اگر هنوز در مورد مدل سنتی قیف بازاریابی چیزی نمی دانید، بهتر است همین امروز دست به کار شوید و اطلاعاتی در مورد آن به دست آورید. اگرچه در یک جهان رویایی، به جای قیف، از یک استوانه استفاده می می شود (به این معنی که هر فردی که در مورد محصولات و خدمات شرکت شما چیزی می شنود، به سمت شما می آید و محصولاتتان را خریداری می کند)، اما حیف که در دنیای واقعی چنین اتفاقی نمی افتاد.

ایده ای که پشت این قیف وجود دارد این است که مشتریان احتمالی شما، هرچه به فرآیند خرید محصول نزدیک تر می شوند، از تعدادشان کاسته می شود. در قسمت بالای قیف بازاریابی، افراد زیادی از وجود برند شما و محصولاتتان آگاه می شوند (که بعضاً این قسمت به عنوان اولین مرحله فرآیند تبدیل کاربر به مشتری شناخته می شود). در اواسط قیف، تعداد این افراد کمتر می شود و تنها افراد کمی وجود خواهند داشت که به محصولات و خدمات شما توجه می کنند. در انتهای قیف، این شرایط جدی تر می شود و تنها افرادی به سمت شما می آیند که قصد خرید محصولات یا خدمات را دارند (زیرا تعداد زیادی از افرادی که در اواسط قیف بازاریابی شما وجود داشتند، تصمیم می گیرند که محصولاتتان را خریداری نکنند). ماموریت شما به عنوان یک بازاریاب این است که قیف بازاریابی را مستحکم تر و پایدارتر کنید و تا جای ممکن این قیف را به یک استوانه تبدیل کنید. در این شرایط قادر خواهید بود مشتریان احتمالی را به انتهای قیف هدایت کنید و نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

یک نکته جالب در مورد بازاریابی محتوا وجود دارد: بیشتر افراد بر این باورند که بازاریابی محتوا یک تاکتیک مرتبط با بالای قیف است، اما در حقیقت چنین نیست. این نوع بازاریابی به شرکت ها کمک می کند کاربران خود را در هر مرحله ای از قیف به دست آورند و آنها را به سمت انتهای قیف بازاریابی هدایت کنند. در واقع، بازاریابی محتوا کمک می کند که گلوگاه این قیف تا انتهای آن پهن تر شود تا کاربر راحت تر به مشتری تبدیل شود. از آنجایی که محتوا، در برگیرنده متن و تصاویری است که در سایت شما قرار دارد، فرصت های بسیار زیادی برای تحویل پیام شرکت خود به مخاطبان در این قیف دارید.

چهار مرحله اصلی در بازاریابی محتوا وجود دارد که بسیار شبیه به فرآیند دم کردن قهوه است. در ادامه با این مراحل آشنا می شویم:

قیف بازاریابی - چگونه می توانیم از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بیشتر کنیم؟

کشف: بالاترین نقطه قیف

اهداف: به دست آوردن غیر مستقیم مشتریان، آگاهی از برند

تاکتیک ها: محتوای آموزشی، محتوای ویروسی

در اولین فاز از بازاریابی محتوا، سعی می کنید مشتریان احتمالی تان (یا حتی کل بازار!) را از برند خود آگاه کنید. در برخی موارد، زمانی که کاربرد محصولاتتان برای افراد روشن و واضح نیست، احتمالاً سعی می کنید در ابتدا بازار را آموزش دهید و به آنها بفهمانید که چنین مشکلی وجود دارد.

همچنین، در این مرحله سعی می کنید با استفاده از بازاریابی محتوا، در میان مشتریان تمایل و علاقه نسبت به محصولات خود ایجاد کنید. از آنجایی که ممکن است این نوع تولید محتوا برای آگاهی از برند کافی نباشد، باید به دنبال این باشید که کنجکاوی افراد را نه تنها نسبت به محصولات، بلکه نسبت به برند خود بیشتر کنید. باید کاری کنید که مخاطبان نام برند شما را همیشه به خاطر داشته باشند و از آن به عنوان یک برند قابل اعتماد یاد کنند.

بالای قیف دقیقاً همان جایی است که بازاریابی رُبایشی یا جاذبه ای (Inbound Marketing) به بهترین شکل انجام می شود. هدف ما در این مسیر ممکن است تنها تلنگر زدن به تعدادی مشتری بالقوه باشد اما این کار نیز به ندرت از طریق صحبت کردن در مورد برند خودمان اتفاق می افتد. در عوض به جای آنکه در مورد خودمان صبحت کنیم، باید نیازها و خواسته های مشتریان خود را به درستی درک کنیم و برای رفع آن نیازها به ایشان آموزش های لازم را بدهیم.

اگر این کار را به خوبی انجام دهید، علاوه بر معتبر شناخته شدن برندتان، تشکر و قدردانی مشتریان را به همراه خواهید داشت. باید بتوانید به مشتریان و مخاطبان خود ثابت کنید که محصولات و خدماتی که ارائه می کنید برایشان مفید و کاربردی است.

انواع محتوایی که در فاز کشف، به خوبی جواب می دهند، شامل موارد زیر است:

 • پست وبلاگ
 • وبینارها
 • محتواهای بزرگ (همچون بازی ها، ابزارها، پیمایش پارالاکس، محتوای طولانی)
 • راهنمای جامع
 • فایل های ویدئویی
 • خبرنامه ایمیلی

نمونه واقعی: شکلات Theo

نمونه بسیار جالبی از این نوع محتوا در کارخانه شکلات سازی Theo (که در سیاتل آمریکا قرار داد) وجود دارد. این کارخانه، شکلات های بسیار متنوعی را به فروش می رساند، اما بیشتر به خاطر تورهای تفریحی که در کارخانه خود برگزار می کند، مشهور و شناخته شده است. در طول این تور، مسئولان کارخانه به بازدیدکنندگان توضیح می دهند که این شکلات ها از کجا به دست می آیند، چگونه دانه های شکلات پرورش داده می شوند و این دانه های شکلات چگونه به شکلی که ما در فروشگاه ها می بینیم، در می آیند.

بازدید کنندگان، بعد از این تور احساس می کنند به یک متخصص در زمینه شکلات تبدیل شده اند و از آن روز به بعد تصور می کنند نه تنها می دانند برند Theo چه کاری انجام می دهد، بلکه آن را به عنوان برندی می شناسند که در ارائه اطلاعات سخاوتمند است. اینگونه احساسات می تواند وفاداری به برند را در میان مشتریان ایجاد کند، همان چیزی که همه ما به دنبالش هستیم.

برای اینکه از این مفهوم در کسب وکار خود بهره ببریم، ما نیز از این نوع بازاریابی محتوا، در سایت نوین استفاده می کنیم. پست های وبلاگ نوین برای مجبور کردن مشتری به خرید خدمات و محصولات ما منتشر نمی شوند. ما این پست ها را منتشر می کنیم زیرا افراد دوست دارند مهارت های بازاریابی و سئو خود را بهبود ببخشند.

ما امیدواریم که با خواندن پست های وبلاگ نوین و مشارکت در بحث ها، بتوانید سطح دانش خود را ارتقا دهید و اگر روزی به ابزارهایی برای توسعه کسب و کار خود نیازمند بودید، این نام تجاری نوین باشد که به ذهن شما خطور می کند. همان گونه که برای بسیاری از مردم ساکن سیاتل (و همچنین شما) نام Theo همتراز با شکلات است.

