تولید محتوا و کپی رایتینگ سئو می تواند فرآیندی بسیار خسته کننده باشد. اما برای اینکه بتوانید محتوایی خواندنی و سئو دوست تولید کنید، باید چه نکاتی را رعایت نمایید؟ و از انجام چه کارهایی باید اجتناب کنید؟ در این مقاله بایدها و نبایدهای مهمی که باید به هنگام سئو کپی رایتینگ رعایت کنید را برایتان توضیح خواهیم کرد.

بایدهای کپی رایتینگ سئو

از ابزار های تحلیل سئو و محتوا استفاده کنید

استفاده از ابزارها و پلاگین های مختلف مانند گوگل آنالیز یا افزونه Yoast می تواند به شما در فرایند تولید محتوا و سئو کمک کند. مثلاً با استفاده از پلاگین Yoast می توانید میران خوانش محتوا و نکات مهم سئو آن را به دقت بررسی کنید. با استفاده از ابزارهایی این چنینی قدر خواهید بود محتوایی فوق العاده منتشر می کنید.

از مترادف ها استفاده کنید

در محتوای خود از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی پرهیز کنید. استفاده بیش از حد یک عبارت نه تنها متن شما را مسخره و غیر قابل خواندن می کند، بلکه ممکن است دچار جریمه گوگل یا همان گوگل پنالتی شوید. برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید، باید مطمئن شوید از مترادف کلیدواژه ها و عبارات کلیدی استفاده می کنید.

از زبان مخاطبان خود استفاده کنید

باید مطمئن شوید که متن شما به گوش مخاطبانتان، آشنا و منطبق است. برای مثال اگر درباره اسباب بازی تولید محتوا می کنید و مخاطبان هدفِ شما کودکان هستند، متن شما باید در ابتدایی ترین سطح برای کودکان قابل فهم باشد. اما اگر مخاطبان شما متخصص یا دکتر هستند، استفاده از کلمات ثقیل، پیچیده و تخصصی مانعی ندارد. همچنین، در انتخاب کلمات و لحن محتوای خود دقت کنید زیرا در هر صورت شما در حال گفتگوی مستقیم با مخاطبانتان هستید. لحن محتوای شما باید به گونه ای باشد که با مخاطبانتان هماهنگ باشد، مطمئناً نمی توانید برای افراد متخصص با لحنی کودکانه مطلب بنویسید!

کلمات کلیدی خود را به صورت متعادل به کار بگیرید

کاربرد کلیدواژه ها را در متن متعادل کنید. بهتر است تنها چند بار در متن خود به کلمه کلیدی اصلی تان اشاره کنید. معمولاً چگالی کلمات کلیدی بهتر است بین 1 الی 2% باشد. همچنین، باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی تان در متن به طور متعادل تقسیم شده اند. پس، سعی نکنید در پاراگرافِ اول محتوای خود، 10 بار از کلمه کلیدی تان استفاده کنید و در طول متن تنها یکبار از آن استفاده کنید. آیا اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی را می دانید؟ اگر پاسخ تان منفی است، پیشنهاد می کنیم به وبلاگ نوین مراجعه کنید.

از لینک بیلدینگ داخلی استفاده کنید

به موضوع لینک سازی داخلی در سایت توجه داشته باشید. اگر پیش تر، مطلبی در رابطه با موضوع پُست خود منتشر کرده اید یا مقاله ای دارید که بخشی از آن با پُست قعلی تان مشابه است، سعی کنید از مطلب وبلاگ جدید خود به آن مقاله لینک دهید. به علاوه ممکن است که مقاله ای نوشته باشید که ترافیک زیادی را جذب می کند، در این شرایط بهتر است لینکی از محتوای جدیدتان را در آن پست قدیمی قرار دهید.

