سخنی دربارۀ کیفیت

استخدام فریلنسر به خصوص زمانی که مطمئن نیستید رشد خوبی را تجربه خواهید کرد یا به دنبال روندی طولانی مدت برای رشد خود هستید، یک عمل کاملاً منطقی است، اما تبدیل شدن به یک کارخانه تولید محتوا منطقی نیست. استخدام فردی که در داخل شرکت قرار ندارد ممکن است ایده بسیار خوبی باشد. فقط به خاطر داشته باشید که نویسندگی و ویراستاری جزو مهارت هایی است که باید در طول زمان توسعه یابد. اختصاص زمان کافی برای استخدام متخصص در بخش نویسندگی، همانند استخدام یک لوله کش ماهر و خبره برای انجام تعمیرات بزرگ در ساختمان ارزشمند است.

یک نویسنده یا ویراستار خوب می تواند هر کاری که در مورد لحن، تُن یا شیوه نگارشی کلمات نیاز هست را انجام دهد. اصلاً نیازی نیست بدانید این کارها چگونه انجام می شود. محتوای با کیفیت این موضوع را به خوبی نشان می دهد. اساساً باید به خودتان اعتماد کنید. اگر نمونه کارهای یک نویسنده شما را راضی نمی کند، حتماً خوانندگان و مخاطبان شما را نیز راضی نخواهد کرد. پس در مورد این موضوع به دقت فکر کنید.

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا

یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) می تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشد. اگرچه می توان حد وسطی برای این نوع سیستم ها نیز پیدا کرد. اول از هر کاری باید بدانید که سیستم مدیریت محتوا چیست. به جز در مواردی که برای خود سیستم مدیریتی جداگانه دارید، CMS می تواند به عنوان رابطی برای انتشار، ویرایش و ترویج محتوای شما عمل کند. شاید رایج ترین و البته محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا، وردپرس باشد. سایر موارد شامل دروپال، جوملا و مجنتو هستند. برخی از سایت ها اصلاً از CMS استفاده نمی کنند.

زمانی که تصمیم داشتیم محتوای خود را به سیستم مدیریت محتوای جدید انتقال دهیم سوالات زیر را از خود پرسیدیم:

 • سهام داران ما چه کسانی هستند؟ چه دپارتمان ها و بخش هایی باید در فرآیند انتخاب سیستم مدیریت محتوا، لحاظ شوند؟
 • سایت ما چگونه می تواند از طریق این CMS مدیریت شود؟
 • دوست داریم این سیستم مدیریتی چه کارهایی برای ما انجام دهد؟ (این قسمت می تواند از ارائه سطوح دسترسی مختلف به کارکنان یک وب سایت تا اتصال سیستم مدیریت محتوا به یک نرم افزار خاص را شامل شود).
 • چه چیز هایی در این لیست اجباری، اختیاری و دلخواه است؟ این کار به شما کمک می کند لیست گزینه های موجود را اولویت بندی کرده و آن را کمتر کنید.
 • آیا می خواهیم یک سیستم اختصاصی داشته باشیم یا در چارچوب موجود کار کنیم؟
 • این سیستم چند وقت یکبار به آپدیت (به روزرسانی) نیاز خواهد داشت؟ این به روزرسانی را چگونه می توان مدیریت کرد؟ آیا هزینه به روزرسانی نیز باید مد نظر قرار گیرد؟
 • این سیستم مدیریت محتوا چگونه سئو را مدیریت می کند؟ آیا آدرس سایت در آن، با سئو سازگار است؟ ایا می توان به موارد سئو همچون تگ عنوان یا توضیحات متا دست پیدا کرد؟ آیا نیازی به توسعه این موارد هست؟
 • چه نوع رسانه هایی در آن پشتیبانی می شود؟ اگر بخواهیم پادکست هایی را منتشر کنیم، نیازمند تغییر هستیم؟
 • چه آموزش هایی برای کاربرد سیستم جدید نیاز خواهد بود؟ این موضوع برای تغییر کامل یا تدریجی بسیار مهم است.
 • چه پشتیبانی هایی برای مشتری نیاز خواهد بود؟
 • چه قالب هایی برای آن موجود است؟
 • انتقال بین راه حل های CMS شبیه چه چیزی است؟

البته یک پاسخ واحد برای این سوالات وجود ندارد اما زمانی که به این سوال ها پاسخ دادید، می توانید بهترین راه حل را برای تیم و شرکت خود پیدا کنید.

