یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای بهینه‌سازی و بهتر شدن تبلیغ خود در گوگل باید انجام دهیم، افزایش امتیاز کیفی تبلیغ است. زیرا این کار همزمان باعث کاهش هزینه و افزایش رتبه تبلیغ شما خواهد شد. یکی از موثرترین راهکارها برای افزایش این امتیاز، استفاده از انواع افزونه‌های گوگل ادرودز است.

اما افزونه چیست؟ متن تبلیغی که از سایت شما در گوگل به کاربران نمایش داده می‌شود دارای دو قسمت اصلی است. یکی بخش اصلی متن شما است که همیشه به کاربران نمایش داده می‌شود. اما در کنار قسمت اصلی، گوگل امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که اصطلاحا به آن افزونه یا Extension می‌گویند. استفاده از افزونه‌ها علاوه بر افزایش امتیاز تبلیغ، موجب جذاب‌تر شدن آن خواهد شد و نرخ کلیک تبلیغات شما را افزایش می‌دهد.

در این میان افزونه شماره تماس تبلیغات گوگل یا Call extension یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین این افزونه‌ها است. شما با استفاده از این افزونه می‌توانید شماره تماس ثابت یا همراه خود را کنار متن تبلیغ خود اضافه کنید. کاربرانی که تبلیغ شما را دیدند، می‌توانند با استفاده از این شماره با شما تماس بگیرند.

اما استفاده از این افزونه در ایران بدلیل تحریم‌ها با موانعی رو به رو است و برای استفاده از آن باید از ترفندهای خاصی استفاده کنیم. در این مقاله از 0 تا 100 نحوه اضافه کردن افزونه تماس در تبلیغات گوگل ادوردز را به شما آموزش می‌دهیم.

چرا بهتر است از افزونه تماس در تبلیغات گوگل استفاده کنیم؟

قبل از شروع آموزش، به مزایای استفاده از این افزونه اشاره مختصری می‌کنیم. به دو دلیل استفاده از این افزونه موجب بهتر شدن نتیجه کمپین تبلیغاتی شما خواهد شد:

1- امتیاز کیفی تبلیغ گوگلی شما افزایش پیدا می‌کند

همانگونه که قبلا هم اشاره کردیم، استفاده از افزونه‌ها باعث افزایش امتیاز و در نتیجه آن، کاهش هزینه‌های شما در تبلیغات گوگل خواهد شد. افزونه تماس گوگل هم یکی از مهم‌ترین افزونه‌هایی است که می‌توانید در تبلیغات گوگل ادوردز خود استفاده کنید. استفاده از شماره تماس در کنار سایر افزونه‌ها امتیاز تبلیغ شمار را بالاتر برده و در نتیجه آن، هزینه‌های شما کاهش می‌یابد و گوگل جایگاه بالاتری را به تبلیغات شما اختصاص خواهد داد.

2- خدمات پشتیبانی بهتری برای مشتریان خود فراهم می‌کنید

علاوه بر افزایش کیفیت تبلیغ شما، استفاده از شماره تماس در یک تبلیغ باعث می‌شود که کاربر بتواند خیلی راحت و تنها با یک کلیک با تبلیغ‌دهنده ارتباط برقرار کند و در سریع‌ترین زمان ممکن با وی در ارتباط باشد. استفاده از این افزونه به شما در ارائه هرچه بهتر خدمات پشتیبانی به مشتریان کمک می‌کند. علاوه بر آن، خیلی از تبلیغ‌دهندگان تمایل دارند که کاربران پس از دیدن تبلیغ با آن‌ها تماس بگیرند تا اینکه وارد سایت شوند. این افزونه بهترین وسیله برای این تبلیغ‌دهندگان است.

البته به خاطر داشته باشید که کلیک کاربر بر روی شماره تماس همانند کلیک کاربران بر روی متن تبلیغ هزینه دارد و از شارژ شما به اندازه قیمت کلمه کلیدی جستجو شده کم خواهد شد. در واقع گوگل تفاوتی بین کلیک روی شماره تماس یا کلیک بر روی متن تبلیغ شما قائل نمی‌شود.

افزونه شماره تماس در تبلیغات گوگل ادوردز چگونه نمایش داده می‌شود؟

نحوه نمایش شماره تماس شما بستگی به دستگاهی دارد که کاربران در آن به جستجو می‌پردازند. اگر کاربر از طریق رایانه دسکتاپ خود در گوگل کلمات مرتبط با تبلیغ شما را جستجو کند، شماره تماس شما به این صورت زیر در کنار متن تبلیغ به او نمایش داده می‌شود:

نماش شماره تماس تبلیغات گوگل در دسکتاپ

اما نمایش شماره تماس شما در موبایل و تبلت کمی متفاوت است. در واقع، قضیه در تبلت و موبایل حرفه‌ای‌تر هم هست! همان‌گونه که در شکل پایین مشاهده می‌کنید، شماره تماس در موبایل به زیبایی هرچه تمام‌تر به کاربران نمایش داده می‌شود و کاربران تنها پس از کلیک بر روی شماره تماس، می‌توانند مستقیم با شما تماس بگیرند، چقدر عالی!

نماش شماره تماس تبلیغات گوگل در موبایل

چرا شماره تماس خود را در متن تبلیغ گوگل ننویسیم؟

شاید برای شما سوال باشد که چرا باید از افزونه تماس استفاده کنیم و شماره تماس را در متن تبلیغ ننویسیم؟! شاید با خود فکر کنید که نوشتن شماره تماس در قسمت آبی رنگ متن باعث می‌شود نظر کاربران بیشتر جلب شود، خیلی راحت تماس بگیرند و روی تبلیغ کلیک نکنند تا هزینه‌ای هم مصرف نشود! اما این طرز فکر به چند دلیل درست نیست:

دلیل اول: استفاده از شماره تماس در متن اصلی تبلیغ بر خلاف قوانین گوگل و ممنوع است

استفاده مستقیم شماره تماس در قسمت‌های اصلی متن تبلیغ برخلاف قوانین گوگل ادوردز است. سیستم ادوردز در صورتی که متوجه شود شما در هر یک از قسمت‌های اصلی متن خود شماره تماس قرار داده‌اید، تبلیغ شما را مسدود می‌کند و حتی ممکن است کل حساب شما را ببندد! هرچند شاید یکی دو سال پیش گوگل کاری به استفاده از شماره تماس در متن نداشت ‌اما اخیرا سخت‌گیری بیشتری بخرج می‌دهد.

البته برخی آژانس‌ها با روش‌هایی سعی می‌کنند سیستم ادوردز را فریب دهند. به عنوان مثال شماره تماس را به صورت 7890-456-023 یا 7890   456   023 می‌نویسند تا گوگل نتواند آن را تشخیص دهد. اما وای به روزی که گوگل متوجه این مسئله شود! آن روز باید با حساب خود و هر میزان پولی که در آن دارید، خداحافظی کنید!

عدم رعایت قوانین گوگل ادوردز

دلیل دوم: امتیاز تبلیغ شما کاهش و هزینه های شما افزایش می‌یابد

شاید در نگاه اول استفاده از شماره تماس در قسمت‌های اصلی متن تبلیغ چندان هم بد به نظر نرسد، زیرا وقتی کاربر شماره شما را ببیند و روی متن تبلیغ کلیک نکند، هزینه‌ای هم از شما کم نمی‌شود. اما این مسئله در دراز مدت به ضرر شما است. زیرا موجب کاهش نرخ کلیک (CTR) شما خواهد شد. نرخ کلیک یعنی از میان تعداد افرادی که تبلیغ شما را دیده‌اند، چند نفر روی آن کلیک کرده‌اند. هرچقدر نرخ کلیک شما پایین‌تر باشد، امتیاز شما کاهش و هزینه شما افزایش می‌یابد.

نرخ تبدیل گوگل ادز چیست؟ کدام کلمات کلیدی بیشتر می‌فروشند؟حتما بخوانید: نرخ تبدیل گوگل ادز چیست؟ کدام کلمات کلیدی بیشتر می‌فروشند؟

بنابر این، استفاده از شماره تماس در متن اصلی در نهایت به ضرر شما خواهد بود و هزینه تبلیغات شما در گوگل افزایش خواهد یافت.

چگونه شماره تماس خود را به کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز اضافه کنیم؟

قبل از شروع آموزش، لازم است به چند نکته‌ی خیلی مهم در مورد افزودن شماره تماس تبلیغات گوگل اشاره کنیم. از آنجایی‌که کشور ایران از طرف گوگل ادوردز تحریم شده است، ما نمی‌توانیم به طور مستقیم شماره تماس را به تبلیغ اضافه کنیم. اما جای هیچ نگرانی نیست. ما برای این کار ترفندهایی داریم که در ادامه استفاده از آن را به شما آموزش می‌دهیم.

مراحل اضافه کردن شماره تماس در ادوردز

1- پس از ورود به پنل ادوردز، کمپین یا گروه تبلیغاتی مورد نظرمان را انتخاب می‌کنیم. پس از انتخاب، مطابق شکل زیر، بر روی تب Ad extensions کلیک می‌کنیم.

مرحله 1 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

2- مطابق شکل، کادر مستطیلی نوع افزونه را مشاهده می‌کنیم که بصورت پیش فرض بر روی View: Sitelinks extensions تنظیم شده است. پس از کلیک روی آن، گزینه‌ی Call extensions را انتخاب می‌کنیم.

مرحله 2 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

3- در این مرحله روی دکمه‌‎‌ی قرمز رنگ EXTENSION + کلیک می‌کنیم.

مرحله 3 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

4- در این مرحله کادری باز می‌شود که در قسمت پایین آن دکمه‌ای با نام New phone number + قابل مشاهده است. روی آن کلیک می‌کنیم.

مرحله 4 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

5- در این مرحله مطابق شکل کادر کوچکی باز می‌شود. در مستطیل خالی باید شماره تماس خود را بنویسید. شما می‌توانید شماره ثابت یا همراه خود را به همراه پیش شماره در این قسمت وارد کنید.

مرحله 5 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

6- در مرحله‌ی پنجم پس از نوشتن شماره تماس مورد نظرمان برای تبلیغ، وقت آن است که کشور مبدا را انتخاب کنیم. اما در لیست کشورها، ایران را پیدا نخواهید کرد! در اینجا باید از ترفندی که راجع به آن صحبت کرده‌ایم استفاده کنیم.

مطابق تصویر زیر، در کادری که مشاهده می‌کنید کشور پیش‌فرض (default) روی آمریکا تنظیم شده است. ما باید کشوری را انتخاب کنیم که فرمت شماره‌ای آن، مطابق فرمت شماره‌ای در ایران باشد. یکی از این کشورها افغانستان است. (کشور افغانستان به این دلیل انتخاب می‌شود که هم در ابتدای لیست قرار دارد و هم اینکه فرمت شماره تماس ایران و افغانستان شبیه به هم می‌باشد).

مرحله 6 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل ادوردز

7- در این مرحله، پس از آنکه کشور افغانستان را انتخاب کردیم، روی کادر مستطیل شکلی که اسم کشور افغانستان در آن ثبت شده کلیک راست کرده و گزینه‌ی Inspect element را انتخاب می‌کنیم.

مرحله 7 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

8- در مرحله‌ی هشتم بعد از کلیک روی Inspect element کادری در سمت راست مرورگر شما باز می‌شود. البته بسته به مرورگری که دارید، این کادر ممکن است هرجای آن مشاهده گردد. در هر صورت، پس از مشاهده این کادر، مانند شکل باید روی فلشی که در سمت چپ گزینه‌ی select وجود دارد، کلیک کنیم. سپس بر روی کلمه‌ی AF دابل کلیک کرده و آن را به IR (با حروف بزرگ تایپ شود) تغییر می‌دهیم. سپس از روی صفحه کلید Enter را می‌زنیم تا تغییرات ثبت شود.

مرحله 8 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

9- در نهایت بر روی گزینه Save کلیک می‌کنیم.

مرحله 9 افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

10- در این مرحله نیز بر روی گزینه Save کلیک می‌کنیم تا تغییرات نهایی ذخیره و اعمال شود.

مرحله آخر افزودن شماره تماس به تبلیغات گوگل

به همین راحتی شما شماره تماس خود را به تبلیغ اضافه کرده‌اید. شما می‌توانید هر تعداد شماره‌ای که مدنظرتان است به تبلیغ اضافه نمایید. اما گوگل تنها 1 شماره را در هر نمایش تبلیغ به کاربر نمایش می‌دهد. در واقع گوگل بین هرچند شماره‌ای که اضافه می‌کنید، بصورت تصادفی یکی را انتخاب و نمایش می‌دهد. شماره تلفنی که به مرور زمان بیشترین ورودی را گرفت، از نظر گوگل بهترین شماره تماس خواهد بود و نمایش بیشتری را به آن اختصاص خواهد داد.

سخن پایانی

خب، در این مقاله ترفندهای لازم برای افزودن اصولی شماره تماس به تبلیغات گوگل ادرودز را با هم بررسی کردیم. استفاده از این افزونه و سایر افزونه‌ها در بهتر شدن کیفیت تبلیغ شما کمک می‌کند. در نتیجه بهتر شدن کیفیت تبلیغ، هزینه‌های شما کاهش و رتبه تبلیغ شما افزایش می‌یابد. بنابر این حتما پیشنهاد می‌کنیم از این افزونه‌ها استفاده کنید. در مقالات بعدی، نحوه استفاده از سایر افزونه‌ها را نیز به شما آموزش خواهیم داد.