دیروز که در خیابان مشغول قدم زدن بودم، چشمم به یک کاغذ تبلیغ افتاد. تبلیغی عجیب که به صورت چاپی روی جعبه برق سر چهارراه چسبانده شده بود و رویش نوشته بود: طراحی سایت-صفحه اول گوگل.

کار به نوع تبلیغ و متنش ندارم. از اینکه چگونه سایتی طراحی می‌کند که همان اول، در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد هم می‌گذرم. داشتم فکر می‌کردم که چه کسی ممکن است ناگهان سر چهار راه یادش بیاید که یک سایت لازم دارد که اتفاقا در صفحه اول گوگل هم باشد. بعد با خودش بگوید: چه خوب که من این تبلیغ را اینجا دیدم.

اصلاً بر فرض مخاطبانش را هم پیدا کند. فکر کنید در آن شلوغی چهارراه و ترافیک زنگ بزند و بگوید من یکی از این سایت‌ها می‌خواهم، بی زحمت یک خوبش را برایم طراحی کن.

البته که هر حضوری بهتر از حضور نداشتن در عرصه رقابت است، ولی شاید با این روش، خیلی از مشتری‌ها شما را نبینند. بنابراین باید مخاطب خود را هم در نظر بگیرید و هدفمند تبلیغات کنید.

با دیدن این تبلیغ یاد یک جمله راجع به تبلیغات افتادم. سال‌ها پیش، از یکی از مدیران خودروسازی دنیا پرسیده بودند، چرا برای ماشین‌های جدیدتان تبلیغات تلویزیونی ندارید؟ گفته بود: کسانی که توانایی خرید خودروی ما را دارند، اینقدر سرشان شلوغ است که وقت تلویزیون نگاه کردن ندارند.

ولی امروز، تبلیغات شما را حیرت‌زده می‌کند؛ وقتی که می‌بینید، چگونه پیام شما را مستقیم به دست کسی می‌رساند که نیاز دارد. همین‌قدر هوشمند و جذاب.

در این مقاله قرار است با برگی از دفتر تبلیغات آشنا شویم و موارد زیر را یاد بگیریم:

 • تبلیغات
 • تبلیغات اینترنتی
 • تقسیم بندی تبلیغات از نظر نوع، رسانه، پرداخت و هدفگیری مخاطب
 • انواع شبکه‌های تبلیغاتی

تبلیغات چیستتبلیغات چیست؟

اجازه بدهید از معنی خود کلمه تبلیغ شروع کنیم؛ تبلیغ یعنی رساندن پیام، اطلاع‌رسانی کردن.

تبلیغات در اصطلاح یعنی پیامی که به مخاطب می‌رسانید تا توجهش را به ایده، محصول، خدمت یا شرکتتان جلب کنید. این پیام در واقع یک فراخوان یا call to action عمومی است که قرار است در چند دقیقه (یا حتی چند ثانیه) ما را مجاب کند که با این محصول تجربه بهتری خواهیم داشت.

 قدرت تبلیغات در دنیای امروز

دنیای تبلیغات دنیای عجیبی است. دنیایی پر از پیام‌ها، فکرها و احساس‌ها. ما به هر جایی که می‌رویم و هر جایی که نگاه می‌کنیم، با پیام‎ها درگیر هستیم. تبلیغات کاری کرده‌است که ما دیگر لازم نیست به خودمان فکر کنیم که چند وقت بعد، چه چیزی برای ما جذاب خواهد بود. ما باید روی یک نیمکت راحت بنشینیم و شما با تبلیغات خود به ما بگویید که چگونه زندگی کنیم، دنبال چه چیزی باشیم، چه چیزی بخوریم، خانه ما چه شکلی باشد، چگونه با مردم ارتباط برقرار کنیم یا هر جنبه‌ای از زندگی که برای ما مهم است. این است قدرت تبلیغات.

قبول ندارید؟ حتماً می‌گویید نه من همه این کار‌ها را خودم کرده‌ام؛ اما من می‌گویم از مقاومت کردن دست بردارید، چون دقیقاً چیزی است که اتفاق افتاده است. می‌توانم با یک مثال برایتان ثابت کنم.

چند سال پیش که فروشگاه‌های اینترنتی نبودند و شما به دنبال یک هدیه زیبا برای دوست خود می‌گشتید، چه می‌کردید؟ مغازه به مغازه می‌گشتید تا یک هدیه زیبا پیدا کنید و هیچ اعتراضی هم نداشتید. تا اینکه یک عده آمدند و گفتند: ما فروشگاه اینترنتی داریم، بیا، ببین، مقایسه کن، خسته هم نشو! یک روش جدید خرید معرفی کردند و سبک خرید شما تغییر کرد. شما هیچ‌وقت به این فکر نکرده بودید که فروشگاه اینترنتی قرار است کار شما را راحت کند، همین‌طور که الآن نمی‌دانید که تبلیغات قرار است در آینده شما را به کدام سمت ببرد.

بگذارید یک مثال دیگر هم بزنم که شک و شبهه‌ای باقی نماند. قطعاً برایتان اتفاق افتاده که مثلاً دنبال یک کفش کتانی ساقدار باشید ولی از خرید که برگشته‌اید، یک کفش راحتی پیاده‌روی خریده باشید. چرا؟ معلوم است دیگر. چون فروشنده شما را متقاعد کرد که این کفش برای شما مناسب‌تر و راحت‌تر است و در هوای گرم کارایی بیشتری دارد.