جلب توجه مخاطب: میانه قیف بازاریابی

اهداف: دسترسی مستقیم به مشتریان

تاکتیک: راهکارهایی برای استفاده در چالش های موردی

در فاز جلب توجه مخاطبان، یک مشتری، شما را با راهکارهایی که ارائه می کنید، می شناسد. اینجا دقیقاً همان زمانی است که می خواهید به آن ها محتوایی ارائه کنید که به ایشان کمک کند محصولات شما و برندتان را ارزیابی کنند. در این مرحله، ما به طور مستقیم با افرادی صحبت می کنیم که فکر می کنیم تجارت ما می تواند به ایشان کمک کند و باید مطمئن شویم که آنها نیز از این موضوع مطلع هستند و در مورد شرکت ما اطلاعات مفیدی دارند. به خاطر داشته باشید که ممکن است در این مرحله مشتریان به شما اعتماد نکنند، بنابراین لزومی ندارد از فروش محصولاتتان صحبت کنید. در عوض، محتوایی تولید کنید که باعث جلب توجه شان می شود، این کار فرصتی عالی را در اختیار مشتریان و بازدید کنندگان شما قرار می دهد تا همه اطلاعاتتان را بررسی کنند و میان شما و رقبایتان تمایز قائل شوند.

در این مرحله، افراد به دنبال موارد زیر خواهند بود:

 • مطالعات موردی
 • محتوایی که چگونگی کار با محصولاتتان را آموزش می دهد.
 • ویدئوهای نمونه
 • توضیح محصولات و اطلاعاتی در مورد آنها

یکی از موثرترین روش ها برای انجام این کار، به تصویر کشیدن مطالعات موردی است که مشکلات برخی از مشتریان را حل می کند. به عنوان مثال برخی از سایت ها دارای ویدئوهای آموزشی کوتاه هستند که به بازدید کنندگان کمک می کنند مشکلاتشان را برطرف کنند.

نمونه واقعی: کلوچه های Toll House

نمونه های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. زمانی که Nestle دستور پخت کلوچه های مشهور خود را در اختیار عموم قرار داد، مطمئن شدند که همۀ مراحل به درستی در پشت بسته بندی کلوچه های Toll House شان درج شده باشد. این دستور پخت گرچه برای فروش بیشتر در اختیار مردم قرار نگرفته بود، اما باعث شد که مشتریان به خرید محصولات شرکت اشتیاق پیدا کنند (حتی اگر این خرید به منظور دریافت دستورالعمل پخت این کلوچه ها انجام شده باشد).

البته باید به خاطر داشته باشید معمولاً میانه قیف به طور مستقیم بر روی چیزی که شما در حال فروش هستید تمرکز نمی کند. مرحله میانه قیف، از محصول یا خدمتی که شما ارائه می کنید به عنوان یک وسیله برای رسیدن به هدفی دیگر استفاده می کند، حال این هدف می تواند رتبه بندی محتوا در موتورهای جستجو باشد یا یک بسته کلوچه ی خوشمزه!

تبدیل کاربر به مشتری: انتهای قیف

اهداف: معامله با مشتریان

تاکتیک: توضیح محصولات و گزاره های ارزشی منحصر بفرد

خب، در انتهای کار قرار داریم. همه چیز به خوبی انجام شده است و بازدید کنندگان آماده تبدیل شدن به مشتری هستند. بسته به نوع تجارت شما، این مرحله می تواند آخرین مرحله برای فروش باشد. باریک ترین بخش این قیف، مرتبط با معاملات یا همان نرخ تبدیل است.

در این نقطه، ما به خوبی می دانیم افرادی که در قیف باقی مانده اند به محصولاتی که پیشنهاد می دهیم علاقه دارند و تنها کاری که باید انجام دهیم متقاعد کردن آنها برای آغاز معامله است. برای متعجب و شگفت زده کردن افراد در لحظات نهایی آماده باشید، قبل از اینکه بخواهند در مورد محصولات شما تصمیم بگیرند. برای این کار می توانید موارد زیر را در تولید محتوای خود رعایت کنید.

 • نقد و بررسی ها
 • توصیه دیگر مشتریان
 • روند فروش کارآمد و قابل فهم و قابل اطمینان

این نوع تولید محتوا بسیار صریح است و می تواند در برگیرنده مواردی همچون توضیحات روشن و واضح از محصولات شما باشد که ارزش منحصر به فردی را برای مشتریان فراهم می کند. همچنین ممکن است شامل نمودارهایی باشد که محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه می کند. محتوای مرتبط با انتهای قیف، عناصر و ابزارهای فروش بازاریابی محتوا محسوب می شود.

نمونه واقعی: سایت آمازون

خب، سایت آمازون را در نظر بگیرید. در گذشته، هنگامی که کتاب و سی دی را در سبد خرید خود قرار می دادیم، احساس خاص بودن می کردیم. این روزها، اگر بتوانید سفارش خود را تنها با یک کلیک انجام دهید، در یک تجربه خرید بی نظیر داشته اید. همانطور که می دانید به هنگام سفارش، محتوای زیادی در دسترس قرار نمی گیرد و تنها توضیحات کاربران قابل خواندن است، اما با این حال، شما را به یک سطح کاملاً جدید منتقل می کند.

نگهداری مشتری: فراتر از قیف

اهداف: حفظ و نگهداری مشتریان موجود، پشتیبانی و حمایت از آنها

تاکتیک: کمک، پشتیبانی و جامعه پذیری سازمانی

زمانی که مشتریان خود را به دست آوردید، هدف شما باید نگهداری این مشتریان باشد. بازاریابی محتوا بخشی از این فرآیند است. در این مرحله، ما بر روی نگهداری مشتریان تمرکز می کنیم و سعی می کنیم مشتریان اولیه را به مشتریان دائمی تبدیل کنیم (برای شرکت هایی که دارای مدل اشتراکی هستند، باید مطمئن شویم که مشتریان اشتراک خود را تمدید می کنند).

خب، درباره تاثیر انواع محتوایی که به روش های زیر تولید می‌شوند، فکر کنید و تصور کنید بدون استفاده از آنها، حفظ و نگهداری مشتریانتان چقدر دشوار خواهد بود:

 • مستندات پشتیبانی از مشتریان
 • پیشنهادات ویژه
 • آموزش های گام به گام
 • ایمیل مارکتینگ و پیگیری آنها
 • تجربه کاربری موثر درباره استفاده محصول

نمونه واقعی: سایت Tumblr و Boden

یک نمونه عالی در مورد عناصر مرتبط با جامعه پذیری سازمانی به عنوان یک تاکتیک برای حفظ و نگهداری مشتریان، سایت Tumblr است. این سایت یکی از پلتفرم های وبلاگ نویسی محبوب به شمار می رود و به خاطر تجربیات کاربری خوب مشهور و شناخته شده است.

یکی دیگر از نمونه های خوب در حفظ و نگهداری مشتریان شرکت پوشاک Boden است که از ایمیل های تایید حمل و نقل و بسته بندی شاد برای بالا بردن رضایت مشتریان استفاده می کنند (ایجاد وفاداری در مشتریان):

قیف بازاریابی چیست؟

همانطور که مشاهده کردید هر مرحله ای از این فرآیند نیازمند رویکرد متفاوتی است. درست همانطور که باید نسخه های متفاوتی از پیام خود را در توییتر و فیس بوک منتشر کنید (برای دستیابی به مخاطبان محلی و فرهنگ خاص)، باید مطمئن شوید که از شکل مناسب بازاریابی محتوا در هر مرحله از فرآیند استفاده می کنید. اینکه برای چه مرحله ای از قیف، محتوای خود را تولید می کنید مهم نیست، فقط باید بدانید که نکته کلیدی این است که نیازهای مشتریان را بشناسید و بدانید در مورد چه چیزی با آنها صحبت می کنید.

در صورتی که در زمینه آموزش بازاریابی محتوا، آموزش سئو یا آموزش بازاریابی دیجیتال سوالی برایتان بوجود آمده است، می توانید آن را از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. کارشناسان نوین در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.
منبع: Moz