عضویت در خبرنامه
چی بخونم
با مشخص کردن یک یا چند فیلتر مختلف، مقاله‌های جذاب و مناسب خودتان را پیدا کنید.
یادداشت هایی درباره کسب و کار، بازاریابی و اینترنت

آیا شما هم خیانتکارید؟

از اول تا آخر دوران دانشگاهم، فقط یک چیز بود که حاضر بودم هر دوشنبه ساعت 8 صبح، از خوابم بزنم و بعد از طی کردن دو کیلومتر سربالایی مسخره، به آن برسم؛ و آن چیزی نبود جز کلاس‌های ادبیات استاد قاسمی. روش استاد این شکلی بود که هر جلسه 40 دقیقۀ اول کلاس مال بچه‌ها بود. هر بار یک نفر موضوعی انتخاب می‌کرد، می‌رفت جلوی کلاس دربارۀ آن حرف می‌زد، نظرات بقیه را می‌شنید و جواب می‌داد. یکی از صادق هدایت می‌گفت، یکی از عشق و دیگری از تاثیر معماری بر روان انسان. یک روز هم موضوع بحث یکی از بچه‌ها این بود: چرا ایران پیشرفت نمی‌کند؟ یادم است که آن روز دوستمان با هیجان خاصی رفت جلوی کلاس و در حالی‌که دست‌هایش را تند تند توی هوا تکان می‌داد، هِی دلیل می‌آورد و می‌گفت: اینجای کارمان اشتباه است، مگر ما از ژاپن چه کم داریم؟

اما... بعد از چند دقیقه استاد حرفش را قطع کرد و گفت: همۀ این چیزهایی که تو می‌گی در یک کلمه خلاصه می‌شود و نیازی به این همه اسلاید رنگارنگ نیست. بعد هم مکثی کرد و روی تخت نوشت: "خیانت". استاد می‌گفت وقتی منِ استاد سر و ته درس را می‌زنم دارم خیانت می‌کنم. وقتی شمای دانشجو تقلب می‌کنید دارید خیانت می‌کنید. وقتی بانکی امانت مردم را بالا می‌کشد، دارد خیانت می‌کند. وقتی کارخانه‌ای کالای بی‌کیفیت تولید می‌کند، دارد خیانت می‌کند و ... . حالا، بعد از این همه مدت، هنوز هم حرف آن روز استاد یادم می‌افتد و گاهی تهِ دلم خوشحال می‌شوم. خوشحالم در جایی کار می‌کنم که به اعتماد مخاطبانش خیانت نمی‌کند؛ هر چیزی که نیاز باشد را به خواننده‌اش می‌گوید و از آموزش به مخاطب و دادن اطلاعات به او و همکارانش هیچ ترسی ندارد : )

- سمیرا سرباز
به اشتراک بگذارید

فروش + توسعه

اگر تمام تمرکز شما روی توسعه و نوآوری باشه، امروز شکست می‌‎خورید. اگر تمام تمرکز شما روی پول در آوردن باشه، کم‌کم شکست می‌خورید. هر مجموعه‌ای باید به دنبال ایجاد تعادل بین کسب درآمد و توسعه (یا شاید بهتر است بگوییم ارزش‌آفرینی بیشتر) باشد.
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید

چرا باید ادامه بدهیم؟

این سوال عجیبی نیست. این یک سوال طبیعی است که هر کس ممکن است در زندگی از خودش بپرسد. اینکه آیا باید به تلاش ادامه داد؟ من یا شاید بهتر است بگویم ما هم در نوین گاهی خسته می‌شویم. گاهی می‌پرسیم چرا باید ادامه داد... زمانی که نوین را شروع کردیم، فکرمان این بود که شکل کسب و کار در ایران را عوض کنیم. اینترنت را فرصتی می‌دیدیم برای اینکه کشوری بهتر داشته باشیم. به لطف اینترنت بود که ما شاهد کسب و کارهایی درجه اول مثل دیجی‌کالا بودیم. کسب و کارهایی که شفافیت و کیفیت را سر لوحه کار خود قرار داده بودند. کسب و کارهایی که دسترسی مردم به اطلاعات و آگاهی را ساده‌تر می‌کردند. امروز شاید برای ما روز سختی باشد. شاید از تلاش کردن خسته شده باشیم. شاید از خودمان بپرسیم که برای چه باید ادامه داد. در چنین شرایطی بد نیست به گذشته نگاهی بیندازیم و آدم‌هایی را ببینیم که برای امروز ما تلاش کرده‌اند. کسانی که می‌خواستند همۀ ما زندگی بهتری داشته باشیم. آیا ما نیز نباید به نوبه خودمان برای یک زندگی بهتر برای همه تلاش کنیم؟
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید

فریلند: اولین همایش فریلسنرها

یادش بخیر... روزهایی بود که من در خانه می‌نشستم و برای دیگران مطلب می‌نوشتم. این زندگی سابق من شیرینی‌ها و دردسرهای خاص خودش را داشت. یک سبک از زندگی که خیلی‌ها آن را دوست دارند. اگر شما هم جزو این آدم‌ها هستید، پس همایش فریلند را از دست ندهید. جای ما را هم خالی کنید.
- سعید رهبری
به اشتراک بگذارید

وب فارسی، زیباتر از همیشه

امروز صبح همین که وارد شرکت شدم، مدیر با هیجان خاصی سلام کرد و گفت که همین الان دست به کار شو و یک طرح خوب برای معرفی یک افزونۀ خفن بزن! بعد هم با ذوق و شوق برایم توضیح داد که با این افزونه از دست فونت‌های زشتِ صفحاتِ وب خلاص می‌شویم! بله کلاً هر زمان که بحث زیباسازی فضای اینترنت و خوشگل کردن نوشته‌ها باشد، مدیر ما سر ذوق می‌آیند! خب دوستان، اگر شما هم مثل ما دوست دارید که صفحاتِ وبِ فارسی را با ظاهری زیباتر ببینید و فونت‌های معمولی و قدیمیِ ویکی‌پدیا، لینکدین، گوگل، اینستاگرام، فیسبوک و ... حوصله‌تان را سر می‌برد، همین الان افزونۀ فونت‌ایران را نصب کنید و با استفاده از 3 فونت جذاب ایران سنس، ایران یکان و ایران یکان دست‌نویس، روح دیگری به نوشته‌هایی که می‌خوانید ببخشید. ناگفته نماند که بابت این افزونه باید از آقای مسلم ابراهیمی (بابت طراحی فونت‌ها) و آقای مصطفی الهیاری (بابت طراحی این افزونه) تشکر کنیم. برای دانلود این افزونه وارد سایت فونت‌ایران شوید و بر اساس مرورگرتان افزونۀ فایرفاکس یا کروم را دانلود کنید.
- سمیرا سرباز
به اشتراک بگذارید
آموزش‌هایی برای رشد شما!

آموزش‌هایی برای رشد شما!

آموزش‌ها و کتاب‌های ما را دریافت کنید (برای شما 4 کتاب رایگان داریم!) مشاهده کتاب‌ها و آموزش‌ها