با این مثال‌ها قانع شدید؟ بهتر است قانع شوید چون این تازه گوشه‌ای از دنیای تبلیغات بود. از این به بعد قرار است از این هم شگفت‌زده‌تر شوید.

نادیده گرفتن تبلیغات

تاثیرگذارترین تبلیغ چگونه شکل می‌گیرد؟

مشتریان همیشه به‌وسیله تبلیغات مختلف بمباران می‌شوند. شک نکنید که غیرممکن است، همه افراد به هر تبلیغی که جلوی رویشان باشد، توجه کنند. این‌قدر آگهی‌های تبلیغاتی زیاد شده‌است که مردم در بستن و توجه نکردن تبلیغاتی که به آن‌ها مربوط نیست، حرفه‌ای شده‌اند.

آموزش بهینه سازی متن برای تبلیغات کلیکی گوگلحتما بخوانید: آموزش بهینه سازی متن برای تبلیغات کلیکی گوگل

به شرایط زیر خوب فکر کنید:

فرض کنید که در جاده در حال رانندگی هستید. در راه کلی بیلبورد تبلیغاتی هست که اصلاً به آن‌ها توجه نمی‌کنید؛ اما در همان شرایط اگر گرسنه باشید، رفتارتان کاملاً تغییر می‌کند. وقتی گرسنه‌اید، شروع می‌کنید به دنبال کردن بیلبوردهای تبلیغاتی اطراف جاده، تا ببینید که کجا یک رستوران خوب می‌توانید پیدا کنید. شما دیگر حواستان به بیلبوردهای تبلیغاتی هست چون به آن نیاز دارید و در بین آن‌ها به دنبال چیزی می‌گردید که مشکلتان را حل کند.

بهترین آگهی تبلیغات زمانی ارائه می‌شود که مشکلی وجود دارد و شرکت شما می‌تواند آن را حل کند چون در زمان نیاز، احتمال خرید مشتری خیلی بالاست.

خب این شد یک تبلیغ خوب که در بهترین زمان و مکان ارائه می‌شود؛ اما یادتان هست که در بخش قبل گفتیم که تبلیغات گاهی بدون اینکه خودمان متوجه شویم، برای ما تعیین و تکلیف هم می‌کنند. این یعنی چه؟ یعنی خودش می‌گوید، تو امروز این مشکل و این نیاز را داری و خودش هم راه‌حل را ارائه می‌دهد. این‌ داستان را به وفور در تبلیغات تلویزیونی و ویدئویی دیده‌اید؛ به‌خصوص وقتی می‌خواهند محصول جدیدی ارائه دهند.

مثلاً، در آگهی تبلیغاتی خود می‌گویند: امروز به دلیل خانه‌های آپارتمانی و کمبود نور آفتاب، 80 درصد مردم کمبود ویتامین D دارند و به احتمال زیاد در آینده به پوکی استخوان دچار می‌شوند. ما این ویتامین را به محصولاتمان اضافه کردیم (ایجاد نیاز و راه‌حل).

شما نه به این موضوع فکر کرده بودید و نه به دنبال چنین محصولی بوده‌اید اما حالا شد یکی از دغدغه‌های شما. پس نکته دوم تبلیغات هم مشخص شد.

یک تبلیغ خوب به ما می‌گوید چه چیزی نیاز داریم، قبل از اینکه ما به آن فکر کنیم. یک زندگی ایده‌آل‌تر، بدن ایده‌آل، سلامتی بیشتر و راحتی بیشتر و خیلی چیزهای دیگر.

همین‌جا صبر کنید. دقت کردید که مدام از نیاز مشتری حرف می‌زنیم؟ نکته‌ها یکی‌یکی خودشان را نشان می‌دهند.

برای اینکه بهترین تبلیغ را داشته باشید، باید ببینید مشتریان شما چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند، سبک زندگی آن‌ها چگونه است و با چه چیزهایی مرتبط هستند.

این‌ها را که بدانید، آن‌وقت می‌توانید، تجربه‌های بهتری به آن‌ها پیشنهاد بدهید. کار سختی به نظر می‌رسد، نه؟ اینکه بدانید که من کی هستم، کجا هستم؟ چه چیزی دوست دارم و دنبال چه چیزی می‌گردم؟ باز هم شگفت‌زده شوید چون تبلیغات دیجیتال به‌راحتی هر چه تمام‌تر این را هم برایتان انجام ‌می‌دهد. پس بیاید نگاهی کلی به تفاوت تبلیغات آفلاین و آنلاین داشته باشیم و بعد برویم وارد دنیای تبلیغات اینترنتی شویم.

تبلیغات هدفمند

رقابت تبلیغات آفلاین و آنلاین

خیلی‌ها این سؤال در ذهنشان است که تبلیغات اینترنتی بهتر است یا آفلاین‌ها؟ خب این به‌شدت، به کسب‌وکار و مشتری شما مربوط است. اگر کسب‌وکار شما سایت و شبکه اجتماعی ندارد و مشتری‌ها قرار است فقط به محلی برای خرید مراجعه کنند، تبلیغات محیطی و بیلبوردی بیشتر جواب می‌دهد. مثلاً تبلیغ نمایشگاه‌های بین‌المللی چون مربوط به همه افراد است، در سطح شهر بیشتر دیده می‌شود. اگر تبلیغات شما مخاطب عام دارد، تبلیغات تلویزیونی می‎تواند گزینه خوبی باشد.

برای باقی کسب‌وکارها هر دو روش در جای خودش کاربرد دارد؛ اما...اما...اما هم ما و هم شما به‌خوبی می‌دانیم که این روزها همه‌چیز به سمت فضای مجازی رفته است! برای اثبات این ادعا، فقط کافی است وقتی توی مترو یا خیابان هستید به مردم نگاه کنید، هیچ‌کس حواسش به تبلیغات روی در و دیوار نیست چون این روزها، گوشی‌ها و تبلت‌ها هستند که حکمرانی می‌کنند یا بهتر است بگویم فضای مجازی است که ما را راه می‌برد. حتی همان راننده‌ای که در جاده گرسنه شده بود، هم از طریق اینترنت مسیریابی می‌کند، هم از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، نزدیک‌ترین رستوران را پیدا می‌کند.

قصد ندارم بگویم تبلیغات آفلاین خوب نیست، ولی با یک نگاه کلی می‌شود فهمید که تبلیغات اینترنی خیلی جلوتر از قدیمی‌ترها حرکت می‌کند؛ چون هم مخاطب بیشتر درگیر می‌شود، هم قابل اندازه‌گیری است و هم رسانه بزرگ‌تری است.

تبلیغات آفلاین را که همه می‌شناسید و نیازی به معرفی ندارند. از اینجا به بعد در مورد انواع تبلیغات اینترنتی صحبت می‌کنیم که هرکدام چه هستند و چه می‌کنند.

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات آنلاین به‌ظاهر خیلی پیچیده است، چون رؤیای جذب مشتری را به‌آرامی به واقعیت تبدیل می‌کند بدون اینکه شما را درگیر بازاریابی‎های وقت‌گیر کند.

بر همین اساس، بزرگ‌ترین مزیت تبلیغات دیجیتال این است که شما بجای اینکه وقت و هزینه خود را بگذارید و دنبال مشتری بگردید، کاری می‌کنید که شرکت و محصول شما جلوی چشم مخاطب قرار بگیرد و مشتری خودش به محصول شما جذب شود.

لینک‌ها 4 نوع شدند: Sponsored, Nofollow, Follow و UGCحتما بخوانید: لینک‌ها 4 نوع شدند: Sponsored, Nofollow, Follow و UGC

جذابیت دیگر انواع تبلیغات آنلاین این است که می‌توانید به دقت داده‌ها و نتایج آن را اندازه گیری کنید و بر این اساس خیلی دقیق و حساب شده پیش بروید. وقتی این شرایط را داشته باشید، مطمئنید که تصمیمی که گرفته‌اید، تصمیم سودآوری است.

تقسیم بندی تبلیغات اینترنتی

در این بخش برای اینکه با شیوه کار تبلیغات اینترنتی آشنا شویم موارد زیر را با هم مرور می‌کنیم:

 • رسانه‌های تبلیغات اینترنتی کدامند؟
 • انواع روش‌های تبلیغات اینترنتی چیست؟
 • نوع پرداخت در تبلیغات اینترنتی چگونه است؟
 • و در نهایت شیوه هدف‌گیری مشتری‌ها بر چه اساسی است.

انواع رسانه‌ها در تبلیغات اینترنتی

در دنیای دیجیتال، دو رسانه برای تبلیغ دارید. یکی تبلیغ از طریق موبایل و اپلیکشن‌های آن است و یکی از طریق وب‌سایت‌ها. استفاده از این دو رسانه بستگی به مشتریان هدف و نوع محصول یا خدمت شما دارد.

انواع روش‌های تبلیغات اینترنتی

انواع مختلفی از تبلیغات اینترنتی وجود دارد که در کانال‌ها و رسانه‌های گوناگون اجرا می‌شوند. هرکس با توجه به کسب‌و کاری که دارد و هدفی که از آن تبلیغ دنبال می‌کند، باید یک روش مناسب انتخاب کند. در ادامه 7 روش تبلیغات در اینترنت را با هم می‌خوانیم.

قبل از بررسی انواع روش‌های تبلیغاتی، از شما می‌خواهیم که ویدیو زیر را حتماً تماشا کنید. اگرهم به زمینه تبلیغات آنلاین علاقمند هستید حتماً به صفحه دوره آموزش «بازاریابی و فروش آنلاین» سری بزنید و سرفصل‌های این دوره را مطالعه کنید.

خب اگر موفق باشید، روش‌های تبلیغاتی را باهم بررسی کنیم:

تبلیغات ایمیلی

email marketingدر ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات ایمیلی، شما از طریق ایمیل، محصول خود را تبلیغ می‌کنید یا مطالب مختلف را با کاربرانتان به اشتراک می‌گذارید. این کار از دو روش انجام می‌شود. روش اول اینکه شما یک بانک ایمیل دارید و پیام خود را از طریق این بانک به افراد ارسال می‌کنید. یا اینکه به کاربران خودتان که در خبرنامه شما عضو هستند، ایمیل می‌زنید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات شبکه‌های اجتماعیاین یک مورد را دیگر خیلی خوب می‌شناسید. اول با شبکه پر طرفدار اینستاگرام شروع می‌کنیم. اولین راه این است که شما یک پیج برای شرکت یا فروشگاه یا کسب‌وکار خود داشته باشید و تبلیغات خود را در آن پیج قرار دهید.

دومین راه، اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی توسط افراد تأثیرگذار است که جدیداً در شبکه‌های اجتماعی به‌شدت رواج پیدا کرده‌‌است. در این روش به کمک افراد محبوب مثل هنرمندان، ورزشکاران، چهره‌های مشهور و... که مردم آن‌ها را دوست دارند و دنبال می‌کنند، پیام تبلیغاتی خود را به مردم می‌رسانید.

رپورتاژ خبری

رپورتاژ خبریرپورتاژ خبری نوعی تبلیغات غیرمستقیم به کمک یک گزارش یا مقاله آموزشی است. در این گزارش با لحنی بی‌طرفانه درباره مزایای یک محصول یا یک کسب‌وکار صحبت می‌کنید که مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن آن نشود و از این طریق اعتمادش را جلب می‌کنید. این گزارش باید در سایت‌های مرتبط و پربازدید منتشر شود تا بیشترین مخاطب را به کسب‌وکار شما جذب کند. با انتشار یک رپورتاژ خبری خوب در سایت‌های معتبر، نه تنها آگاهی کاربران نسبت به کسب و کار شما بیشتر می‌شود، بلکه بک لینک‌هایی دریافت می‌کنید که در افزایش رتبه گوگل (و بهبود سئو) شما تاثیر چشم‌گیری خواهند داشت.

انتشار رپورتاژ شما در 1500+ رسانه معتبر

در پابلیکا می‌توانید رپورتاژهای خودتان را در سریع‌ترین زمان ممکن و بهترین و معتبرترین رسانه‌ها منتشر کنید. پابلیکا از مرحله تهیه و تدوین رپورتاژ تا انتشار آن در رسانه مناسب همراه شما است.

تبلیغات همسان

تبلیغات همسانتبلیغ همسان، نوعی از تبلیغ بنری است که شبیه محتوا و یا مطالب میزبان است. سایت میزبان تبلیغ شما را در کنار دیگر مطالب سایتش و یکپارچه با قالب خود قرار می‌دهد؛ این باعث می‌شود که کاربر اعتماد بیشتری به آن مطلب داشته باشد و آن را نادیده نگیرد. کاربر با کلیک بر روی این تبلیغ، مستقیم به صفحه اصلی سایت شما یا هرجایی که شما لینک داده باشید، هدایت می‌شود.

تبلیغات اپلیکیشن

تدر این روش، شما از یک اپلیکیشن خاص می‌خواهید که در برنامه خود، تبلیغات شما را نمایش دهد. حالا بسته به اینکه تبلیغات شما چه چیزی باشد، هزینه آن بر اساس کلیک یا بر اساس هر نصب محاسبه می‌شود. مثلاً اگر محصول شما هم یک اپلیکیشن باشد، می‌توانید به ازای هر نصب مبلغی را به تبلیغ‌کننده پرداخت کنید.

تبلیغات اسپانسری

تبلیغات اسپانسریتبلیغات اسپانسری یعنی یک شرکت می‌خواهد، در ازای پرداخت هزینه‌های یک برنامه، نام شرکتش را تبلیغ کنند. این روش هم در تبلیغات اینترنتی دیده می‌شود هم در برگزاری رویداد و برنامه‌های تلویزیونی؛ اما من در دسته‌بندی اینترنتی قرارش دادم، به خاطر اینکه در حال حاضر بیشتر ویدئوهای فضای مجازی با این روش ساخته می‌شود ولی به‌هرحال در تلویزیون و رویدادها هم کاربرد زیادی دارد.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنریوقتی وارد سایت‌های پربازدید می‌شوید، حاشیه‌ها و اطراف آن، عکس‌ها و تصاویر تبلیغاتی را می‌بینید که با طراحی‌های جذاب، خودنمایی می‌کند. این‌ها تبلیغات بنری هستند. تبلیغات بنری یعنی اینکه شما برای یک مدت زمان مشخص، بنری از یک سایت را می‌خرید تا تبلیغات خود را در آن‌ قرار دهید.

نوین این سرویس را به شما ارائه می‌دهد تا تبلیغات بنری شما به بهترین شکل انجام شود.

بازاریابی سبز چیست و چگونه در آن موفق شویم؟حتما بخوانید: بازاریابی سبز چیست و چگونه در آن موفق شویم؟

تبلیغات نوتیفیکیشن

تبلیغات نوتیفیکیشناین یکی را هم مطمئنم زیاد با آن برخورد داشته‌اید. فرض کنید، وارد یک سایت یک فروشگاه اینترنتی شده‌اید و چرخی زده‌اید، هنگام خروج، آن بالای صفحه از شما می‌پرسد که می‌خواهید مطالب یا محصولات جدید به شما اطلاع داده شود یا خیر؟ وقتی شما این سؤال را تائید می‌کنید؛ از این به بعد روی سیستم شما نوتیفیکیشن محصولات یا مطالب جدید نشان داده می‌شود بدون اینکه حتی به اینترنت وصل باشید. این هم از تبلیغات نوتیفیکیشن که به Push notification هم شناخته می‌شود.

انواع پرداخت در تبلیغات اینترنتی

ماهیانه: پرداخت در ازای یک ماه تبلیغات انجام می‌شود.

مادام‌العمر: تا وقتی که دو طرف رسانه‌شان پابرجا باشد، تبلیغ انجام می‌شود و برای این کار یک هزینه کلی برای همیشه پرداخت می‌کند.

CPC/PPC) Cost/Pay Per Clicks): این نوع پرداخت به تبلیغات کلیکی شناخته می‌شود؛ یعنی در ازای هر کلیک که روی تبلیغ شما بشود، به سایت میزبان مبلغی پرداخت می‌کنید.

CPA) Cost Per Action) به ازای هر عملی که کاربر با وارد شدن به تبلیغ شما انجام دهد، مبلغی به سایت میزبان پرداخت می‌کنید. مثلاً در ازای هر خرید، 2000 تومان می‌پردازد.

CPI) Cost Per Install) در اینجا پرداخت هزینه در ازای هر نصب است که برای تبلیغات اپلیکیشن‌ها خیلی کاربرد دارد. مثلاً شما تبلیغ اپلیکیشن خود را به یک سایت می‌دهید و می‌گویید در ازای هر نصبی که از طریق سایت شما صورت گرفت، 500 تومان پرداخت می‌کنم.

CPM) Cost Per mille) به ازای هر هزار باری که تبلیغ شما دیده شود، یا هر هزار دفعه‌ای که کلیک بگیرد، مبلغی به سایت تبلیغ‌کننده پرداخت می‌کنید.

ROAI) Return on Advertising Investment): بازگشت سرمایه شما به ازای هزینه‌ای است که برای تبلیغات کرده‌اید. برای محاسبه این شاخص، درآمد حاصل از تبلیغات را تقسیم بر هزینه تبلیغات می‌کنند؛ بنابراین هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، شما تبلیغات بهتری داشته‌اید. خب این پرداخت چگونه انجام می‌شود؟ مثلاً من به گوگل می‌گویم اگر با تبلیغاتی که برای شرکت ما می‌کنی، بازگشت سرمایه دو برابر داشته باشم، من مبلغ مشخصی به تو پرداخت می‌کنم. این بهترین نوع پرداخت است چون معامله در صورت خرید و سود نهایی است.

targetانواع هدف‌گیری در تبلیغات اینترنتی

یادتان نرفته که گفتیم قرار است قبل از تبلیغات مشتری خود را بشناسید و مرتبط با آن‌ها تبلیغات کنید. نگران نباشید در تبلیغات دیجیتال این کار هوشمند و اتوماتیک انجام می‌شود. شما فقط باید بدانید نوع هدف‌گیری مخاطب توسط شبکه‌های تبلیغاتی بر چه اساسی است.

نوع مخاطب (Audience): تبلیغات شما را بر اساس اینکه مخاطب شما کیست، نشان می‌دهد. اینکه مخاطب شما چه شغلی دارد؟ چه علایقی دارد؟ چه چیزهایی را دنبال می‌کند. مخاطبان یک سایت ورزشی قطعاً علاقه‌مندان به ورزش هستند پس تبلیغات ورزشی در آنجا ممکن است بسیار دیده شود.

ویژگی‌های جمعیت شناختی (Demographic): اینکه کاربران چه رده سنی دارند؟ زن هستند یا مرد؟ در نهایت، تبلیغات مرتبط با هر گروه داشته باشید.

موضوع (Topic): تبلیغات بر اساس موضوعاتی که کاربران علاقه دارند، برایشان نمایش داده شود. مثلاً کالاهای ورزشی برای علاقه مندان به ورزش نشان داده شود.

ریمارکتینگ (Remarketing): ریمارکتینگ یک روش هوشمندانه برای هدف‌گیری دوباره بازدیدکنندگان سایتتان است که یک یا چندبار وارد سایت شما شده‌اند ولی در آن لحظه ممکن است درخواست یا خریدی نداشته باشند. این نوع هدف‌گیری، اطلاعات مخاطب را ذخیره می‌کند و در جای دیگری تبلیغ سایت شما برایش نشان داده شود.

مثلاً فرض کنید من وارد سایت دیجی‌کالا شده‌ام، دیجی کالا می‌فهمد که من به سایتش علاقه دارم یا دنبال چیزی می‌گشتم ولی در آن لحظه به هر دلیلی از سایتش بیرون رفتم. چه اتفاقی می‌افتد؟ اطلاعات من در آن سایت ذخیره می‌شود، وقتی در حال وبگردی هستم، تبلیغ دیجی کالا در سایت‌های دیگر برای من نمایش داده می‌شود.

جستجو (Search): تبلیغات بر اساس جستجوها و کلمه‌های کلیدی که یک کاربر سرچ می‌کند، برای او نمایش داده می‌شود. مثلاً من مدتی آموزش‌های وردپرس را دنبال می‌کردم و دنبال محتواهای خوب در این زمینه می‌گشتم، در آن مدت، تبلیغات زیادی در زمینه آموزش وردپرس، افزونه‎هایش و طراحی سایت‌های وردپرس در جستجوهای اول گوگل برای من نمایش داده می‌شد.

شبکه‌های تبلیغاتی در تبلیغات اینترنتی

حالا که با تمام جوانب تبلیغات آشنا شدید، باید تصمیم بگیرید چه نوع تبلیغاتی را با چه نوع پرداختی و چه مخاطب هدفی انجام دهید. گوگل، شبکه‌های اجتماعی و انواع تبلیغات اینترنتی می‌توانند پیغام تبلیغاتی شما را به مشتری هدف برسانند. حتی وقتی که مشتریان دنبال چیزی می‌گردند، آن‌ها را به سمت هدفشان هدایت کنند و به گام بعدی که انتخاب است، بفرستند.

