یادداشت هایی درباره کسب و کار، بازاریابی و اینترنت

فریلند: اولین همایش فریلسنرها

یادش بخیر... روزهایی بود که من در خانه می‌نشستم و برای دیگران مطلب می‌نوشتم. این زندگی سابق من شیرینی‌ها و دردسرهای خاص خودش را داشت. یک سبک از زندگی که خیلی‌ها آن را دوست دارند. اگر شما هم جزو این آدم‌ها هستید، پس همایش فریلند را از دست ندهید. جای ما را هم خالی کنید.
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید

وب فارسی، زیباتر از همیشه

امروز صبح همین که وارد شرکت شدم، مدیر با هیجان خاصی سلام کرد و گفت که همین الان دست به کار شو و یک طرح خوب برای معرفی یک افزونۀ خفن بزن! بعد هم با ذوق و شوق برایم توضیح داد که با این افزونه از دست فونت‌های زشتِ صفحاتِ وب خلاص می‌شویم! بله کلاً هر زمان که بحث زیباسازی فضای اینترنت و خوشگل کردن نوشته‌ها باشد، مدیر ما سر ذوق می‌آیند! خب دوستان، اگر شما هم مثل ما دوست دارید که صفحاتِ وبِ فارسی را با ظاهری زیباتر ببینید و فونت‌های معمولی و قدیمیِ ویکی‌پدیا، لینکدین، گوگل، اینستاگرام، فیسبوک و ... حوصله‌تان را سر می‌برد، همین الان افزونۀ فونت‌ایران را نصب کنید و با استفاده از 3 فونت جذاب ایران سنس، ایران یکان و ایران یکان دست‌نویس، روح دیگری به نوشته‌هایی که می‌خوانید ببخشید. ناگفته نماند که بابت این افزونه باید از آقای مسلم ابراهیمی (بابت طراحی فونت‌ها) و آقای مصطفی الهیاری (بابت طراحی این افزونه) تشکر کنیم. برای دانلود این افزونه وارد سایت فونت‌ایران شوید و بر اساس مرورگرتان افزونۀ فایرفاکس یا کروم را دانلود کنید.
- سمیرا سرباز
به اشتراک بگذارید

آیا شما هم خیانتکارید؟

از اول تا آخر دوران دانشگاهم، فقط یک چیز بود که حاضر بودم هر دوشنبه ساعت 8 صبح، از خوابم بزنم و بعد از طی کردن دو کیلومتر سربالایی مسخره، به آن برسم؛ و آن چیزی نبود جز کلاس‌های ادبیات استاد قاسمی. روش استاد این شکلی بود که هر جلسه 40 دقیقۀ اول کلاس مال بچه‌ها بود. هر بار یک نفر موضوعی انتخاب می‌کرد، می‌رفت جلوی کلاس دربارۀ آن حرف می‌زد، نظرات بقیه را می‌شنید و جواب می‌داد. یکی از صادق هدایت می‌گفت، یکی از عشق و دیگری از تاثیر معماری بر روان انسان. یک روز هم موضوع بحث یکی از بچه‌ها این بود: چرا ایران پیشرفت نمی‌کند؟ یادم است که آن روز دوستمان با هیجان خاصی رفت جلوی کلاس و در حالی‌که دست‌هایش را تند تند توی هوا تکان می‌داد، هِی دلیل می‌آورد و می‌گفت: اینجای کارمان اشتباه است، مگر ما از ژاپن چه کم داریم؟ اما... بعد از چند دقیقه استاد حرفش را قطع کرد و گفت: همۀ این چیزهایی که تو می‌گی در یک کلمه خلاصه می‌شود و نیازی به این همه اسلاید رنگارنگ نیست. بعد هم مکثی کرد و روی تخت نوشت: "خیانت". استاد می‌گفت وقتی منِ استاد سر و ته درس را می‌زنم دارم خیانت می‌کنم. وقتی شمای دانشجو تقلب می‌کنید دارید خیانت می‌کنید. وقتی بانکی امانت مردم را بالا می‌کشد، دارد خیانت می‌کند. وقتی کارخانه‌ای کالای بی‌کیفیت تولید می‌کند، دارد خیانت می‌کند و ... . حالا، بعد از این همه مدت، هنوز هم حرف آن روز استاد یادم می‌افتد و گاهی تهِ دلم خوشحال می‌شوم. خوشحالم در جایی کار می‌کنم که به اعتماد مخاطبانش خیانت نمی‌کند؛ هر چیزی که نیاز باشد را به خواننده‌اش می‌گوید و از آموزش به مخاطب و دادن اطلاعات به او و همکارانش هیچ ترسی ندارد : )
- سمیرا سرباز
به اشتراک بگذارید

زنده باد رقبا!

ظاهراً رقابت چیز جذابی نیست. ما همیشه نگران رقابت هستیم. نگران اینکه رقبایمان چه می‌کنند. چه برنامه‌ای دارند. به کدام سمت می‌روند. چه روشی برای بدست آوردن سهم بیشتر از بازار به کار می‌گیرند. وقتی هم که می‌فهمیم ایده‌های ما توسط رقبا دزدیده شده‌اند، دود از کله‌مان بلند می‌شود. خلاصه رقابت مثل یک خار در بدنمان، می‌سوزاند. اما... وقتی نگاهی بهتر به رقابت می‌اندازیم، می‌بینیم که این رقابت، در واقع همان چیزی است که ما را به رشد سوق می‌دهد. همین رقابت است که میزان آگاهی مشتریان را افزایش می‌دهد، کیفیت کار ما را بالاتر می‌برد و در نهایت، بازارمان را بزرگ‌تر می‌کند. اصلاً بگذارید صریح بگوییم که رقابت به کل بی‌معناست. ما و رقبایمان، در واقع همکارانی هستیم که در کنار یکدیگر، برای رشد (و نه فقط زنده ماندن) تلاش می‌کنیم. ما کسانی هستیم که آجرهای یک خانه دوست‌داشتنی را می‌گذاریم. خانه‌ای که جا برای تک‌تک ما خواهد داشت. ما کسانی هستیم که در کنار یکدیگر، چیزهایی جدید به جهان ارائه می‌کنیم. با این حساب، باید فریاد زد: زنده باد رقبا! زنده باد ای رقبایی که در این مسیر، در کنارمان هستید.
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید

فقط می‌خواستی وقتم رو بخری؟

آقای حسین‌پور یکی از خوانندگان نوین است که مطلب من درباره مفهوم کپی‌رایتینگ را خوانده و حتی لطف کرده و نظر خود را هم برای ما نوشته است. ظاهراً از نظر آقای حسین‌پور ما جزو معدود سایت‌هایی هستیم که مطالب واقعاً کاربردی منتشر می‌کنیم. "خیلی وقت بود به دنبال آموزش‌های کاربردی می‌گشتم. اما متاسفانه اکثر سایت‌ها توجهی به این موضوع ندارند که آیا واقعاً مطالبشون ارزش افزوده‌ای به همراه دارد یا نه." و این حرف یک توصیف عالی از وضعیت وب فارسی است. همه‌چیز از وقتی شروع شد که ما شنیدیم محتوا برای رشد و سئو وب‌سایت ما ضروری است. پس بلافاصله کارخانه‌های تولید محتوای خود را روشن کرده‌ایم. کارخانه‌هایی که هیچ‌کس به تولیدی آنها اهمیّت نمی‌دهد. انگار که فقط همین که محتوا تولید شود و بتواند در گوگل حضور پیدا کند کافی است. این موضوع مرا یاد کارخانه‌های تولید خودروی ملی می‌اندازد که بسیاری از ایرانی‌ها از کیفیت آنها شاکی هستند. اما چه کار باید کرد؟ فکر می‌کنم کمی تعهد کافی است. ما باید وقت بگذاریم و یاد بگیریم. باید مطمئن شویم که آنچه می‌نویسیم، درست و کاربردی است. شاید طی کردن این مسیر سخت‌تر باشد، اما مزیت آن این است که بعد از چند سال، ما به جای هزاران مطلب بی‌فایده، صدها مطلب داریم که واقعاً برای خوانندگان مفید هستند. مطالبی که وب‌سایت ما را به عنوان یک مرجع واقعی در صنعت خودمان جا خواهند انداخت. مطالبی که در نهایت، باعث رشد جامعه ما می‌شوند.
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید