خب بالاخره تصمیم گرفتید از بازاریابی محتوا برای تجارت خود استفاده کنید. بسیار عالی!

پیش از آنکه نوشتن زیر و بَمِ همۀ جوانب شغلی تان را آغاز کنید، برای آنکه تلاش هایتان بهترین نتیجۀ ممکن را داشته باشند بهتر است با صرف کمی وقت استراتژی محتوای خود را مرتب و برنامه ریزی کنید. این مقاله به شما کمک می کند تا استراتژی محتوای خود را به درستی بچینید.

استراتژی محتوا چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

درست است که بسیاری از مردم عبارات “بازاریابی محتوا” و “استراتژی محتوا” را به جای یکدیگر به کار می برند، اما بهتر است بدانید این دو عبارت هم معنی نیستند چرا که می توان برای هر نوع محتوایی، فارغ از جنبۀ بازاریابی آن، استراتژی تعریف نمود. پس از الان مشخص می کنیم وقتی که ما می گوئیم “استراتژی محتوا” منظورمان دقیقاً “استراتژی بازاریابی محتوا” است.

تفاوت بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا

 • استراتژی محتوا: راهکارهای داخلی و مدیریتی
 • بازاریابی محتوا: تقویم تحریریه، ایجاد، گزینش، تبلیغات، تکرار
 • استراتژی بازاریابی محتوا: چشم انداز، اهداف، شناسایی مخاطبان، سَبک و سیاق، ایده پردازی، راهکار و مدیریت خارجی

استراتژی محتوا خود را درگیر چشم انداز می کند و به دنبال فهم دلایلِ تولید، مدیریت (و در نهایت بایگانی کردن و به روز رسانی) محتوا می گردد. استراتژی محتوا همۀ مطالب و محتوایی که مشتریان با آنها برخورد دارند را زیر نظر می گیرد و گاهی بازاریابی محتوا را همپوشانی می کند، به همین دلیل شما با مواردی در این مقاله برخورد خواهید کرد که شبیه به استراتژی محتوا هستند، اما دقیقاً همان موارد نیستند (در بالا به این موضوع اشاره نکردیم؟).

بازاریابی محتوا بروی تاکتیک ها و اجرای آن ها تمرکز دارد؛ تولید، گزینش و ویرایش محتوا با اهداف بازاریابی. این موارد می توانند شامل هر چیزی شوند از پُست های وبلاگ تا صفحۀ تایید پرداخت. همۀ این کارها برای ایجاد اطمینان بین محصولات/خدمات یک شرکت و بازار (در راستای فروش بیشتر) صورت می گیرد. به طور خلاصه می توان گفت هدف بازاریابی محتوا، تولید نوعی محتواست که نه تنها مردم را به خرید ترغیب می کند، بلکه به آنها در روند خرید محصول کمک می کند.

برای مثال، ممکن است یک کارشناس استراتژی محتوا تشخیص دهد بین یک شرکت و مشتریانش اعتماد زیادی وجود ندارد. وظیفۀ او این است که راهکارهایی برای ایجاد اطمینان بین یک شرکت و مشتریانش ارائه دهد. یک بازاریاب محتوا ممکن است برای به دست آوردن اعتماد مشتریان با موسس آن شرکت مصاحبه ای انجام دهد. می بینید که این روش ها چگونه یکدیگر را کامل می کنند؟

حال که شما تفاوت بین این دو را می دانید، اقداماتی که باید در جهت ایجاد استراتژی خود انجام دهید را بررسی می کنیم.

چشم انداز: بدانید به کجا می روید

چشم انداز: بدانید به کجا می روید

هنگامی که سوالاتی مانند “ما چه کار می کنیم؟” یا “چرا دوباره داریم این کار را انجام می دهیم؟” برایتان پیش می آید، استراتژی بازاریابی محتوا می تواند چراغ راهنمای شما باشد. شما به استراتژی نیاز دارید که مختص به شرکت، مخاطب و شرایط شما باشد تا بتواند چارچوبی برای پاسخ دادن به این قبیل از سوالات به وجود آورد. اما در عین حال این استراتژی باید به گونه ای باشد تا نسبت به تغییر شرکت، مخاطبان و شرایط کاری شما انعطاف پذیر باشد.

بهتر است استراتژی شرکت خود را برای ۳ تا ۵ سال آینده برنامه ریزی کنید و سپس برای دست یابی به آن چشم انداز، محتوای خود را برنامه ریزی کنید. از خود بپرسید “چه نوع محتوایی می تواند طی ۵ سال من را به اهدافم برساند؟”. این موضوع اساس استراتژی شما خواهد بود. شما اکنون در مسیر ایجاد و توسعۀ یک استراتژی محتوا هستید.

مخاطبان خود را بشناسید

قدم بعدی در توسعۀ استراتژی این است که بفهمید با چه اشخاص و با چه سلیقه هایی در ارتباط هستید (یا می خواهید در ارتباط باشید). شما باید تمام اطلاعات مرتبط با مخاطبان خود را بدانید. اطلاعاتی مانند:

 • آمار مرتبط با جمعیت (سن، جنسیت، محل زندگی و … مخاطبان)
 • مخاطبانتان به غیر از وب سایت شما، از چه نوع وب سایت هایی دیدن می کنند؟
 • مخاطبانتان از چه ابزار یا کانال هایی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند؟ (مثلاً مخاطبانتان بیشتر از توئیتر استفاده می کنند یا اینستاگرام؟)
 • مخاطبانتان تحت تاثیر حرف چه افرادی هستند؟ (اشخاص یا حتی برندهای مورد علاقۀ آنها چه کسانی هستند؟)
 • نیازهای ایشان نشان دهندۀ چه چیزی است؟

در فصل های بعدی، زمانی که دربارۀ ایده پردازی صحبت می کنیم با معرفی ابزارها و راهکارهای مختلف، موضوع شناخت مخاطبان را دقیق تر بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر کافیست بدانید که استراتژی محتوای شما بدون شناخت کافی از مخاطبانتان کامل نخواهد شد.

بررسی محتوا

یکی از مراحل مهم در ایجاد استراتژی بررسی محتواست؛ نگاهی عمیق به محتوایی که تولید کرده اید. به یاد داشته باشید که بررسی محتوا بعضی اوقات با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود، اما بررسی محتوا در حقیقت یکی از چند مرحلۀ ایجاد یک استراتژی موثر است.

ما  در این مقاله نکات ابتدایی و پایۀ بررسی محتوا را توضیح خواهیم داد. این نکات ابتدایی مهم ترین قسمت ها در بررسی یک محتوا هستند و رعایت کردن آنها هیچ دشواری ندارد. ما این نکات را گام به گام برایتان توضیح خواهیم داد. آماده اید؟

مرحلۀ ۱: فهرست محتوای موجود

برای آغاز بررسی محتوا، در ابتدا فهرستی از محتوای موجود در وب سایت خود تهیه کنید. اگر وب سایت کوچکی دارید می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید، اما برای بیشتر بازاریابان (اگر تنها به دنبال محتوای آنلاین هستید) می توانید از ابزارهایی مانند Screaming Frog استفاده کنید. ابزار Screaming Frog فهرست کاملی از URLهای موجود بروی وب سایتتان را تهیه می کند.

مرحلۀ ۲: سازماندهی و برچسب گذاری محتوا

فهرست خود را از طریقِ توصیفِ محتوای موجود بوسیلۀ شاخص های زیر گسترش دهید:

بررسی موضوع محتوا

موضوع

محتوای شما در رابطه با چه موضوعی است؟ آیا دربارۀ محصولی که می فروشید صحبت می کند یا اینکه مطلبی آموزشی است؟ آیا موضوع آن دربارۀ بازاریابی محتوا، شبکه اجتماعی، بهینه سازی نرخ تبدیل کاربر به مشتری، صفحات لندینگ است؟ سعی کنید فهرستی از موضوعات برای محتوا و مطالب خود تهیه کنید و هر کدام از آنها را در یک یا دو دسته بندی موضوعی قرار دهید. با این روش متوجه خواهید شد که مخاطبانتان بیشتر به چه نوع مطالبی علاقه دارند. به طور مثال ممکن است متوجه شوید مخاطبانتان نسبت به مطالب با موضوع “روش های بازاریابی” دو برابر بیشتر از هر موضوع دیگری واکنش نشان می دهند.

بررسی طول و اندازۀ محتوا

طول محتوا

طول و مقدار محتوا شما چقدر است و آیا طولانی بودن مطالب بر دیده شدن و به اشتراک گذاشتن شان تاثیر می گذارد؟ آیا مخاطبانتان ترجیح می دهند مطالبی طولانی و جامع مطالعه کنند یا به محتوای کوتاه و نکته محور علاقه دارند؟

بررسی لحن محتوا

لحن

آیا محتوای مطالبتان خنده دار است؟ تخصصی است؟ شعار محور است؟ با مزه  یا حتی احمقانه است؟ در این مرحله نیز باید محتوای خود را از لحاظ لحن و گفتار دسته بندی کنید. بهتر است دسته بندی های مختلفی را برای لحن مطالب خود بیابید و هر کدام از مطالبتان را در این دسته بندی ها قرار دهید.