رپورتاژ آگهی چگونه رتبه گوگل سایت شما را متحول می‌کند؟حتما بخوانید: رپورتاژ آگهی چگونه رتبه گوگل سایت شما را متحول می‌کند؟

دقت کنید که هر نوعی از تبلیغات را خودتان نمی‌توانید انجام دهید. اگر هم بشود وقت و هزینه زیادی لازم است تا تبلیغ کارآمدی از آب در بیاید؛ برای همین می‌توانید از شبکه‌های تبلیغاتی کمک بگیرید. پس اجازه دهید ابتدا با قوی‌ترین سرویس تبلیغات یعنی گوگل آشنا شویم و بعد سراغ شبکه‌های تبلیغاتی دیگر برویم.

گوگل

گوگل بزرگ‌ترین شبکه تبلیغاتی جهان است که هدفمندترین تبلیغات را به نام خودش ثبت کرده است. درست شنیدید، بزرگ‌ترین شبکه جهان!!! هم در اطلاعات و هم در تبلیغات! موتور جستجوی گوگل، گوگل پلی، گوگل مپ و همه سایت‌هایی که می‌خواهند از طریق تبلیغات درآمدزایی کنند، همه ابزارهای تبلیغات گوگل هستند. گوگل دو سرویس تبلیغاتی با نام‌های گوگل ادز و گوگل ادسنس دارد که در ادامه می‌خوانیم که این دو سرویس چیست.

1- گوگل ادز (Google Ads)

فرض کنید شما به تازگی یک عکاسی راه اندازی کرده‌اید. همه چیز خوب و حساب شده پیش رفته است و حالا وقت جذب مشتری است. از کجا شروع می‌کنید؟ چگونه تبلیغ می‌کنید؟ مشتری‌های خود را چگونه پیدا می‌کنید؟ از کجا می‌فهمید چه کسی به عکاس نیاز دارد بدون اینکه وقت و هزینه شما هدر رود؟

اگر پاسخ این سوالات را نمی‌دانید، نگران نباشید چون گوگل ادز به شما کمک می‌کند که کسب و کار خود را به صورت هدفمند در رسانه‌‌های گوگل نمایش دهید. یعنی شما می‌توانید به گوگل بگویید که تبلیغ شما را برای کسانی که در این ماه کلمه «عکاس مراسم» را جستجو می‌کنند نمایش دهد. یا اینکه تبلیغتان برای آقایان بالای 20 سال که در شهر شما زندگی می‌کنند و نیاز به عکاس دارند، نمایش داده شود. از این دقیق‌تر هم مگر داریم؟

گوگل برای تبلیغات خود، دو شبکۀ تبلیغاتی بزرگ دارد که بر اساس نیاز کاربر، هر کدام را به کار می‌گیرد و تبلیغات را در آن نمایش می‌دهد.

 • شبکۀ نمایش گوگل (Google Display Network)
 • شبکۀ جستجوی گوگل (Google Search Network)

در ادامه برای اینکه بدانیم گوگل چگونه شبکه‌های خود را برای تبلیغات به کار می‌گیرد، نحوه تبلیغ گوگل را روی این دو شبکه توضیح می‌دهیم.

گوگل ادز

شبکه جستجوی گوگل (Search Network)

وقتی افراد چیزی را در اینترنت جستجو می‌کنند، برندها و شرکت‌ها دوست دارند که در صدر نتایج گوگل باشند تا مخاطب، آن‌ها را برای بازدید و خرید انتخاب کند؛ می‌دانید که نتایج اول گوگل همیشه بیشترین احتمال کلیک را دارند. خب حالا گوگل با شبکه جستجوی خود به شما کمک می‌کند یکی از آن جایگاه‌های بالای نتایج را از آن خود کنید و در ازای آن باید مبلغی را به گوگل پرداخت کنید. در واقع، این شبکه برای تبلیغات شما، میلیون‌ها کاربری را هدف قرار می‌دهد که روزانه کلمات کلیدی شما را در موتور جستجوی گوگل، نقشۀ گوگل و سیستم‌های همکار گوگل جستجو می‌کنند.

بیایید با یک مثال نحوه کار سرچ گوگل را بشناسیم.

فرض کنید شما یک شرکت طراحی سایت هستید. چند وقتی است که تصمیم دارید، تبلیغات آنلاین داشته باشید تا کسانی که برای شرکت و کسب و کار خود به سایت نیاز دارند به شما مراجعه کنند.

شرکت شما دو نوع محصول دارد یکی ساخت فروشگاه و دیگری ساخت سایت و برای هر کدام کلمات کلیدی جداگانه‌ای در نظر گرفته‌اید که متناسب با همان بخش از کسب و کارتان است.

شما می‌توانید با استفاده از گوگل ادز، دو کمپین برای دو محصول خود ایجاد کنید و کلمات کلیدی مرتبط با آن‌ها به کار بگیرید. این کار باعث می‌شود که اگر کسی کلمات کلیدی شما را جستجو کرد، سایت شما در نتایج بالای گوگل برایش نشان داده شود.

در این طرف داستان من به دنبال یک شرکت خوب طراحی سایت می‌گردم. می‌نشینم پشت سیستم و جستجو می‌کنم «طراحی سایت فروشگاه». دو سری از نتایج برای من نشان داده می‌شود. یکسری از نتایج از اواسط صفحه به بعد هستند که به‌طور طبیعی در صفحه اول گوگل قرار گرفته‌اند و با کلمه‌ای که سرچ کردم همخوانی دارند. تجربه نشان داده است که کاربران به این نتایج کمتر توجه می‌کنند، مخصوصاً اگر چیزی که می‌خواهند، در نتایج یک و دوی گوگل پیدا کنند.