Call to Action های خود را واضح و شفاف کنید

مطمئن شوید Call to Action های سایت تان به صورت واضح و شفاف ایجاد شده است. در این شرایط بازدیدکننده می تواند بر روی آن کلیک کند و به موقعیت دلخواه شما انتقال یابد. دوست دارید بازدیدکننده بعد از خواندن مقاله چه کاری انجام دهد؟ آیا می خواهید از سایت شما خرید کند؟ یا می خواهید مقاله دیگری بخواند؟ با استفاده از یک CTA خوب می توانید کاربران را به صفحه مورد نظر خود هدایت کنید.

دنبال یه کار پر درآمد از اینترنتی؟

تو دوره فرصت‌های اینترنتی بهترین راه رو بهت نشون میدیم!
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
شروع می‌کنم
021-58438داخلی 1

نبایدهای کپی رایتینگ سئو

موضوع خود را به یک کلمه کلیدی محدود نکنید

تحقیق درباره کلمات کلیدی باید بتواند شما را به نوشتن محتوایی جذاب هدایت کند. با اینحال، سعی نکنید تنها درباره یک کلیدواژه مقاله بنویسید و برای کلمات کلیدی مختلف در نتایج جستجو رتبه کسب کنید. موضوع و کلمه کلیدی شما باید تقریباً مشابه باشند. بهینه سازی یک متن برای یک کلمه کلیدی خاص، کار چندان دشواری نیست. اگر احساس خوبی درباره استفاده زیاد از کلمه کلیدی تان ندارید، شاید موضوع پست نوشته شده با کلیدواژه همتراز نیست.

مقالات خسته کننده ننویسید

باید مطمئن شوید که سبک نوشتاری تان برای مخاطب جذاب است. همه جملات را با کلمات یکسان آغاز نکنید. کمی روی نوشتن خود تمرین کنید. بهتر است از کلمات و عبارات مختلف استفاده کنید. سعی کنید از جملات کوتاه و بلند در نوشته خود بهره ببرید. از کلمات مترادف استفاده کنید. اضافه کردن یک مثال یا جوک می تواند نوشته شما را تا حد زیادی سرگرم کننده کند.

در یک خط از حروف زیاد استفاده نکنید

باید طول هر خط و تعداد حروف به کار رفته در آن را محدود کنید. بیشتر بازاریابان محتوا معتقدند که هر جمله یا خط از متن باید بین 50 تا 65 یا 75 کاراکتر داشته باشد. این تعداد کاراکتر تقریباً 10 الی 15 کلمه می شود که از نظر ما یک جمله خوانا محسوب می شود.

از Keyword Stuffing پرهیز کنید

به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در محتوا، یکی از نبایدهای اصلی در زمینه تولید محتوا و سئو کپی رایتینگ است. اگر جملات شما به علت به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی، عجیب و غریب به نظر می رسند، این کار را متوقف کنید. اگر احساس می کنید استفاده از کلیدواژه ها باعث شده است، متن تان لحنی طبیعی نداشته باشد باید بدانید که بیش از حد آن را بهینه سازی کرده اید. این کار را رها کنید. محتوای شما در درجه اول باید برای مخاطبان نوشته شود و قابل خواندن باشد.

از تولید محتوای تکراری پرهیز کنید

هرگز یک محتوا را دو بار در سایت تان منتشر نکنید. موتورهای جستجو از تولید محتوای تکراری متنفرند. این کار نه تنهای به رتبه بندی سایت تان کمک نمی کند، بلکه می تواند باعث نزول آن شود. اگر در سایت خود از محتوای تکراری استفاده کنید، موتورهای جستجو سردرگم خواهند شد و نخواهند دانست که کدام یک ار مطالب را باید در نتایج جستجو نشان دهند. این کار باعث می شود رتبه سایت افت کند. با استفاده از Canonical URL می توانید به موتورهای جستجو بگویید که این صفحات در واقع یکی هستند. اگر بتوانید از Canonical URL یا Redirect 301 استفاده کنید، رتبه سایت شما با افت مواجه نخواهد شد.

منبع: Yoast