ویژگی‌های یک مطلب خوب چیست؟ مسلماً اولین مساله داشتن یک موضوع جذاب برای مخاطب و روان بودن نثر است. اما این کافی نیست. ممکن است شما یک پست وبلاگی بسیار فوق‌العاده و جذاب تولید کنید و با این وجود خوانندگان چندانی به سراغ آن نیایند. پس مشکل از کجاست؟ ساده است: شما باید کاری کنید که مخاطبان به راحتی بتوانند مطلب شما را در موتورهای جستجوگر پیدا کنند. بنابراین باید اصول استاندارد سئو داخلی برای یک مطلب را رعایت کنید و بدین وسیله به موتورهای جستجو کمک کنید تا راحت تر موضوع مطلب شما را مشخص کنند و رتبه بهتری به مطلب شما بدهند. در اینفوگرافیک زیر قصد داریم به بررسی راهکارهای بهینه‌سازی یک پست یا سئو داخلی (on page seo) بپردازیم و با یک راهنمای قدم به قدم به شما بگوییم که چطور می‌توانید با بهینه کردن محتوای درونی وب‌سایت خود یک قدم بزرگ در جهت سئوی بهتر بردارید.

infographic-on-page-seo

رمز و راز سئو داخلی سایت: 14 فاکتور کلیدی برای سئوی داخلی که هم موتورهای جستجو و هم کاربران دوست دارند

 تگ عنوان را با کلمه کلیدی خود شروع کنید

تگ عنوان شما مهمترین المان سئوی داخلی محسوب می‌شود. هر چقدر که کلمه کلیدی شما در تگ عنوان زودتر بیاید، برای موتورهای جستجو اهمیّت بیشتری خواهد داشت.

آدرس شما باید برای موتورهای جستجو بهینه شود

از آدرس‌های پیچیده دوری کنید:

novin.com/tarikh/dastebandi/onvan

در عوض یک آدرس کوتاه داشته باشید و از کلمه کلیدی خود استفاده کنید:

novin.com/kalameye-kelidi

تحقیقات نشان داده است که آدرس‌های کوتاه به داشتن رتبه بهتری در گوگل کمک می‌کنند.

به عنوان خود، صفات و جزئیات اضافه نمایید

افـزودن کلمـاتـی از قبیل «2016»، «بهترین»، «راهنما» و «نقد و بررسی» می‌تواند در رتبه بهتر برای کلمات کلیدی دم بلند موثر واقع شود.

عنوان خود را داخل تگ <H1> قرار دهید

تگ H1 نشان دهنده عنوان شـماست. اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا (مثل وردپرس) به صورت خودکار تگ را به پست اضافه می‌‍کنند. اما ممکن است بعضی از قالب‌ها این تنظیمات را دستکاری کنند. کد وب‌سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید عنوان شما تگ H1 را دریافت می‌کند.

با محتوای چند رسانه‌ای کاربر را تحت تاثیر قرار دهید

بکارگیری تصویر، ویدئو، نمودار و ... می‌تواند نرخ پرش شما را کاهش دهد و کاربر را بیشتر در صفحه نگه دارد. این‌ دو اصلی‌ترین معیارها در تعامل با کاربر هستند که در رتبه وب‌سایت شما تاثیر مستقیم می‌گذارند.

زیر تیترها را داخل تگ <H2> قرار دهید

کلمه کلیدی مورد هدف خود را حداقل یک بار در زیر تیترها بگنجانید و این زیرتیترها را داخل تگ قرار دهید.

در 100 کلمه اول پست از کلمه کلیدی خود استفاده کنید

کلمه کلیدی شما باید در 100 کلمه اول مقاله به کار رفته باشد.

طراحی واکنش گرا

گوگل در سال 2015 جریمه سایت‌های ناسازگار با گـوشی را شروع کرد. و به احـتمال زیاد، این جریمه‌ها در آینده بیشتر هم خواهد شد. پس اگر می‌خواهید رتبه سایت شما افزایش پیدا کند، لازم است از طراحی واکنش گرا استفاده کنید.

از لینک‌های خارجی استفاده کنید

لینک‌های خارجی به صفحات مرتبط یک نشانه از ارتباط است که به گوگل کمک می‌کند تا موضوع صفحه شما را مشخص کند. تحقیقی تازه نشان داده است صفحاتی که لینک به سایر سایت‌ها دارند از صفحاتی که لینک خارجی ندارند رتبه بهتری پیدا می‌کنند.

لینک‌های داخلی

دو یا سه لینک داخلی درون هر پست خود قرار دهید. اگر می‌خواهید یک نمونه بسیار خوب از لینک‌سازی داخلی را ببینید، به سایت ویکیپدیا مراجعه کنید.

سرعت سایت را بهینه کنید

گوگل اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از معیارهای رتـبه‌بندی است. سایت مانـچ‌وب هم به این پی برده که 75% از کاربران دوباره به وب‌سایتی سر نمی‌زنند که بارگذاری آن بیش از 4 ثانیه طول می‌کشد. شما می‌توانید سرعت وب‌سایت خود را با استفاده از CDN، فشرده کردن تصاویر و جابجایی به یک هاست سریع‌تر افزایش دهید.

لینکدین چیست و چه مزیتی برای کسب و کارتان دارد؟حتما بخوانید: لینکدین چیست و چه مزیتی برای کسب و کارتان دارد؟

کلمات کلیدی LSI را در پست خود پخش کنید

کلمات کلیدی LSI لغات هم معنی با کلمه کلیدی شما هستند که گوگل برای مشخص کردن موضوع صفحه از آنها استفاده می‌کند. (و احتمالاً کیفیت صفحه) آنها را در تمام مطالب خود پخش کنید.

بهینه‌سازی تصاویر

مـطمئن شـوید که نام فایـل‌های تـصویری شما دربردارندۀ کلمه کلیدی مورد هدف شما است برای مثال (on-page-seo.png) و اینکه کلمه کلیدی شما در متن جایگزین تصویر (alt text) وجود دارد.

دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بگذارید

دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی ممکن است یک نقش مستقیم در رتبه‌بندی سایت شما نداشته باشند، اما باعث می‌شوند که چشم‌های بیشتری محتوای شما را ببینند و چشم‌های بیشتر یعنی شانس لینک گرفتن شما بیشتر می‌شود. نتیجه یک تحقیق از برایت ادج نشان داد که دکمه‌های واضح اشتراک‌گذاری می‌توانند تا %700 میزان اشتراک‌گذاری را افزایش دهند.

محتوای بلند ارسال کنید

«این گفته معروف سئو که» بلندا قدرت است در یک تحقیق از بک لینکو تائید شد و مشخص گشت که محتواهای طولانی، رتبه مشخصاً بالاتری را در صفحه اول گوگل از آن خود می‌کنند.

زمان ماندن کاربر را زیاد کنید

اگر بازدیدکننده بلافاصـله بعد از فرود به صفحه، دکمه بازگشت را بزند، نـشانه آن است که مطلب شما کیفیت پایینی دارد. به همین دلیل است که گوگل آمار ”زمان ماندن” را بکار می‌گیرد تا کیفیت محتوای شما را بسنجد. پس با نوشتن متون طولانی و درگیرکننده، زمان ماندن کاربران در سایت خود را افزایش دهید.

 

*   *   *

ترجمه شده توسط نوین

برای مطالعه بیشتر در زمینه بازاریابی، طراحی و سئو به وب‌سایت نوین مراجعه کنید:

www.novin.com

منابع

بک لینکو  - یوزِبیلیتی گیک  -  نیوز مدیا کمپینز  -  استفان اسپنسر  -  وب پرو نیوز  - مانچ وب  - اربیت مدیا-  افیلیوروما  - رنک اگزکیوتیوز  - یوست  - کیوردکلیکر  - اسپیدی سئو  - سی کوئین دیزاین  - سرپیک  -برایت ادج  -بریک مارکتینگ