دومین دسته Paid Resultها یا نتایج پولی هستند که در لینک‌های اول گوگل قرار می‌گیرند. این دسته همان کسب و کار‌هایی هستند که از تبلیغات جستجوی گوگل استفاده می‌کنند و گوگل آن‌ها را جلوی چشم کاربر می‌گذارد.

خب حالا با این اوصاف، شما فکر می‌کنید تبلیغ شما برای من نمایش داده می‌شود یا نه؟ خب باید بگویم بستگی دارد گوگل را راضی کرده باشید یا نه! شرکت‌های زیادی مثل شما هستند که دوست دارند با همین کلمات کلیدی صدر جدول نتایج باشند و برای این از گوگل ادز استفاده می‌کنند. چیزی شبیه مزایده با کلی متقاضی اتفاق افتاده است که گوگل باید تعیین کند که هر کس در چه جایگاهی از نتایج گوگل باشد.

گوگل برای مشخص کردن رتبه‌ها از دو شاخص استفاده می‌کند. یکی اینکه تبلیغ‌کننده به ازای هر کلیک چقدر پرداخت می‌کند (BID). دوم اینکه، وبسایت شما چقدر کیفیت دارد، چقدر برای کاربر مفید است و کلمات کلیدیتان چقدر با محتوای وبسایتتان مربوط است. دقت کنید که گوگل از دو شاخص استفاده می‌کند، این یعنی قرار نیست هر کس که پول بیشتر داده، رتبه بالاتری بگیرد. تلفیق این دو عامل جایگاه شما در نتایج اول گوگل را تعیین می‌‍کند.شاخص های گوگل در سرچ نتورک

شبکه نمایش گوگل (Display Network)

تابه‌حال این ایده را داشته‌اید که در وبسایت‌های مشهور و پر بازدید، کسب و کار خود را در قالب عکس یا ویدئو معرفی کنید؟ با گوگل می‌توانید این کار را  انجام دهید. شبکه نمایش گوگل با میلیون‌ها وب‌سایت، وبللاگ، اپلیکیشن‌های موبایل و رسانه‌های دیگر به 90 درصد کابران اینترنت دسترسی دارد. تبلیغات در این شبکه این شانس را به شما می‌دهد که پیام تبلیغاتی خود را در جای درست، زمان درست و به مخاطب خاص خودش برسانید.

بنابراین، با استفاده از شبکه نمایش گوگل، شما می‌توانید تبلیغات بنری، ویدئویی و متنی خود را در سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در این شبکه وجود دارند، نمایش دهید.

2- گوگل ادسنس (Google AdSence)

بگذارید با یک مثال شروع کنم.

بازار کار و درآمد شغل سئو در ایران و خارج از ایرانحتما بخوانید: بازار کار و درآمد شغل سئو در ایران و خارج از ایران

علی یک طراح گرافیک است و قصد دارد حرفه خود را تبلیغ کند و به همه نشان دهد که چه طرح‌های زیبایی را خلق کرده است. بابک برعکس علی، یک سایت آموزشی دارد که در حوزه هنر و معماری فعالیت می‌کند. او چند وقتی است به علت اینکه هزینه‌های سایتش بالا رفته، تصمیم گرفته که در سایت خود تبلیغ کند و از این راه کسب درآمد کند.

بابک دنبال کسی است که برای کسب و کار خود به تبلیغ نیاز داشته باشد؛ علی هم باید دنبال یک سایت بزرگ و مرتبط باشد با کارش باشد که تبلیغات او را قبول کند، ولی هیچکدام از آن‌ها وقت این کار را ندارند. جالب اینجاست که این دو نفر می‌توانند به هم کمک کنند ولی همدیگر را پیدا نمی‌کنند. حالا این وسط گوگل به کمک این‌ دو نفر می‌آید و مشکلشان را حل می‌کند. چگونه؟ با هم بخوانیم.

ادسنس یک برنامه است که اجازه می‌دهد بلاگرها و وبسایت‌ها، تبلیغات دیگران را در سایتشان بگذارند و از این راه کسب در آمد کنند. کسانی هم که می‌خواهند، کار و محصولشان را تبلیغ کنند، از گوگل ادز استفاده می‌کنند، گوگل به صورت اتوماتیک این کار را برایشان انجام می‌دهد؛ یعنی گوگل واسطه بین کسب و کارهاست و از این طریق یک رابطه برد-برد را برای همه به وجود می‌آورد.

گفتم برد-برد چون در مثال ما، قبلاً، علی مجبور بود به سایت‌های مختلف سر بزند. آن‌ها هم یا تبلیغش را قبول نمی‌کردند یا هزینه زیادی از او می‌خواستند، اما حالا تبلیغاتش، به صورت اتوماتیک روی سایت‌های خوب نمایش داده می‌شود و هر روز مشتری‌هایش بیشتر می‌شود.

بابک هم توسط گوگل، کلی تبلیغ در سایتش نمایش می‌دهد، بدون اینکه کار دردسر خاصی داشته باشد.

خب تا اینجا فهمیدیم که تبلیغات گوگل چه کار می‌کند و چگونه می‌تواند به ما کمک کند؛ اما هوشمندی گوگل در امکاناتی که دارد، خودش را نشان می‌دهد.