ایجاد یک چارچوب مناسب برای آنالیز محتوا

ایجاد چارچوب برای تحلیل و بررسی داده ها

خب، قبل از اینکه وارد تولید محتوا شوید یک کار دیگر نیز باید انجام دهید. مطمئن شوید که چارچوب مناسبی برای تجزیه و تحلیل داده ها دارید. برای تجزیه و تحلیل موفقیت های خود، باید ابزارهای مناسب تجزیه و تحلیل را در اختیار داشته باشید. این سیستم شامل تنظیم و راه اندازی گوگل آنالیز (یا سایر پلتفرم های تجزیه و تحلیل آمارهای وب سایت) برای سایت است تا بتوانید پایه و نیز رشد آن را به درستی پیگیری کنید.

تصمیم بگیرید که دوست دارید چگونه به نظر برسید، سپس بر اساس آن، موفقیت و معیارهای رسیدن به هدفتان را تعیین نمایید. در این مرحله باید بدانید که چه چیزهایی قرار است اندازه گیری شود. این کار ما را به اهداف تعیین شده می رساند.

به عنوان مثال، برای هدفی با عنوان”ایجاد و انتشار راهنمای جامع در مورد پارچه لباس عروس” ممکن است بخواهید از اندازه گیری دوتایی استفاده کنید. به هنگام ارزیابی محتوای جدید بهتر است سایر موارد را نیز اندازه گیری کنید. ترکیبی از ترافیک، زمان صرف شده در سایت، بانس ریت، اشتراک ها و نرخ تبدیل می تواند اطلاعات جامع تری در اختیار شما قرار دهد.

ایجاد چارچوب برای بررسی و تحلیل آمارهای سایت

به خاطر داشته باشید که اعداد به صورت ترکیبی اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. قبل از استناد، باید آنها را به خوبی درک کرده باشید. مثلاً فرض کنید افزایش قابل توجهی در ترافیک سایت وجود دارد اما بانس ریت هنوز پیشرفت خوبی نداشته است. این موضوع می تواند به این معنی باشد که بازدید کنندگان جدید سایت شما در مورد تیترها و عناوین احساس خوبی ندارند، از محتوای شما متنفرند یا محتوایی را مطالعه کرده اند که Call to action مناسبی ندارد. صرف زمان برای ایجاد ترکیبی از موارد دلخواه بازدید کننده، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.

قبل از نتیجه گیری، به تمامی موارد موجود به دقت نگاه کنید. در این مورد، هزاران اشتراک در شبکه های اجتماعی ممکن است نشان دهنده محتوای خوب باشد اما کاربر نمی داند در مرحله بعدی باید چه کاری انجام دهد. شما می توانید لینک هایی را در داخل مقاله قرار دهید و بازدید کننده را به مسیر دلخواه خود هدایت نمایید. تجزیه و تحلیل، بخش جالب و جذاب بازاریابی محتوا است زیرا فرصتی را برای یادگیری در مورد مشتریان و نحوه تعامل با ایشان را فراهم می کند و این موضوع بسیار شگفت انگیز است.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا موارد بالا برای تشکیل یک تیم تولید محتوا کافی است؟ یا اینکه موارد بیشتری باید در این باره لحاظ شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذاریم تا بتوانیم با همکاری شما عزیزان مطالب خود را تکمیل کنیم.
همچنین اگر سوالی درباره آموزش سئو، آموزش بازاریابی محتوا و … دارید می توانید آن ها را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان نوین شما را در این زمینه یاری کنند.