همه کسب وکارهایی که از بازاریابی آنلاین استفاده می کنند، دوست دارند نرخ تبدیل خود را از همین طریق بهبود ببخشند. در حال حاضر، روش های مختلف و متفاوتی برای جذب ترافیک هدفمند برای یک سایت وجود دارد. برخی از این روش ها می تواند برای وب سایت جایگاه خوبی در نتایج موتورهای جستجوگر به همراه داشته باشد و برخی دیگر باعث ایجاد ترافیک سنگین می شود. در هر دو روش، هدف دستیابی به موفقیت های مالی است.

در حالیکه رتبه بندی بالاتر در گوگل برای بیشتر کسب وکارها تنها روشِ شناخته شدن در میان رقبای دیگر است اما افراد دیگری نیز وجود دارند که معتقدند موقعیت بهتر در رتبه بندی الکسا، ممکن است مانند رتبه بندی در گوگل، تاثیر بسیار خوبی بر روی تجارت داشته باشد.

رتبه الکسا چیست؟

Alexa یک سیستم رتبه بندی است که توسط سایت Alexa.com تنظیم شده است و در اصل با بررسی یک سایت، تعداد بازدید کنندگان آن را مشخص می کند. الگوریتمی که الکسا برای رتبه بندی سایت از آن استفاده می کند، بسیار ساده است. این الگوریتم بر اساس ترافیک کاربرانی که در بازۀ زمانی 3 ماهه تولبار الکسا را بر روی مرورگرهای خود نصب کرده اند، جمع آوری می شود.

این ترافیک بر اساس پارامترهای مختلفی همچون دسترسی و بازدید از صفحات سایت محاسبه می شود. دسترسی (Reach) به تعداد کاربرانی اطلاق می شود که در طول یک روز به یک سایت خاص مراجعه می کنند. بازدید از صفحه نیز همانطور که از نامش پیداست، تعداد دفعاتی است که یک صفحه خاص در سایت توسط کاربران الکسا بازدید می شود. البته سایت الکسا قبلاً هم اعلام کرده است اگر بازدید کننده ای در طول روز چندین بار از یک سایت با آدرس یکسان بازدید کند، همۀ این بازدیدها یک Pageview حساب می شود.

اولین مرحله در فرایند رتبه بندی، محاسبۀ دسترسی و تعداد بازدید از صفحات به صورت روزانه برای تمامی سایت های موجود در اینترنت است. رتبه الکسا بر اساس میانگینی از دسترسی و تعداد بازدید صفحات در یک دورۀ سه ماه به دست می آید.

رتبه الکسا چگونه کار می کند؟

کار با الکسا بسیار ساده است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به وبسایت الکسا (Alexa.com) مراجعه کنید و تولبار الکسا را دانلود کنید. این تولبار یک تابع جستجو را در اختیار شما قرار می دهد اما در نهایت رتبۀ جهانی سایت را به شما نمایش می دهد.

تولبار الکسا نه تنها اطلاعات را نمایش می دهد، بلکه اطلاعات موجود را به سرور مرکزی ارسال می کند. بنابراین هر زمانی که با مرورگری که الکسا تولبار بر روی آن نصب شده است صفحه ای از یک سایت را باز می کنید، اطلاعاتی برای سرور ارسال می شود. این اطلاعات در برگیرندۀ IP و صفحه ای است که شما از آن بازدید کرده اید. چنین داده هایی از تمامی کاربران اینترنت که تولبار الکسا را نصب کرده اند، جمع آوری می شود.

در سیستم رتبه بندی الکسا هرچقدر عدد بدست آمده کوچکتر باشد، بهتر است. بیشتر افراد معتقدند اگر سایتی در میان 100000 رتبه بالایی رنکینگ باشد، این موضوع بدین معنی است که آن سایت از ترافیک بالایی برخوردار است. همچنین، سایت الکسا رتبه سایت شما در کشوری که در آن قرار دارید را نیز نشان می دهد.

بهبود رنک الکسا

آیا رتبه الکسا اهمیت دارد؟

در کنار همۀ این گفته ها، رتبه بندی الکسا در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد. در ادامه به مزایا و معایب رتبه بندی الکسا اشاره می کنیم:

مزایای رتبه بندی الکسا

 • ترافیک الکسا را می توان به عنوان یک ابزار رقابتی هوشمند به کار برد اما شما باید این حقیقت را در نظر داشته باشید که در آن حجم نمونه مخاطبان بسیار کوچک است. تنها کافیست آدرس سایت رقیب خود را در بخش Compare Sites وارد کنید و تلاش های بازاریابی خود را با سایر رقبا بسنجید.
 • برخلاف پیج رنک گوگل، در سیستم رتبه بندی الکسا هر چقدر عدد بدست آمده کوچکتر باشد بهتر است.
 • این گزینه به وبمسترها و تبلیغ کنندگان کمک می کند پتانسیل واقعی بازاریابی را در سایت خود مشاهده کنند. هرچقدر رتبه الکسای سایت شما بهتر باشد، افراد تمایل بیشتری برای خرید فضای تبلیغات در سایت شما خواهند داشت.
 • صفحات شخصی یا وبلاگ ها نیز همانند سایت های معمولی در نظر گرفته می شوند و به روش یکسان مورد مطالعه و بررسی الکسا قرار می گیرند. آنها حتی علامت متمایز  (*) را نیز دریافت می کنند.
 • از آنجایی که رتبه بندی الکسا اطلاعاتی را در مورد سایت در اختیار شما قرار می دهد پس یک ابزار خوب برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر خواهد بود.