گوگل، همچنان شگفت‌انگیز و بی رقیب

گوگل چند مزیت بزرگ دارد که باعث شده در تبلیغات پیشتاز و قدرتمند باشد و سرویس‌های دیگر با اختلاف نسبت به گوگل حرکت می‌کنند.

 • تبلیغات جستجوی گوگل نوعی بازاریابی ربایشی است. یعنی شما دنبال مشتری نمی‌گردید، مشتری به دنبال شماست و جذب شما می‌شود. مشتری با توجه به کلمات کلیدی که جستجو می‌کند، محصول و سایت شما برایش نمایش داده می‌شود. اگر با بازاریابی ربایشی آشنایی ندارید، حتماً مقاله نوین در این باره را بخوانید.
 • هزینه تبلیغات گوگل کمتر از دیگر سرویس‌هاست. تعجب نکنید چون گوگل همیشه سعی می‌کند هزینه را به بهینه‌ترین حد برساند. یعنی چه؟ یعنی از وقتی یک تبلیغ می‌گذارد، اطلاعات را به دقت تحلیل می‌کند. مثلاً اگر یک تبلیغ، از روزی 1000 کلیک به 10000 کلیک برسد، هزینه را برای کاربر تبلیغ کننده کمتر می‌کند.
 • هدف‌گیری مخاطب را که یادتان نرفته؟ گوگل در زمینه هدف قرار دادن مشتری به‌شدت دقیق عمل می‌کند و تبلیغ شما را به گروهی که باید می‌رساند. مثلاً کسانی که به تکنولوژی علاقه دارند (در موضوعات تکنولوژی جستجو می‌کنند)، کسانی که خانه‌دارند، کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند و خیلی چیزهای دیگر که باورتان نمی‌شود. اینکه تبلیغ شما برای زن‌ها نمایش داده شود یا مرد‌ها، دکترها و مهندس‌ها یا شغل خاصی که به محصول شما مرتبط باشد، همه برای گوگل امکان‌پذیر است. حتی می‌توانید برای تبلیغتان زمان‌بندی بگذارید که مثلا عصرها نمایش داده شود چون مخاطبان شما عصرها بیشتر آنلاین می‌شوند. در مجموع هر جور که فکرش را بکنید، می‌توانید مخاطب خود را هدف بگیرید.

اگر بخواهم از امکانات تبلیغ گوگل برایتان حرف بزنم، حالا حالاها باید درگیر این مقاله باشید. پس به عنوان نتیجه این را بگویم که هیچ چیز از چشم گوگل پنهان نمی‌ماند و این قابلیتش را برای تبلیغات شما خرج می‌کند. این سیستم هوشمند، در هر سطحی، با توجه به اینکه پیام تبلیغاتی شما چه باشد و چه گروهی را می‌خواهید هدف بگیرید، اینقدر امکانات به شما می‌دهد که می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید تبلیغات خود را بهینه کنید.

برای مطالعه مقالات رایگان و آموزش‌های نوین در زمینه تبلیغات در گوگل، حتماً به صفحه آموزش «تبلیغات در گوگل ادز» سری بزنید.

دنبال یه کار پر درآمد از اینترنتی؟

تو دوره فرصت‌های اینترنتی بهترین راه رو بهت نشون میدیم!
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
شروع می‌کنم
021-58438داخلی 1

 رسانه‌های تبلیغاتی داخلی

در ایران هم چندین شرکت مثل تپسل، یکتا نت، کانگورو، مدیا اد و شرکت‌های دیگر به‌عنوان شبکه‌ تبلیغاتی فعالیت می‌کنند؛ یعنی همین کاری که گوگل در جهان می‌کند، سایت‌های ایرانی در ایران انجام‌ می‌دهند. مثلاً سایت فیلیمو یک جایگاهش را در سایت به یکتانت میدهد و به ازای هر کلیک مبلغی می‌گیرد.

این نکته را بدانید که درست است که آن‌ها کاری شبیه گوگل را انجام می‌دهند و سرویس‌های کلیکی دارند ولی هیچ‌کدام به قدرتمندی گوگل نیستند. عجیب هم نیست، چون گوگل یک سرویس بسیار گسترده است با یک پایگاه داده بزرگ و کلی ابزار قدرتمند تبلیغات، ولی شرکت‌های داخلی با فضا و داده‌های محدودتری نسبت به گوگل سر و کار دارند.

پایان باز تبلیغات...

آیا انتشار رپورتاژ آگهی به سود وب‌سایت شماست؟حتما بخوانید: آیا انتشار رپورتاژ آگهی به سود وب‌سایت شماست؟

هر چه از تبلیغات و شگفتی‌هایش بگوییم، کم گفتیم. تبلیغات خاصیتی که دارد این است که، هر چه بیشتر بدانید، دنیای جدیدی به رویتان باز می‌شود که منتظر ماجراجویی شماست.

تا اینجا یاد گرفتیم تبلیغات چیست، چه نوع تبلیغاتی وجود دارد و چگونه دارد خودش را به هوشمندی انسان نزدیک می‌کند. اگر عمری باقی ماند و توانی، در مقاله بعدی راهنمای کاملی برای تبلیغات برایتان می‌نویسیم که تا پایان راه همراه شما شویم.

در آخر هم اگر نظری، انتقادی، پیشنهادی یا سوالی دارید، با ما در میان بگذارید تا با نظرات شما روز به روز بهتر شویم.