بررسی مرتبط بودن محتوا

ارتباط

موضوع محتوای شما چگونه در راستای تجارت شما حرکت می کند؟ آیا محتوای شما دربارۀ محصولات تان است؟ یا دربارۀ یک موضوع حاشیه ای تجارت شماست؟ بهتر است معیار و ترازویی برای مطالب و محتوای خود در نظر بگیرید تا بدانید محتوایتان در چه جایگاهی قرار دارد.

بررسی ماندگاری محتوا

ماندگاری

برخی از محتوایِ تولیدی شما برای همیشه ماندگار خواهند بود و برخی دیگر نه. بهتر است بدانید که مطالب و محتوای شما در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرند.

بررسی ویژگی های محتوا

ویژگی ها

محتوای شما به چه فرمی است و چگونه به مخاطبان نمایش داده می شود؟ آیا در بین شان ویدئویی نیز وجود دارد؟ آیا از تصاویرِ گویا و رنگارنگ استفاده می کنید؟ از اینفوگرافیک چطور؟ آیا این محتوا برای سئو بهینه سازی شده است؟ آیا مواردی مانند تگ عنوان، متا دسکریپشن، هدینگ و … برای آن ها استفاده شده است؟

­مرحلۀ ۳: اضافه کردن متریک های مهم در موفقیت

هنگامی که همۀ این موارد را بررسی کردید، می توانید معیارهای موفقیت را برای هر کدام از پُست ها اعمال کنید. این معیارها بر اساس اهدافِ استراتژی شما متغیر و گوناگون می باشند، اما فهرست زیر می تواند شروع کار را برایتان راحت تر کند.

 • ترافیک
 • معیارهای مشارکت (زمانی که در وب سایتتان صرف می شود، تعداد صفحاتی که مشاهده می شود)
 • به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • تبدیل کاربر به مشتری

همۀ این اطلاعات را در یک جا دارید؟ چه عالی! قسمت سخت کار تمام شده است و تازه قسمت هیجان انگیزه ماجرا شروع شده است!

مرحلۀ ۴: آنالیز داده ها برای یافتن الگوها

در این مرحله باید به دنبال الگوهای رفتاری باشید که برایتان موفقیت آمیز بوده اند تا بتوانید دیگر مطالب خود را بر اساس آنها ارتقا دهید. فراموش نکنید در بین مطالب شما خلاء هایی نیز موجود است. برخی اوقات محتوایی که به آن احتیاج دارید در وب سایت تان وجود ندارد. آیا برای هر ابزاری که در وبلاگ خود معرفی کرده اید یک پُست مجزا دارید؟ آیا همۀ مطالب شما تنها برای افراد متخصص نوشته شده اند؟ تا به حال فکر کرده اید شاید مخاطبان شما افراد مبتدی باشند که می خواهند از تجربیات آدم های با تجربه استفاده کنند؟ بررسی و طبقه بندی مطالب وب سایت بر اساس کیفیت به شما دیدگاه جدیدی نسبت به مطالب و کاربرانتان خواهد داد. به این ترتیب شما نقاط قوت و ضعف مطالب وبلاگ خود را خواهید شناخت.

آنالیز و بررسی داده ها برای یافتن الگو در محتوا

برای انجام این کار توصیه می کنیم از “جدولِ محوری” (Pivot Table) در اکسل استفاده نمایید. Pivot Table ابزار بسیاری مناسبی برای آنالیز کردن چنین اطلاعاتی است. این ابزار به شما امکان می دهد تا داده های طولانی و حجیم را با یکدیگر مقایسه نمایید. نرم افزار Excel یا Google Spreadsheet قسمت سخت کار را انجام خواهد داد و در نهایت فهرستی از میانگین ترافیک هر موضوع یا دسته بندی را در اختیار شما قرار می دهد.

تعیین اهداف

هنگامی که شما چشم انداز خود را برنامه ریزی کردید و آن را با روند فعلی محتوا و مطالب خود بررسی نمودید، باید روش هایی را پیدا کنید تا بتوانید خلاء موجود در محتوای وب سایت خود را پُر کنید. پُر کردن خلاء به معنی تعیین اهداف برای محتوایتان است. اهداف خود را به درستی تدوین و فهرست بندی کنید تا پر مفهوم، قابل اندازه گیری و به روز باشند. اهداف تان باید به گونه ای انتخاب شوند که از طریق تولید محتوا قابل دست یابی باشند. برای مثال، قرار گرفتن در رتبۀ یک گوگل برای کلمه کلیدی “لباس عروس” هدفی است که نه تنها به نویسندگان وب سایت تان، بلکه به تلاش های متخصصان سئو نیز بستگی دارد. هدف بهتر این است که محتوایی جامع دربارۀ نحوۀ تهیه و دوخت لباس عروس ایجاد و منتشر کنید.

با کمی جستجو در اینترنت مطمئناً مطالب بسیاری دربارۀ تعیین هدف تجاری پیدا خواهید کرد. این مقالات همۀ مراحل تعیین هدف، از یافتن انگیزه تا معرفی و مشهورسازی برند را توضیح داده اند. به شما توصیه می کنیم ۳ یا ۴ اهداف محتوا محور برای استراتژی بازاریابی محتوای خود ایجاد نمایید.

سبک و  سیاق (استایل) خود را با شخصیت برند تجاری خود هم تراز کنید

سبک و سیاق (استایل) خود را با شخصیت برند تجاری خود هم تراز کنید

برای استراتژی خود یک فایل نوشتاری برای مستند سازی آن ایجاد کنید. این مدرک می تواند محل بسیار خوبی برای نوشتن نکات و دستورالعمل های برند و سَبک و سیاق کاری شما باشد.

با توجه به حجم  کاریِ استراتژیِ خود می توانید برگه ای ایجاد کنید و در آن به نویسندگان وب سایت خود یادآور شوید در چه قسمت هایی بهتر است نام برندتان را پر رنگ کنند، در چه جایی از علائم نگارشی مناسب استفاده کنند و همواره به یاد داشته باشند که لحن متن باید به گفتار نزدیک باشد. یا اینکه این فایل های راهنما می توانند نمونه ای از یک استراتژی کامل باشند که در آن به نحوۀ استفاده از نام برندها و علائم تجاری اشاره شده است. در واقع در این نوع دستورالعمل همه چیز از نحوۀ برخورد با مخاطبان تا نگارش صحیح مطالب وبلاگ نشان داده شده اند.

به شما توصیه می کنیم در این فایل راهنما تنها نکات و موارد مهمی را که نیاز دارید یادداشت نمایید. اگر یک روزی تمام کارمندان شما از دفتر کار شما استعفا دهند، آیا برایتان مهم است که نویسندگان بعدی که استخدام می کنید به علائم تجاری شما احترام بگذارند؟ مسلماً. آیا کسی اهمیت می دهد شما ترجیح می دهید به جای کلمه “بلیت”، واژۀ “بلیط” را استفاده کنید؟ مطمئناً استفادخ از یکی از این دو واژه نه تنها به شما بلکه به نوع تجارت و مشتریانتان نیز بستگی دارد.

چگونه استراتژی محتوا خود را مستند کنید

یک استراتژی بازاریابی محتوا باید مانند یک دستورالعمل راهنما قابل فهم و مختصر باشد. در این استراتژی می بایست همۀ احتمالات و پایه و اساس استراتژی خود را توضیح دهید. اما این توضیحات باید به گونه ای باشند که همۀ افراد (به خصوص نویسندگان و استراتژیست های تازه کار) یک ماه کامل را صرف خواندن استراتژی محتوای شما نکنند. همچنین همۀ این توضیحات باید ساده و مختصر باشد تا خوانندگان پس از مطالعه متوجه موضوع کلی آن بشوند.

نکتۀ حرفه ای:

خلاصه ای از استراتژی بازاریابی محتوای خود ایجاد کنید. این کار به شما کمک می کند تا استراتژی خود را راحت تر با تصمیم گیرندگان شرکت در میان بگذارید. یکی دیگر از مزایای خلاصه نویسی استراتژی این است که اگر در حین روند کار سوالی برایتان پیش بیاید می توانید برای یافتن پاسخ سریعاً به آن مراجعه کنید.

شاید مهم ترین قسمتِ موجود در مستند سازیِ “استراتژی بازاریابی محتوا” این است که محتوای اسناد شما باید “زنده” باشند. ویژگی انعطاف پذیریِ محتوا زمانی به شما کمک می کند که متوجه می شوید یکی از اهداف انتخابی تان، غیر قابل دست یابی است.  در اینجاست که باید تصمیم بگیرید آیا می خواهید این هدف را پشتیبانی کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید یا اینکه می خواهید نقش محتوای خود را مجدداً ارزیابی کنید؟

تا زمانی که بتوانید استراتژی خود را به راحتی به روز رسانی کرده و در دسترس کارکنان خود قرار دهید، فرقی نمی کند از Google Doc یا هر نرم افزار دیگری برای نوشتن آن استفاده می کنید.

اگر سوالی در زمینه بازاریابی محتوا، طراحی سایت، سئو و تبلیغات گوگل برایتان پیش آمده است یا ما نکته ای را در مطلب خود فراموش کرده ایم خوشحال می شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: MOZ