معایب رتبه بندی الکسا

 • همه افرادی که از اینترنت استفاده می کنند، تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب نکرده اند، بنابراین ممکن است سایتی میلیون ها بازدید کننده داشته باشد و ترافیک قابل توجهی را به سمت خود بکشد اما در الکسا مورد بررسی قرار نگیرد.
 • بیشتر سئو کاران معتقدند که الکسا ابزار دقیقی نیست و ترافیک الکسا به شدت می تواند تحت تاثیر سایر موارد قرار گیرد.
 • Subdomain ها به صورت جداگانه رتبه بندی نمی شوند. حتی زیر صفحاتی که در داخل یک دامنه قرار دارند نیز رتبه بندی جداگانه ای نخواهند داشت. ترافیک کلی برای دامنه سطح بالا محاسبه می شود.

بهبود رتبه الکسا

اگر دوست دارید رتبه بندی خود در سایت Alexa را افزایش دهید کافیست مراحل زیر را مد نظر داشته باشید:

 • ابتدا تولبار الکسا را دانلود و نصب کنید. سپس سایت خود را بازدید نمایید.
 • Alexa Widget را در سایت خود قرار دهید. این کار کاربران را تشویق می کند آن را بررسی کنند و هر کلیکی که بر روی آن انجام شود، به عنوان یک بازدید محاسبه خواهد شد.
 • محتوای مفید و با کیفیت ایجاد کنید. آن را در انجمن های وبمسترها و شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید. ایده اصلی این است که بازدید کننده بیشتری از سرتاسر وب به دست آورید. اگر این افراد تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده باشند رتبه بندی شما نیز بالاتر می رود.
 • پست هایی را در مورد الکسا بنویسید. شما می توانید از این طریق لینک هایی برای صفحات سایت خود ترافیک به دست آورید و این لینک ها به بهبود رتبه بندی کمک می کند.
 • سعی کنید مقالات خود را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید.
 • سایت خود را برای کلمات مرتبط با الکسا بهینه سازی کنید.
 • دوستان خود را در مورد تولبار الکسا آگاه کنید و از آنها بخواهید تولبار را بر روی مرورگر خود نصب کنند و سپس از سایت شما بازدید نمایند.
 • از ریدایرکت الکسا استفاده کنید. این موضوع به این معنی است که http://redirect.alexa.com/redirect? را جلوی آدرس سایت خود قرار دهید. در این صورت الکسا بازدیدکننده هایی که تولبار الکسا را نصب نکرده اند نیز محاسبه می کند.
 • زمانی که در انجمن وبمسترها پستی را منتشر می کنید، آدرس سایت را در امضای خود قرار دهید. احتمال نصب تولبار توسط این افراد بسیار زیاد است.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردیم، مزایا و معایبی در مورد رتبه بندی الکسا وجود دارد. نتیجه گیری در مورد رتبه بندی الکسا این است که بیشتر افراد آن را تنها برای تبلیغات مستقیم، با ارزش و مفید می دانند. از آنجایی که رتبه بندی یک سایت در الکسا بر اساس تعداد بازدید کنندگانی که تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند و از یک سایت خاص بازدید می کنند محاسبه می شود،

نتایج بدست آمده در بیشتر مواقع نادرست است. با این حال این گزینه می تواند برای سایت هایی که ترافیک بالایی دارند در جذب کاربر هدفمند مفید باشد زیرا الکسا بر روی ترافیک تمرکز دارد. به عنوان یک استراتژی درآمدزایی از طریق اینترنت، می توان چنین نتیجه گرفت که رتبه بندی الکسا راه حل مناسبی است.

اگر سوالی در زمینه آموزش سئو و آموزش بازاریابی محتوا دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان نوین در اولین فرصت به صورت دیدگاه یا ارائه مقاله به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین، خوشحال می شویم که پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم با کمک شما پایگاهی ایده آل برای آموزش مبانی سئو ایجاد نماییم.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان نوین تماس بگیرید.
021-63404 مشاوره رایگان

تیم تحریریه نوین

هر آنچه در نوین می‌خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. کوششِ تمام کسانی که از گذشته تا به امروز همراه ما بوده‌اند. ما امیدواریم تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید